Malí roľníci, ktorí si chceli obrobiť svoje políčko, špekulovali, akým spôsobom by sa dostali na pole. A tak im skrsla myšlienka, vyrábať si podomácky malé traktory. Dnes sa malotraktory prezentujú nielen na poliach, ale už aj na svojich majstrovstvách Slovenska. „Pred niekoľkými rokmi sme sa dohodli, že urobíme preteky, aby sme ukázali ľuďom, že sa dá pôda obrábať aj bez volskej pomoci,“ hovorí o akcii starosta Lomu nad Rimavicou Vladimír Vetrák. Tohto roku sa uskutoční 4. ročník pretekov malotraktorov v sobotu 22. júla. Deň predtým, v piatok, usporiada obec hasičské preteky. ,,Účasť na pretekoch malotraktorov sa nám pohybuje okolo 15-20 pretekárov. Tí súťažia v dvoch disciplínach. Prvá je rýchlostná, kde traktor musí dokázať, že vydrží aj terénne nerovnosti a dokáže sa popasovať aj s náročnými podmienkami. Druhá časť je technická, v ktorej preukázujú svoju zručnosť s vlečkou v slalome, či pri cúvaní. Súčasťou podujatia je aj pestrý kultúrny program, na ktorý sa môžu návštevníci tešiť,“ dodal V. Vetrák.
Kalamitný stav
v obci trval viac
ako dva týždne
Z profilu nadmorskej výšky sú už „Rimavičania“ na každoročné kalamity naučení. Posledná zima im však pripravila nevídanú nádielku a kalamitný stav sa začal už 16. decembra minulého roka, keď z večera do rána napadlo približne meter snehu. „Odišlo nám spojenie s okolitým svetom, nešla elektrika, nepremávali spoje, a dokonca nefungovali ani mobilné telefóny. Tým, že prestala fungovať elektrika, nemali sme ich ako nabíjať. Nemali sme spojenie ani s Breznom a s civilnou obranou, takže sme sa museli o seba postarať sami pomocou traktorov,“ hovorí o ťažkej situácii starosta. Pomáhali aj ľudia, ktorí v obci pracujú na verejnoprospešných prácach. „Museli sme zachrániť, čo sa dalo. Veľmi slabú pomoc sme dostali od štátu. Takisto od médií sa nám nedostalo žiadnej pomoci. Všetci sa ponáhľali na Kysuce, ktoré navštívil premiér, kde bolo pol metra snehu! Nehovorím, aby sa týmto obciam nedostávalo pozornosti, no tu bolo oveľa viac snehu a neprišiel nikto! Bol by som rád, keby sa na vrchárske obce, ktoré majú v zime veľké ťažkosti, viac myslelo. My sme sa tu trápili a večer som v televízii videl, že všetci si chodia po Kysuciach... Pri škole máme telocvičňu a na nej sme mali 1,8 metra snehu a nemohli sme čakať, kým nám spadne. V obci som vyhlásil mimoriadnu situáciu. Nešli sem autobusy, nemali sme kontakt s okolitým svetom. Odbor krízového riadenia v Brezne reagoval tak, aby sme si pomohli ako môžeme. Zima nás vyčerpala aj po finančnej stránke. Kalamitná situácia sa vyriešia až na Troch kráľov, 6. januára. V osade Javorina, ktorá je v našom katastri, býva päť našich ľudí, ku ktorým sme sa nedostali celú zimu. Nemali prostriedky,“ vrátil sa starosta k zimnému obdobiu. ,,V decembri nám napadol prvý sneh a posledný sa topil ešte v máji.“
V škole treba kúriť
10 mesiacov v roku
Základná škola je spojená s materskou školou, ktorú navštevuje 82 školákov a 15 detí materskej školy. „Náklady na prevádzku školy sú samozrejme vysoké, najmä kvôli klimatickým podmienkam v obci, ktoré máme vzhľadom na naše položenie trošku iné ako v iných obciach na Slovensku,“ vysvetľuje starosta obce. Je nutné kúriť 10 mesiacov v roku. „Ak by tomu tak nebolo, deti by nám začali chorľavieť. Kvôli vysokým výdavkom na kúrenie máme potom problém aj na výplaty učiteľom, kuchárkam a ďalším pracovníkom, ktorí sa starajú o chod školy. Pani riaditeľka bude musieť pravdepodobne siahnuť k tomu najhoršiemu - prepúšťať. Kvalita vyučovania je u nás na vysokej úrovni. Škola má prvý aj druhý stupeň. Vzťahy medzi školou a obcou sú na vysokej úrovni a snažíme sa im čo najviac pomáhať.“
Obec žije kultúrou
po celý rok
„Naša obec - aj keď je malá, robí kultúrnych akcií naozaj požehnane,“ s hrdosťou vraví starosta Vetrák. „Vo februári poriadame bežecké preteky na 5 a 10 kilometrov pod názvom Memoriál Vilema Henricha Kurthu. Na pretekoch sme v tomto roku privítali až 150 pretekárov. Neboli len z blízkeho okolia, ale aj z Banskej Bystrice, Nitry či Bratislavy. Ďalšou veľkou akciou boli psie záprahy – Slovenský pohár, ktorý sa u nás konal prvýkrát. O záprahy bol veľký záujem, na podujatie prišlo až okolo 8 tisíc ľudí. Chceli by sme v organizovaní pretekov pokračovať aj na budúci rok. V máji robíme deň matiek a v júni deň detí a deň otcov. V júli máme veľké podujatie - 4. ročník Majstrovstiev Slovenska v pretekoch malotraktorov, na ktorý by som rád pozval všetkých občanov a milovníkov traktorov. Na záver leta, v auguste, poriadame Futbalový turnaj o pohár starostu obce. A na sklonku roka, v decembri, Pastierske hry Vianočné – Kubo a Traja Králi,“ vymenovával starosta.
Škola v prírode by privítala viacej
návštevníkov
V obci sa nachádza v spoločných priestoroch okrem základnej a materskej školy aj škola v prírode, ktorá vznikla 1. septembra. Tá poskytuje pobyt v prekrásnom prostredí. „Chodia k nám školy aj z okolia Banskej Bystrice. Počas zimy nás navštevujú tímy bežcov na lyžiach, pre ktorých máme vytvorené kvalitné trate a výborné podmienky. V poslednom období nás najviac trápi menší záujem o školu v prírode, čo nás ako obec veľmi mrzí. Naše kapacity by dokázali pokryť aj väčší počet školákov či iných zoskupení.“