Podujatie sa bude konať koncom mesiaca júl (28-29) v priestoroch Obecného úradu a ihriska Športového klubu v Badíne. Návštevníci môžu čakať prehliadku speváckych folklórnych skupín a ľudových rozprávačov z okolia B. Bystrice a Zvolena spolu s prizvanými hosťami aj z iných regiónov nášho kraja. V piatok čakajú na návštevníkov sprievodné podujatia. Premiéra pôvodného dokumentárneho filmu „LIESKA AKO ŽENA“ rozpráva o poslednom badínskom košikárovi z Liesky. Z plánovaného cyklu videoprogramov o badínskych osobnostiach a ľudových osobnostiach „PÁNI MAJSTRI“. Počas sobotňajšieho dňa organizátori pripravili súťaž vo varení „fučky“ (kaše) pod názvom „BADÍNSKA FUČKA“.
Späť k tradíciám
Badínčania chcú umožniť verejnú prezentáciu folklórnych speváckych skupín (mužských, ženských aj detských) v sprievode ľudových hudieb, sólových hudobných nástrojov a ľudových rozprávačov. „Reprezentujeme názor, že prehliadka podobného charakteru v širokom okolí chýba a vychádzame z požiadaviek malých folklórnych skupín z mikroregiónu „POZDOLA BYSTRICE“ (Hronsek, Vlkanová, Malachov, Badín, Horné Pršany, Veľká Lúka, Sielnica). So všetkými obcami z mikroregiónu máme vynikajúce vzťahy a spolupráca je na vysokej úrovni. Pri pôvodnom koncipovaní zámeru a dramaturgie sme vychádzali aj z poznatku, že nie každá obec v našom okolí má dosť prostriedkov na financovanie činnosti veľkého folklórneho súboru alebo skupiny (tanečnej, hudobnej alebo spevácko-zborovej). Vždy skôr nájde prostriedky na udržanie početne menšej folklórnej skupiny. Na druhej strane, nie každá takáto skupina dokáže vyprodukovať špičkový folklórny program, a preto jej nádej na verejnú prezentáciu v rámci veľkých festivalov podstatne klesá. Ľudoví rozprávači sú na tom však ešte horšie,“ hovorí starosta Badína Stanislav Moravčík.
Projekt pomáha propagovať región v širšom rozsahu. Je nový, netradičný a rozvíja aktivity, ktoré majú morálny prínos. „Celkom iste sa nám naše zámery nepodarí naplniť už v prvom ročníku, ktorý je iba skúšobný. V budúcnosti by sme však radi dali priestor širokému výberu speváckych folklórnych skupín a zachovali aj tradíciu ľudových rozprávačov. Veríme, že pomôže rozvíjať aj tvorivosť mladých ľudí a tiež kultúrne dedičstvo nášho regiónu. Do programu folklórneho stretnutia sme zaradili aj verejné vystúpenia a verejnú prezentáciu detí – sólových speváčikov zo súťažnej prehliadky „HOREHRONSKÁ LIPOVÁ RATOLESŤ“,“ hovorí starosta.
„Bolo by nelogické a nespravodlivé voči občanom Badína, ktorí nám pomáhajú napĺňať naše zámery, keby sme pri tejto príležitosti nechceli propagovať a dostávať do povedomia širokej verejnosti aj históriu našej obce. Chceme dokompletizovať a verejne uviesť pôvodný badínsky ľudový odev a neskôr ho vystavovať v špeciálne upravených vitrínach. Po skúsenostiach, ktoré získame na 1.ročníku, budeme našu myšlienku rozvíjať ďalej. Zatiaľ si netrúfame predpokladať, v akom rozsahu nám naše technické a finančné možnosti dovolia organizovať podobný festival. Veríme, že vytvoríme netradičný a skromný festival speváckych folklórnych skupín, na ktorú budú radi chodiť účinkujúci aj diváci.“
Ochotnícke divadlo funguje dodnes
Ochotnícke divadlo má v Badíne veľmi dlhú a bohatú históriu. Prvé zmienky o jeho začiatkoch sa našli v roku 1910. Neskoršie zmienky sú iba sporadické - bez písomných záznamov, zachované len ústnym podaním. Hrávalo sa počas sviatkov, väčšinou boli ochotníci vedení farárom či učiteľom, ktorí v dedine pôsobili.
Počet obyvateľov rastie
Počet obyvateľov v obci narastá, hoci v súčasnosti všade panuje trend, že viac ľudí umiera ako sa rodí. „My máme v obci veľa prisťahovalcov. Vznikla nám nová štvrť s názvom Pod Lomom, v ktorej sa nachádza 9 nových domov. Ďalšou novou lokalitou je aj štvrť Vŕšok, kde máme 16 nových domov. Je veľký záujem ľudí o bývanie v našej obci, najviac o staré domy na prerábanie. Problémom je letisko Sliač, ktoré sa nachádza v našej blízkosti a ľudia sa dosť sťažujú na hluk lietadiel. Mnohí majú aj pozemky v spodnej časti obce, no stavať tam nie je možné, keďže je to v blízkosti letiska a úrady to nepovolia. Snažíme sa vyriešiť aj problematiku ciest, ktoré takisto nemáme v dobrom stave. Zapojili sme sa už aj do projektov získavania financií cez európske fondy, no zatiaľ nemáme žiadnu priaznivú odozvu,“ konštatuje starosta S. Moravčík.
Škola funguje
na vysokej úrovni
„Mám radosť z toho, že nám v našej obci celkom dobre funguje škola a škôlka. Máme tu veľmi dobrú a kvalitnú skupinu pedagógov. V tomto školskom roku sa naše deti zúčastnili okresného kola matematickej (Pytagoriáda a Klokan), fyzikálnej, chemickej, geografickej či dejepisnej olympiády. Takisto olympiád v cudzích jazykoch a slovenčine. Žiaci súťažili aj v prednese poézie a prózy, športových a branných súťažiach a naši mladí zdravotníci sa zúčastnili súťaže Hliadky mladých zdravotníkov. V škole funguje aj takzvaná mimoškolská činnosť – krúžky anglického jazyka, tanečný krúžok, štyri športové, sedem počítačových, spevácky, šikovné ruky, biologický, matematický, literárno-dramatický, poľovnícky. Takisto naši deviataci obstáli dobre v celoslovenskom overovaní vedomostí zo slovenského jazyka a matematiky formou testu – Monitor 9. Súčasťou ZŠ je aj MŠ, ktorej činnosť je zameraná na regionálnu výchovu. Pracujú tu krúžky – spevácky, tanečný a aerobic. Deti svojím vystúpením obohacujú mnohé kultúrne podujatia v obci. Pani učiteľky spoločne s deťmi vydávajú časopis Slniečko. Pravidelne absolvujú lyžiarsky a plavecký výcvik. Chodia k nám deti aj z okolitých dedín, či už z Vlkanovej, Hronseku alebo Rakytoviec. Trošku ma však mrzí, že asi 50 detí z obce chodí do škôl v meste. Myslím si, že u nás máme rovnako kvalitných učiteľov a pedagógov a môžeme sa porovnávať so školami v Banskej Bystrici. Pre deti sa pracuje naozaj na vysokej úrovni a snažíme sa aj u nás kráčať s dobou. Dôkazom toho je aj nová telocvičňa hneď vedľa školy, ktorú sa v obci podarilo postaviť pred dvoma rokmi. Na jednej strane máme výhodu, že je v našej blízkosti krajské mesto, no v tomto prípade to prináša aj nevýhody,“ dodal starosta.
Spevácka skupina JAVORY
Hovorí sa, že pieseň je most, ktorý spája ľudí. V roku 2004 spojila i členov ľudovej speváckej skupiny JAVORY z Badína. Skupina má 10 členov s vekovým priemerom 62 rokov a veľkou chuťou spievať. Zakladateľom a vedúcim skupiny je Ing. Igor Krista. Vo svojom repertoári má skupina piesne regrútske, vojenské, žartovné.... v celkovej dĺžke cca 60 min. Pri svojich vystúpeniach používajú i ľudové hudobné nástroje. Repertoár skupiny tvoria pôvodné piesne z Badína a Pohronia. Za krátky čas svojej existencie účinkovali na viacerých podujatiach v rámci obecných a regionálnych aktivít. Zriaďovateľom JAVOROV je obecný úrad, ktorý ich snaženie všestranne podporuje. Spevácka skupina úzko spolupracuje s Jednotou dôchodcov v Badíne.