ZŠ s MŠ Predajná

Na trase medzi Banskou Bystricou a Breznom v objatí Nízkych Tatier leží neveľká obec Predajná.

Obecný úrad, škola, kostol i kalvária sú základné orientačné body obce. Sú všeobecne známe pre rodákov, obyvateľov, ako aj pre tých, ktorí do obce dochádzajú za pracovnými povinnosťami.
Pre naše deti je dôverne známe prostredie školy. Školskú bránu otvárajú ako šesťročné. Zoznamujú sa s vyučujúcimi, s novými spolužiakmi a deväť nasledujúcich rokov sa pohybujú v areáli školy. V ňom je okrem samotnej budovy školy situovaných niekoľko objektov. Nachádza sa tu telocvičňa, novopostavená budova materskej školy, školského klubu a jedálne, ako aj bytovka ponúkajúca možnosti ubytovania pre dochádzajúcich učiteľov, a tenisové kurty. Tento školský rok sa v areáli vyhradil i priestor využívaný ako pozemok v rámci pestovateľských prác.
Žiaci i učitelia môžu hlavne v týchto jarných mesiacoch spestriť vyučovací proces pobytom v prostredí plnom zelene a sviežeho podtatranského vzduchu.

Čriepky z histórie
Názov obce sa najpravdepodobnejšie odvodzuje od latinského slova „predium“ – osada, v priebehu storočí sa názov menil: villa Predynich (1284), Prydeyn (1358), Predayna (1441), Predojna (1786), Predajná (1918). Začiatky osídlenia siahajú do obdobia praveku, dôkazom je jaskyňa, ležiaca severne od obce na kopci Hrádok. Cez predajniansky chotár viedla obchodná cesta starovekých národov. Prvá historická správa o obci je z roku 1284. Od 14. stroročia obec patrila k ľupčianskemu panstvu. V 16. storočí bol v Predajnej vystavaný majer, sídlil tu správca ľupčianskeho zemepána, ktorý organizoval prácu na hospodárstve. Ľudia i z okolitých obcí sa mohli od 17. storočia zamestnať v pivovare. O dve storočia neskôr bola v prevádzke i píla. Na prelome 19. a 20. storočia fungovali v dedine dva mlyny.
Obyvatelia Predajnej sú hrdí aj na svojich rodákov. V roku 1816 sa tu narodil básnik, právnik a istý čas aj mlynár Juraj Pejko. Texty jeho básní sú uložené v Matici slovenskej. Zo žien spomeňme herečku Betu Poničanovú.

Z dejín školstva
Začiatky školstva sú spojené s príchodom piaristov a s rokom 1673. Pomocou grófa Mateja Collata dostali piaristi 10. apríla 1675 diplom, v ktorom sa potvrdzujú piaristické školy breznianska, predajňanská, lehotská a lopejská. Úlohou piaristov bolo učiť a vychovávať deti v katolíckom duchu. Piaristickú školu v Predajnej navštevovali deti z okolitých obcí – Predajná, Jasenie, Zámostie, Dubová, Nemecká, Ráztoka.
V roku 1673 školu navštevovalo 50 žiakov. Spočiatku sa vyučovalo v drevenej budove, kde bola jedna učebňa, dvojizbový byt, kuchyňa a komora.
V roku 1842 bola postavená murovaná budova školy. V nej bola jedna učebňa, tri izby, kuchyňa, komora a gazdovské stavby. Ako rímskokatolícka škola slúžila do roku 1930.
V roku 1929 bola zbúraná stará drevená budova a na jej mieste bola postavená nová rímskokatolícka ľudová škola. Projekt novostavby vyhotovil Pavel Mistrík. V škole boli dve učebne, kabinet, veľká priestranná chodba, byt pre učiteľa, predizba. Vstup do školy bol z dvora.
V roku 1945 bolo školstvo poštátnené. V dôsledku toho bola poštátnená aj rímskokatolícka ľudová škola v Predajnej. Po prechode frontu museli na budove školy previesť opravné práce. Oprava sa prevádzala pod dohľadom riaditeľa školy.
V rokoch 1950 – 1963 bola na námestí zriadená stredná škola.
Nová základná škola bola postavená v roku 1963.
V roku 2002 bola dostavaná a do užívania daná budova, v ktorej sídli materská škola, školský klub a školská jedáleň.
Od 1. júla 2003 došlo k zlúčeniu základnej a materskej školy.

