Výstava Tarantuly sveta prezentuje pavúky veľké ako tanier z dažďových pralesov Venezuely, ale aj menšie a farebnejšie druhy zo suchých oblastí Afriky a lesov Indie a Oceánie. Životné prostredie týchto často zatracovaných živočíchov približuje vyše 200 fotografií. Okrem pavúkov výstava ponúka škorpióny, bičovce, mnohonožky, skolopendry a šváby z celého sveta. Ako zdôraznila vedúca prírodovedného oddelenia múzea Lesanka Blažencová, všetky vystavené živočíchy sú bezpečne uzavreté v sklenených teráriách.
V Tihániovskom kaštieli Stredoslovenské múzeum otvorilo aj výstavu fotografií Tatry 2004-2005: Fakty a otázniky. Vyše 40 fotografií s komentármi zachytáva vývoj udalostí od novembra predminulého roka, kedy sa Tatranským národným parkom prehnala ničivá veterná smršť. Výstava prevzatá od banskobystrickej Nadácie Ekopolis zároveň ponúka reálny obraz nášho najstaršieho národného parku. Poskytuje možnosť pozrieť sa na Tatry aj z druhej, odvrátenej strany, ktorá sa prevažne do spravodajstva médií nedostáva.
Autorskými fotografiami do tejto zbierky prispeli Ján Dobšovič (Klub stráže prírody), Ján Krošlák (denník SME), Martin Marenčin (fotograf v slobodnom povolaní), Juraj Rizman (Greenpeace), Ľudo Sluka (Nadácia Ekopolis), Juraj Švajda (Správa TANAP) a Juraj Vysoký (WWF). Výstavu dopĺňajú exponáty zo zbierok Stredoslovenského múzea ako medveď, rys, sovy a iné druhy živočíchov obývajúce tatranské lesy. V Tihányiovskom kaštieli bude inštalovaná do konca augusta.