Aktív SsFZ: Impozantná slovná bitka medzi Černovou a Palúdzkou skončila pokojne
Už tradičnými hádkami by sa dalo nazvať futbalové posedenie zvané „aktív“ na ktorom sa futbaloví funkcionári dohadujú na vyžrebovaní súťaží. V neposlednom rade sa spolu stretnú, vypijú nejakú tú kávičku a tí úspešní si vyzdvihnú ocenenia za úspešnú sezónu. Takýto bol aj aktív Stredoslovenského futbalového zväzu 2006. Okrem klasických hádok o čísla, z ktorých bol pozoruhodný súboj Černová – Palúdzka, vyhodnotil Jozef Paršo akciu ako rekordne rýchlo skončenú. „Klobúk dole, pre ľuďmi, lebo spravili sme rekord. Netvrdím, že všade sú spokojní, ale drvivá väčšina klubov je spokojná,“ povedal Paršo.
Prezident SsFZ Jozef Paršo nehodnotil slovnú bitku medzi funkcionármi klubov Černová a Palúdzka negatívne, naopak, poďakoval všetkým za rekordné ukončenie tradične dlhého podujatia. Funkcionárom k tomu určite pomohol aj fakt, že štvrťfinále majstrovstiev sveta vo futbale medzi Argentívnou a Nemeckom už bolo začaté. Občas to v sále krajského úradu vyzeralo tak, že funkcionári, ktorí tu ešte zostali, sledujú viac futbalovú show, ako miestami nekontrolovateľné a nerozriešiteľné hádky futbalových „kohútov“. Tá najväčšia nastala medzi predstaviteľmi Palúdzky a Černovej. Prezident klubu FK 34 Liptovský Mikuláš - Palúdzka Vladimír Baran žiadal iné číslo pre svoj klub, Černová si ho však vymeniť nechcela. Hneval sa, že klub, ktorý hrá súťaž dlhšie, dostal horšie číslo ako nováčik. Predseda Športovo – technickej komisie SsFZ Bruno Motyčka musel problém riešiť. „Športovo – technickú komisiu nezaujíma, či niekto hrá 5, 15, alebo 20 rokov. Každý má pridelené čísla a tie by mali platiť. Ak sa dva kluby nedohodnú na výmene čísel, tak navrhujem, aby platili tie čísla, ktoré navrhla ŠTK,“ rozriešil spor Bruno Motyčka. Palúdzke teda ostalo číslo 10, Černovej číslo 13. „To je veľmi smutné, že to neuznávate,“ komentoval prezident FK 34 Liptovský Mikuláš - Palúdzka Vladimír Baran to, že sa neprihliada na počet rokov odohraných v súťaži. A prečo vlastne tento funkcionár nebol spokojný s prideleným číslom? „Preto, lebo vo všetkom sa jedná o peniaze. Dávam do toho súkromné financie a takto sa správajú krajskí funkcionári,“ dodal Baran odchádzajúc z budovy krajského úradu. Prezident SsFZ Jozef Paršo to chcel otcovsky vyriešiť a pomôcť. „Išlo mu o to, aby nemusel dvakrát používať autobus, lebo má aj mládežnícke družstvo. Chcel, aby s jedným autobusom rozviezol obidve mužstvá. Ale žiaľbohu to naozaj nešlo, aj keď som vyzýval niektorých, ktorí mu mohli pomôcť. Ale nešlo to, lebo v systéme tabuliek stačí nabúrať jedno číslo a celý systém sa pokazí, lebo to má náväznosť od žiakov až po dospelých. Je mi ľúto, že sme mu nevyšli v ústrety, ale nedalo sa to asi riešiť,“ povedal Paršo.
Pred zväzom je neľahká sezóna, pretože sa bude hrať podľa nového modelu. „Revolta, ani štrajky by nám nepomohli. Už sme sa dosť nalamentovali, je to tvrdá realita, s tou sa musíme zmieriť. Robme všetko preto, aby sme spoločnými silami posunuli stredoslovenský futbal aspoň tam, kde bol v tejto sezóne,“ povedal Paršo na margo zmeny systému.
Stredoslovenský zväz na aktíve oznámil aj zvýšenie štartovného, čo zúčastnení prijali bez lamentovania. Účastníci 3. ligy „zacvakajú“ 15 000, štvrtoligisti 11 000 a piatoligisti 7 000. „Neradi sme to urobili, ale museli sme k tomuto kroku pristúpiť,“ povedal Paršo na margo zvyšovania štartovného. Jedným dychom však sľúbil, že sa tak už vo funkčnom období nestane. „Je tu ale garancia, že počas nášho volebného obdobia už nebudeme s týmito čiastkami nič robiť,“ povedal.
Po rekordne rýchlom ukončení aktíva sa už nielen prezident Paršo naplno oddali sledovaniu štvrťfinálového duelu medzi Nemeckom a Argentínou. „Toto by malo byť naše finále – pozerať dobrý futbal a tešiť sa s dobrej hry, lebo drina okolo futbalu aj unavuje. Človek, ktorý má tento šport rád, sa pri dobrom futbale poteší,“ dodal s úsmevom na záver bos stredoslovenského futbalu.