Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Úspešná sezóna starších žiačok UMB

Ohliadnutie na predchádzajúcu sezónu
Basketbalové družstvo starších žiačok trénuje od tretej triedy základnej školy a v tomto zložení pod taktovkou trénera Tibora Vasiľka trénuje druhú sezónu. V predchádzajúcej sezóne 2004/2005 družstvo skončilo na štvrtom mieste v majstrovstve oblasti, pričom pred ním skončili družstvá Ružomberka, Tepličky nad Váhom a Lokomotívy Žilina. V závere tejto sezóny bolo vidieť zlepšenie hry družstva, čo sa odrazilo aj na výsledkoch. Víťazstvom nad tretím Ružomberkom v poslednom zápase dlhodobej časti majstrovstve oblasti, druhým miestom na turnaji v Žiline za účasti 10 družstiev a prvým miestom na domácom turnaji v Banskej Bystrici.
Príprava na Donovaloch a v Maďarsku
Sezónu 2005/2006 dievčatá začali kondičnou a teoretickou prípravou začiatkom augusta na týždennom sústredení na Donovaloch. Koncom augusta sa zúčastnili dvoch turnajov v Maďarsku. Na turnaji v Budapešti skončili na treťom mieste a o týždeň neskôr v Nagykorosi na druhom mieste. Na obidvoch turnajoch skončili pred nimi dievčatá z družstva Csata Budapešť, ktoré sa predstavia v Banskej Bystrici na prípravnom turnaji v auguste – septembri 2006. Posledný prípravný turnaj pred sezónou absolvovali vo Zvolene, kde skončili na prvom mieste.
Úvodné zápasy s najsilnejšími
Úvodné zápasy sezóny 2005/2006 v kategórii starších žiačok boli vylosované tak, že naše basketbalistky sa stretli s dvomi najsilnejšími súpermi z minulej sezóny. V Tepličke nad Váhom jeden zápas prehrali a jeden vyhrali, rovnako tak doma s Lokomotívou Žilina. Nakoniec sa ukázalo že to boli jediné dve prehry v tejto kategórii v dlhodobej časti, v ktorej skončili na prvom mieste pred Lokomotívou Žilina a Tepličkou nad Váhom.
Družstvo hralo v tejto sezóne okrem kategórie starších žiačok aj v kategórii kadetiek, kde získalo niekoľko cenných víťazstiev napríklad v domácom stretnutí s Prievidzou alebo v obidvoch zápasoch s Lučencom. V kadetskej kategórii nakoniec skončili na piatom mieste v majstrovstvách oblasti.
Vyvrcholenie sezóny
V apríli 2006 sa družstvo, zúčastnilo 9. ročníka basketbalového turnaja Easter Euro Basket 2006 v Prahe. Na tomto turnaji sa zúčastnilo v 16. kategóriách 205 družstiev z celej Európy.
V kategórii starších žiačok, ročník ’92, sa zúčastnili kluby z Talianska, Srbska a Č. H., Fínska, Rumunska, Česka, Belgicka, Anglicka a Litvy.
Hráčky UMB odohrali v základnej skupine dva zápasy UMB - KEKAVA – TTP (Litva) 67 : 36 a UMB – Žďár nad Sázavou 94 : 51. Ďalšie zápasy odohrali z víťazmi skupín UMB – Siemens Poprad 61 : 18 a UMB – ADENNE (Belgicko) 56 : 26.
Po štyroch víťazstvách postúpili do finále, v ktorom sa stretli s hráčkami CBK Cassovia Košice. Finálový zápas prehrali o jeden bod (UMB – CBK Cassovia 44:45) a skončili na druhom mieste.
v dňoch 5. -7. mája 2006 sa zúčastnili finálového turnaja majstrovstiev SR, ktorý sa konal v Banskej Bystrici. Na tomto turnaji sa zúčastnilo šesť najlepších družstiev republiky, ktoré postúpili z oblastných súťaží, ŠBK Lúky Bratislava, BK Junior Levice, Lokomotíva Žilina, BK UMB Banská Bystrica, CBK Cassovia Košice, BK Viktoria Košice.

6. Levice 5 0 5 181 : 309 5
Po týchto dvoch náročných turnajoch sa dievčatá zúčastnili posledného turnaja sezóny na tradičnom medzinárodnom basketbalovom turnaji Badem v Žiline kde sa v konkurencii šestnástich družstiev umiestnili na prvom mieste.

Zabezpečenie sezóny
a poďakovanie
Za všetkými spomenutými úspechmi stojí tvrdá práca celého družstva, ale hlavne zodpovedný a profesionálny prístup trénera Tibora Vasiľka.
Poďakovanie patrí všetkým rodičom, ktorí počas celej sezóny zabezpečovali potreby družstva a hlavne dopravu na zápasy po celom Slovensku a aj v zahraničí. Špeciálne poďakovanie je potrebné vysloviť aj p. Štefanovi Fekiačovi, ktorý zabezpečoval stolík pri všetkých domácich stretnutiach a bol jedným zo spoluorganizátorov majstrovstiev Slovenska starších žiačok.
Veľká vďaka patrí vedúcemu družstva Miroslavovi Setteyovi, ktorý absolvoval s družstvom všetky sústredenia, turnaje a zápasy počas uplynulých dvoch sezón a všetkým, ktorí sa podieľali na priebehu sezóny, hlavne páni Rybár, Melezínek, Ďurech, Škulec, Hrnčírik a ďalší.

Záver sezóny
pri Jadranskom mori
Úspešné účinkovanie družstva starších žiačok UMB nezostalo bez odozvy u vedenia klubu, ktoré ocenilo športové úspechy a prístup dievčat k tréningu týždenným rekondično-liečebným sústredením pri Jadranskom mori v Chorvátsku.
Dievčatá, vedenie družstva a rodičia, ďakujú vedeniu klubu a zvlášť p.Babjakovej za takúto možnosť oddychu po náročnej sezóne a nabratia síl do novej, oveľa ťažšej sezóny.

10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 605

Skríningové testovanie bude v Banskej Bystrici pokračovať zajtra.

Antigénové testovanie na koronavírus.

Niektoré obce nášho regiónu testujú na nezvyčajných miestach. Napríklad v horehronskej obci Beňuš sa testuje v dome smútku.

Testovanie v základnej škole na Radvanskej.

Mesto zverejnilo prvé priebežné čísla zo skríningového testovania.