Súčasná realita
Tento školský rok navštevuje ZŠ v Predajnej 233 školopovinných detí a 38 škôlkárov. Do školy dochádzajú aj žiaci z neďalekých obcí – z Jasenia, Nemeckej a Lopeja. Ich rozumové predpoklady, schopnosti i zručnosti rozvíjame prostredníctvom rôznych metód v dopoludňajších hodinách a mimoškolskými aktivitami v popoludňajších hodinách.
Tí, o niečo viac šikovnejší žiaci, sa majú možnosť zapájať do rôznych súťaží a olympiád. Šaliansky Maťko a Hviezdoslavov Kubín pre tých, ktorí majú vzťah k materinskej reči a k hovorenému slovu, matematická a zemepisná olympiáda, nadšenci pre cudzie jazyky do olympiády z nemeckého a anglického jazyka. Možno neskromne sa pochválime, že po dva roky sa žiak našej školy prebojoval v olympiáde z nemeckého jazyka do celoslovenského kola. Zapojili sme sa i do biblickej olympiády. Výhercov školského kola vždy poteší postup do okresného kola, kde si zmerajú sily s rovnako kvalitnými žiakmi. O niečo väčšia radosť i pre učiteľa je postup do regionálneho kola.
Prostredníctvom Infoveku je i v našej škole vybudovaná špeciálna počítačová učebňa so štrnástimi počítačmi. Technická výchova na druhom stupni sa realizuje formou informatiky. Učebňa sa využíva i v rámci iných predmetov. Zvyšovanie počítačovej gramotnosti začíname realizovať už na prvom stupni formou krúžku.
Historické vedomie žiakov upevňujeme prostredníctvom výuky regionálnej histórie. Dejiny obce s fotodokumentáciou a životopisy rodákov, ktorí sa presadili aj za hranicami regiónu, sú žiakom sprístupnené na nástenkách v škole. Vzťah k minulosti, k zvykom ľudu formujeme aj zaujímavou miniexpozíciou situovanou vo vestibule, “Kútikom ľudových tradícií“, aktuálne obmieňanom pri príležitosti veľkonočných a vianočných sviatkov. Bábky sa tak počas roka stávajú všeličím – biblickými postavami, šibačom a gazdinkou, Morenou, či jednoducho ľudovými postavičkami v kroji. Aktuálne témy dopĺňajú i aktuálne inštalované výstavky prác žiakov prvého stupňa. Záujem o život nášho etnika a s ním spojené ľudové zvyky podporujeme i prostredníctvom školského rozhlasu. Rozhlasové relácie pripravujeme na rôzne témy, ktorými sa snažíme vystihnúť ľudové i kresťanské tradície, uctiť si starších a pod. Dôležitú úlohu v tomto snažení zohráva aj folklórny súbor Bocianik. Spevácke a tanečné nadanie predovšetkým dievčat mala možnosť oceniť i predajnianska verejnosť v rámci kultúrnych programov pripravovaných napr. pri príležitosti 60. výročia vzniku materskej školy i Dňa matiek.
Akousi tradíciou sa u nás stalo i organizovanie exkurzií korešpondujúcich s učebnými osnovami. K najatraktívnejším určite patria exkurzie do Viedne i Osvienčimu. K nemenej zaujímavým patrí aj planetárium v Žiari nad Hronom, Asmolovova chata a mohyla J. Švermu či návšteva Železiarní Podbrezová.
Nielen rozvíjanie vedomostí, ale aj zdravia je našou prioritou. Sme otvorenou školou pre oblasť športu, ako i školou podporujúcou zdravie. Každoročne organizujeme lyžiarsky výcvik pre žiakov 7. ročníka a plavecký výcvik pre tretiakov a šiestakov. Ako nepovinný predmet vyučujeme pohybovú prípravu. Chlapci sa zúčastňujú futbalových súťaží. Za všetky športové aktivity treba spomenúť prácu v krúžku biatlon, ktorý vedie M. Kazár st. Žiaci pod jeho vedením dlhodobo obsadzujú popredné miesta v letnom i zimnom biatlone. Našu školu navštevoval i juniorský víťaz M. Kazár ml.
S poskytovaním prvej pomoci sa žiaci oboznamujú v krúžku mladých záchranárov.
V súvislosti s podporou zdravia a bojom proti rakovine sa zapájame i do zbierky ku Dňu narcisov. V rámci protidrogovej výchovy realizujeme výtvarné práce i akciu jablko za cigaretu.
Pozitívny vzťah k prírode naši žiaci získavajú od starších a skúsených vedúcich poľovníckeho a rybárskeho krúžku.
V oblasti životného prostredia organizujeme Deň Zeme. Vyučujúce prvého stupňa pripravujú so svojimi žiakmi originálne výtvory z odpadového materiálu a maľujú na asfalt motívy súvisiace so Zemou. Žiaci druhého stupňa zhotovujú plagáty, kde sa môžu výtvarne realizovať.
Aktuálne témy rieši i školský časopis Ďumbierik, do ktorého majú možnosť prispieť učitelia i žiaci.
V snahe podporiť u žiakov vzťah ku krásnej literatúre sme prehodnotili knižné fondy – vyradili a obnovili knižné tituly, zútulnili sme prostredie triedy, ktorá slúži na čítanie i požičiavanie kníh.

Záverom
Samozrejme, že ani v tomto školskom prostredí nebeží život úplne ideálne. Nedostatočná koordinácia niektorých aktivít, skraty v komunikácii, občasné generačné názorové rozdiely ovplyvňujú pracovné nasadenie. Keď sa k tomu pridajú aj problémy s ťažko formovateľnými jednotlivcami z radov žiakov, nie vždy vás povolanie učiteľ baví. Cesta ružovým sadom by asi nebola zaujímavá a problémy sa nájdu všade. Veľa síl pri ich prekonávaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Riaditeľ školy Peter Roštár

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 765
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 834
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 034
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 682
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 144
  1. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  2. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  3. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  4. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  5. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant
  7. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  8. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 823
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 560
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 392
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 752
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 391
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 354
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 166
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 430
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  2. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  3. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  4. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  5. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant
  7. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  8. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 823
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 560
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 392
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 752
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 391
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 354
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 166
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 430
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu