Vyriešili prostredníctvom nich problémy, ktoré by ešte dlho čakali na „vhodný čas“, či „voľné peniaze“. Viacerí sa prostredníctvom projektov stali súčasťou medzinárodných tímov a spolupracujú s partnermi z celej Európy. Hlavným zdrojom financovania ich projektov boli a budú fondy Európskej únie.
Viacerí majú skvelé nápady, ale zdá sa im príliš zložité zorientovať sa v celej problematike, pochopiť čo je pri príprave projektu to najpodstatnejšie, kde začať, ako spojiť svoje nápady s prioritami vlády a EÚ. V medzinárodných projektoch sa k týmto problémom pripája aj obava z komunikácie so zahraničnými partnermi.
Svet projektov nie je zložitý. Má svoje jasné a hlavne logické pravidlá. Metodika tvorby projektov, spracovaná Európskou komisiou, vysvetľuje jednotlivé kroky od nápadu, až po realizáciu.
Centrum vzdelávania neziskových organizácií (CVNO) pôsobí v oblasti tvorby projektov už viac ako 8 rokov. CVNO poskytuje profesionálne vzdelávacie a konzultačno-poradenské služby v oblasti projektového riadenia a vydáva publikácie. Služby CVNO využívajú predstavitelia neziskových organizácií, verejnej správy (Úrad vlády, ministerstvá, miestna a regionálna samospráva, úrady práce), stredných a vysokých škôl, podnikatelia, zástupcovia RRA a BIC.
Na leto už tradične pripravuje CVNO svoje „letné školy“, kurzy, ktoré sú akreditované Ministerstvom školstva SR.
Letná škola projektovej angličtiny
Termíny:10 dní (10.-14.7. 2006 a 24.-28.7. 2006).
Centrum vzdelávania neziskových organizácií bude už po 5 krát realizovať na Slovensku ojedinelý, letný intenzívny 10 – dňový kurz anglického jazyka pre ľudí pracujúcich s projektami. Na jeho príprave sa podieľajú domáci i zahraniční experti v oblasti výuky jazykov. Kurz je určený mierne pokročilým a pokročilým. Účastníci sa v dvoch skupinách budú venovať najmä témam: ako predstaviť seba, organizáciu a jej aktivity; ako hovoriť o projektoch a pripravovaných projektových zámeroch; ako pracovať a komunikovať v medzinárodnom partnerstve; ako si poradiť s terminológiou projektov, projektových formulárov, správ; ako sa orientovať v anglickej terminológii EÚ a niektorých fondov EÚ.
Letná projektová škola
Termíny: 7 dní (6.-7.7.2006 a 17.-21.7.2006).
Tréning je určený všetkým, ktorí si môžu dovoliť práve počas leta zasadnúť do „školských lavíc“ a dozvedieť sa čo najviac o príprave projektov. Zoznámia sa s oficiálnou metodikou Európskej komisie, ktorá sa vyžaduje pri všetkých projektoch financovaných z fondov EÚ, podobne ako aj pri projektoch financovaných z Nórskeho finančného mechanizmu. Dozvedia sa, na čo sa budú dať v ďalšom programovacom období (2007- 2013) žiadať peniaze, ako pripraviť projekt a ako sa vyvarovať zbytočných chýb pri plánovaní. Ak už majú predstavu, akej téme by sa vo svojom projekte chceli venovať, môžu počas tréningu pracovať s vlastným zámerom.
Účastníci sa zoznámia s témami, ako sú napr. najčastejšie chyby projektov financovaných z fondov EÚ; metodika tvorby projektov – postup pri príprave projektu; kľúčové analýzy; príprava plánu projektu; monitorovanie a hodnotenie projektu; práca s projektovými formulármi a dokumentami; práca s vlastnými projektami, alebo prípadovou štúdiou.
Dôležité drobnosti o CVNO
CVNO vo svojich vzdelávacích programoch dôsledne dodržiava oficiálnu metodiku Európskej komisie (Project Cycle Management). Jeho kľúčoví lektori sú školení a certifikovaní zahraničnými vzdelávacími organizáciami a všetci lektori majú vlastnú niekoľkoročnú prax v problematike, o ktorej vyučujú. Pri tvorbe nových vzdelávacích programov spolupracuje CVNO s renomovanými domácimi i zahraničnými vzdelávacími organizáciami (MDF Holandsko, ECAS Belgicko, NORD Švédsko). Vzdelávacie programy realizované na Slovensku má akreditované Ministerstvom školstva SR. Centrum vzdelávania neziskových organizácií o projektoch nielen učí, ale samo si už 8 rokov zažíva projektový život na vlastnej koži. Je úspešným žiadateľom a realizátorom mnohých projektov financovaných z domácich a zahraničných zdrojov.