Totá Heľpa, totá Heľpa, to je pekné mesto...

...a veru je to tak. Pekné ulice, upravené domy a záhradky, milí a úprimní ľudia. Hlavne ľudia, ktorí milujú ľudové tradície, folklór a všetko, čo sa spája s minulosťou obce.

Folklór milovali natoľko, že v r. 1965 si postavili prírodný amfiteáter, na ktorom sa rok čo rok konajú folklórne slávnosti. Horehronské dni spevu a tanca. Pod týmto názvom sa po prvý krát rozozvučal Holý vrch nasýtený spevom a hudbou našich ľudí v r. 1966 a pozrime sa, už je to práve 41 rokov od tých prvých krôčikov, ktorými sa festival pomaličky vkrádal do sŕdc všetkých svojich priaznivcov. Z nesmelých krôčikov sa stali poriadne smelé kroky, ktorými si hrdo vykračuje a spútava do svojich osídiel ďalších a ďalších. Kto raz navštívi Heľpu počas jej festivalových dní, veruže mu už nedá, aby sa opätovne do nej nevrátil.
Schádzajú sa tu milovníci a interpreti ľudového umenia zo všetkých kútov Slovenska. A nielen Slovenska. Zapáčilo sa tu aj našim vzdialeným priateľom z Kanady, USA, či Japonska. Naše spoločné stretnutia sa stali tradíciou, tešíme sa na ne celý rok a všetci si svorne želáme, aby boli vždy krajšie a úprimnejšie, aby neustále prinášali ten dobrý pocit nadšenia nad krásou nášho folklóru.
Horehron je jedna z mnohých oblastí na Slovensku, kde si ľud dodnes zachoval svoje pekné kroje, zvyky, spevy i tance. Tak ako sa vyjadrili naši priaznivci - Horehron a Heľpa sú živými uchovávateľmi kultúrnych tradícií vo všetkých oblastiach umeleckej tvorivosti.
Po slávnostich vo Východnej je práve Heľpa, ktorá má druhú najdlhšiu nepretŕhanú tradíciu. Je to až neuveriteľné, ale počas 41 rokov ani jeden raz nebol festival zrušený. Vo svojich začiatkoch trval dva dni, neskôr sa pripojil ďalší deň, ktorý bol venovaný divadlu. V 90-tych rokoch bol festival znova len dvojdňový, ale obohatený o Eurofolklór. Napriek tomu ubúdalo síl, nadšenia a hlavne finančných prostriedkov. Od r. 2000 sa programová ponuka znova obohatila a festival dostal aj tretí deň. Folklórny festival, to nie je len vystúpenie súborov a skupín. Do jeho rámca patrí všetko, čo ho vytvára, a to je v prvom rade prostredie. Znova získané nadšenie organizátorov prenieslo festival z dosiek prírodného amfiteátra medzi ľudí, do dediny. Programová ponuka sa rozšírila o nové podujatia - prišli hostia z ďaleka i zblízka, kde sme vytvorili priestor pre vystúpenie folklórnych skupín a súborov z celého Slovenska. Jarmok ľudových remesiel si tiež našiel svojich obdivovateľov a stal sa neodmysliteľnou súčasťou folklórnych slávností. S ďalším projektom - Predstavujeme obce regiónu sme otvorili cestu každej obci regiónu, ktorá dostáva možnosť samostatnej prezentácie v programe na scéne prírodného amfiteátra, je jej venovaná výstava, predstavuje si svojich remeselníkov na remeselnom jarmoku a má možnosť ponúkať svoje miestne špeciality. Drevená galéria - to je ďalší projekt, v ktorom sa predstavia najlepší rezbári Horehronia a vytvoria tak diela, ktoré budú krášliť prírodný amfiteáter.
Je to veľa alebo málo? Borenie sa s najväčším problémom festivalu - nedostatkom finančných prostriedkov, odoberá jeho organizátorom - Stredoslovenskému osvetovému stredisku a obci Heľpa mnoho síl, ale ich úsilie je neúnavné. Napriek svojim problémom, s ktorými zápasí, každoročne upevňuje kultúrne povedomie a umožňuje súborom v priateľskej a tvorivej atmosfére prezentovať folklór svojho regiónu. Na doskách prírodného amfiteátra sa počas 41-ročnej tradície, vystriedali profesionálne súbory, poloprofesionálne súbory, amatérske folklórne súbory a skupiny, detské folklórne súbory, zahraničné folklórne súbory, hudby, spevácke skupiny a divadelné ochotnícke skupiny. Diváci mali možnosť vidieť každoročne výstavy, ktoré poriadali SOS Banská Bystrica, Horehronské múzeum Brezno, SNM Martin, Vojtech Mailing, Karol Vik, Michal Fiľo, Ján Pindiak, Radoslav Melko, Pavel Siman.
Rok sa s rokom stretol a my sa opäť stretávame v Heľpe, v jej amfiteátri, stretávame sa na 41. ročníku Horehronských dní spevu a tanca v dňoch 23. - 25. júna 2006.
Návštevníkov a obdivovateľov folklóru privítajú v piatok o 20.00 hod. domáce folklórne súbory- Heľpančok, Heľpan a detská ľudová hudba Jaštierka. V ďalšom programe pod názvom „Za jedným stolom“ sa divákom prihovoria spevácke osobnosti Ján Ambróz, Veronika Bodnáriková, Anna Jakubíková, Vladimír Homola, Miroslav Baran a ĽH Borievka z Banskej Bystrice. Piatkovú ponuku programu uzatvorí program FS Mladosť z Banskej Bystrice.
Sobota už od skorých ranných hodín bude dýchať jarmokom a miestnymi špecialitami, ktoré pre nás pripravili prezentujúce sa obce - Priechod, Poniky, a Hrochoť a medzi nimi nebudú chýbať ani domáci majstri. Napoludnie nás privítajú súbory a skupiny z celého Slovenska. Vo večerných hodinách nás sprievod účinkujúcich dovedie do prírodného amfiteátra, kde bude program pokračovať až do neskorých nočných hodín. Po programe, v ktorom sa nám predstavia prezentujúce obce Priechod, Poniky a Hrochoť, si zaspomíname na nášho drahého Juraja Kováča, ktorému je venovaný program „Spod Ďurovho klobúka“. Sobotný program ukončí tanečné divadlo Vojenského folklórneho súboru Jánošík zo Zvolena pod názvom „Husári“.
Ale ešte nepôjdeme spať. Kto by sa potom bavil na zábave pod taktovkov Pokošovcov v hoteli Heľpa? To sa iba šuškalo, ale vraj budú hrať až do bieleho rána.
V nedeľu si môžeme trošku pospať, ale naozaj len trošku, lebo už od predpoludnia vám budú vyhrávať na námestí obce zahraničné ľudové muziky a nošteky vám budú štekliť miestne špeciality. Do amfiteátra vám odporúčame ísť až poobede, lebo práve vtedy začínajú naši najmenší. A znova sa s deťmi vrátime do minulosti o ktorom svedčí aj názov programu - „Ako sa deti s kráľom Matejom pod Kráľovou hoľou zabávali“. To by ste si teda nemali nechať ujsť. Po detských hrách tu máme záverečný program 41. ročníka, pod názvom „Sviatok na Heľpe“. V galaprograme sa vám predstavia domáce a zahraničné folklórne súbory.
Okrem toho nezabudnite počas troch festivalových dní navštíviť drevenicu v prírodnom amfiteátri, lebo tu budú na vás netrpezlivo čakať pracovníci Horehronského múzea v Brezne, ktorí pootvárali všetky svoje truhlice, aby z nich vydolovali všetko, čo sa týka prezentácie obcí Priechod, Poniky a Hrochoť.
No čo vlastne dodať na záver? Za organizátorov vás všetkých srdečne pozývame k nám do našej rázovitej obce, kde vám priblížime ľudovú pieseň, hudbu, tanec či remeslo.
Verte nám, bude sa na čo dívať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Mária Kemková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 167
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 697
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 660
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 506
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 773
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 349
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 910
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 227
  1. Radoslav Záhumenský: 🌄 Objavte hojdačku oddychu a zdravia v Klokočove – miesto, ktoré očarí telom aj dušou!
  2. Jozef Drahovský: Ktoré vozidlo produkuje najmenej oxidu uhličitého, vrátane výroby paliva ?
  3. Martin Šuraba: Chlapec, ktorý stratil zápalky XXVI
  4. Jozef Pivarník: Dánsko a Slovensko: Dve Európy, dva svety spokojnosti
  5. Miloš Majšík: 500. výročie prvej písomnej zmienky o obci Papradno
  6. Miroslav Daniš: Historický úspech súdruha precedu
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia
  8. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 627
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 24 035
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 616
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 126
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 9 066
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 518
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 061
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 211
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Vpredu Michal Kabáč (Michalovce).

Dohodli sa na dvojročnom kontrakte.


TASR
FK Železiarne Podbrezová.

Niké liga pokračovala ďalším kolom.


TASR
Ilustračné foto.

Vyjadrenia splnomocnenca vlády považujú za ohrozovanie verejného zdravia ľudí.


TASR 1
Ilustračné foto.

Učia sa trpezlivosti, zodpovednosti aj zvládaniu emócií.


TASR
  1. Radoslav Záhumenský: 🌄 Objavte hojdačku oddychu a zdravia v Klokočove – miesto, ktoré očarí telom aj dušou!
  2. Jozef Drahovský: Ktoré vozidlo produkuje najmenej oxidu uhličitého, vrátane výroby paliva ?
  3. Martin Šuraba: Chlapec, ktorý stratil zápalky XXVI
  4. Jozef Pivarník: Dánsko a Slovensko: Dve Európy, dva svety spokojnosti
  5. Miloš Majšík: 500. výročie prvej písomnej zmienky o obci Papradno
  6. Miroslav Daniš: Historický úspech súdruha precedu
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia
  8. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 627
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 24 035
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 616
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 126
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 9 066
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 518
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 061
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 211
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu