Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Krásny deň na ranči Nádej

„Boh si svoje akcie vie zmanažovať,“ hovorí organizátor M. Novotný


Pre gospelový festival s názvom Krásny deň sa hodí iba pekné počasie. Organizátori sa však podľa predpovede počasia neriadili, ale verili Bohu, že bude pekne. A podarilo sa. Pekná hudba, nádherné počasie, skutočná radosť zo života, proste Krásny deň – už druhý ročník gospelového festivalu vo Svätom Antone pri Banskej Štiavnici.

Aj maďarskí kresťania
Peknú hudbu si prišli vychutnať aj kresťania z Budapešti, ktorí sa do Svätého Antona vždy veľmi radi vracajú. Organizátorov podujatia pozvali do Budapešti, aby si išli pozrieť hlavné mesto Maďarska. „Bolo to náhodné. Pred rokom sa tu zastavili a veľmi sa im tu páčila atmosféra, ktorá tu bola,“ hovorí jeden z účastníkov, ktorý nechcel byť menovaný.
„Ľudia sú tu šťastní. Napriek tomu, že niekedy možno trošku čakajú dlhšie na guláš, ale sú šťastní, božiu prítomnosť je v nich cítiť,“ povedal nemenovaný účastník.
Benefícia pre skupiny
Podujatie bolo hlavne myšlienkou Mareka Novotného, ktorý na podujatí aj vystúpil so svojimi piesňami. „Všetko, čo vyzbierajú na vstupnom, dajú organizátori gospelovým kapelám, ktorým to nevychádza ani na cestovné. Chceli takto podporiť týchto mladých ľudí, ktorí spievajú, hrajú a šíria božie slovo a zvestujú božiu lásku. Všetky skupiny prišli bez nároku na honorár, je to úžasné,“ povedal jeden z účastníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Česi prišli, Čanaky nie
Festival navštívila aj skupina z Českej republiky. Jeden deň vystúpili štyri skupiny, druhý deň iba tri, pretože Richard Čanaky ochorel na hlasivky. „Gospel je vyznanie, chvála, šťastie, nádej. Gospel je niečo úžasné. Som rád, že sa tu mohol uskutočniť už druhý ročník tohto podujatia. Poznáme dva druhy modlitby – odprosnú, prosebnú, ďakovnú a oslavnú. Najúčinnejšie modlitby sú ďakovná a oslavná. Je to na chválu Pána.“

Duchovné slovo
Na podujatí bol priestor aj na tzv. kázeň. Predniesol ju otec šiestich detí, baptista Alexander Barkóci. „Dávajú tu priestor aj iným kresťanským cirkvám, on je ekumén, ktorý šíri božie slovo po celom svete. V rámci ekumenizmu teda dávajú priestor aj naším bratom z iných kresťanských cirkví,“ povedal nemenovaný účastník.

Skryť Vypnúť reklamu

Festival pre všetkých
Ekumenizmus a pokora, boli na celom podujatí badateľné. „Pán nás miluje rovnako, či sme malí, či sme veľkí, či čierni, či bieli, či bohatí, či chudobní, či vzdelaní, či jednoduchí. Všetkých nás miluje rovnako. Ale ak tvrdím, že milujem Ježiša, snažím sa aj ja byť lepší. To znamená, že začínam pracovať na sebe. A keď začnem tento proces, zistím, že mám toľko práce so sebou, že nemám čas kritizovať ostatných. Keby sme všetci začali od seba, tak by sme zistili, že nemáme čas kritizovať druhých. Tak ako povedal Ježiš Kristus, že prečo vidíme smietku v oku svojho brata, keď vo svojom brvno nevidíme,“ povedal pokorne účastník.

Krásne počasie
Organizátorom si na Krásny deň skutočne objednali pekné počasie. „Keď človek v srdci nezapochybuje, tak sa splní všetko, čo je pre nás dobré. Nepochyboval som, že bude pekne.“

Skryť Vypnúť reklamu

Za všetkým stála židovka?
Nájsť názov tomuto podujatiu bol pomerne zdĺhavý proces. Organizátori oslovili viacero kresťanských spoločenstiev, aby im pomohli vybrať názov. Paradoxom je, že názov Krásny deň vybrala istá nemenovaná židovka. „Krásny deň je tak, ako si ho spravíme. Krásny deň by tu bol, aj keby pršalo. Prídu sem aj náhodní turisti, možno sa im to tu páči, možno nie. Ale na tento ranč majú všetci otvorené dvere. Zmyslom podujatia je povedať všetkým, že Ježiš Kristus je kráľ,“ povedal na záver nemenovaný účastník.
M. Novotný: Boh je nádherný
Nenápadný mladík pobehujúci počas festivalu z jednej strany na druhú, Marek Novotný, bol hlavným organizátorom podujatia a zároveň aj jeden z účinkujúcich.

Prečo ste sa rozhodli zorganizovať podujatie?
Pred rokom sme si povedali, že tieto krásne priestory, ktoré tu má ranč Nádej, by bolo dobré využiť aj na oslavu Boha. Slovo dalo slovo a minulý rok tu vznikol festival Krásny deň, ktorý sa teraz druhýkrát zopakoval a premietol sa do dvojdňového programu. Práve teraz v zákulisí počujeme pieseň, v ktorej sa spieva o tom, aký je Boh nádherný. O tomto je celý krásny deň.
Je tu už osem účastníkov. Ako sa podarilo dostať sem až toľko skupín?
Možno je to aj tým, že všetky tieto kapely poznám osobne. Organizovaním podobných podujatí sa už zaoberám štyri roky, takže mám s nimi dobré kontakty. Veľkým problémom bolo ochorenie Riša Čanakyho, ktorý tu nemôže vystúpiť, teda vystúpi iba sedem kapiel.
Aký je hlavný odkaz podujatia?
Boh je nádherný, ako sa spieva v tej pesničke. Je povinnosťou nás, kresťanov, hovoriť o tom okoliu. Táto akcia má byť zároveň evanjelizáciou, zároveň vydaním osobného svedectva a zároveň má byť príjemným spestrením pre rodiny v krásnom prostredí. Hlavný odkaz je: poďme spoznávať Boha, lebo je nádherný.
Názov festivalu je Krásny deň a dnes sa skutočne aj počasie vydarilo. Pozreli ste si predtým predpoveď počasia, aby to takto vyšlo?
Nie, vedeli sme, že bude krásne. Boh si svoje akcie vie zmanažovať. Sme v dôvere v neho a vždy vieme, že sa postará o tom, kde je propagované a zvestované jeho meno.
Je tu aj veľa detí a radosť na každom kroku...
Áno, zmyslom tohto festivalu je aj aby sa tu stretali rodiny, aby deti už od svojho veku možno niečo počuli, alebo zacítili niečo z tejto atmosféry. Je to o tom, že celý tento ranč Nádej je venovaný rodinám, aby rástli a aby boli požehnané, aby vyrastali zdravé rodiny. Teda sme veľmi radi, že sem prijali pozvanie aj rodiny s deťmi.
Súčasťou bolo aj duchovné slovo...
Tentoraz sa oň postaral Šaňo Barkóci z baptistického zboru. Myslím, že to malo veľkú šancu osloviť ľudí. Ovocie toho slova uvidíme až neskôr, ak ho uvidíme. Ale je dobré a dôležité hovoriť o Bohu a zvestovať jeho meno.
Je to ovocie merateľné?
Ťažko povedať o merateľnom ovocí. Keď Ježiš zomieral, mal za hŕstku učeníkov a tiež si mohol povedať, že zlyhal, že nevidí žiadne ovocie. Keď sa však pozrieme niekoľko rokov dozadu, tak je to o niečom inom. Momentálne je kresťanstvo jedným z najsilnejších náboženstiev vo svete. Teda ovocie nie je to, čo chceme merať. Boh si to použije. My sme chceli zasievať. Ak sme my, alebo nejaká kapela niečo zasiali, tak Boh si to použije. On bude ďalej, obrazne povedané, polievať.
Ste aj jedným zo spevákov. O čom je hudba ktorú spievate vy?
Moje piesne sú chválové. Na kresťanstvo som sa obrátil pred dvanástimi rokmi. Počas nich sa mi Boh ukázal aký je veľký, a ako koná v mojom živote. Preto som týchto dvanásť rokov využil na skladanie piesní. Chodím po celom Slovensku svedčiť a chváliť jeho meno.

Prišiel aj kazateľ
Kazateľ Alexander Barkóci poctil účastníkov podujatia ukážkovou kázňou, ktorou ohlasoval Ježiša Krista snáď po celom blízkom okolí. Pracoval sedemnásť rokov ako baptistický kazateľ. Teraz nepracuje len pre jednu cirkev, ale pre všetky cirkvi, ktoré milujú Ježiša Krista, nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Otec šiestich detí z Komárna prišiel navštíviť aj toto miesto.

Čo bolo hlavným posolstvom vašej kázne počas festivalu?
Som veľmi vďačný, že už druhýkrát som mohol byť na tomto podujatí. To, čo som chcel povedať ľuďom bolo, že je potrebné, aby ľudia stavali svoj život na základoch. Dnes vo svete zaznievajú rôzne slová a sľuby, veľké reči ľudí, a vidíme, že to, čo dostáva infláciu nie sú len peniaze, ale aj ľudské slová. Teda to, čo ešte včera platilo, už dnes v ľudských slovách neplatí. Preto som vyzdvihol slová Ježiša Krista, po ktorých povedal, ak by sa aj nebesia a zem pohli zo svojho miesta, božie slovo bude stáť pevne. Je to jediná vec, ktorá sa vo vesmíre nepohne. Ak na ňom postavíme svoj život, tak božie slovo nám prisľubuje, že aj my budeme nepohnute stáť. Chcel som týmto ľuďom povedať to, aby zobrali slová Pána Ježiša vážne, aby to nebrali len ako nejaký druh náboženského zmýšľania. Chcel by som aj milým čitateľom zo srdca popriať, aby neboli plytkí, aby len tak neuhladili svoju minulosť, ale aby skutočne činili hlboké pokánie.
Názov podujatia vymyslela židovka. Je to teda celé naplnené ekumenizmom...
Názvy jednotlivých cirkví nás nemôžu oddeľovať. Všetci máme jedného Boha a Spasiteľa, ktorý nás všetkých rovnako miluje a všetkých nás prijíma. Nevidím v nás rozdiel. Vidím rozdiel len v tom, či stavajú svoj život na Kristovi, alebo len povrchne na piesku. Keď sa nevesta vydáva, vzdáva sa svojho starého mena a berie si meno ženícha. Tak aj my všetci, ktorí sme prijali Ježiša Krista sme kristovci.
Je tu veľa detí a veľa radosti. Je toto miesto doslovne miestom nádeje?
Skutočne, vidím to takto. Toto miesto je na kopci. Boli sme v údolí a na to, aby sme sem prišli, museli sme vynaložiť určité úsilie. A teraz sme tu, radujeme sa, a máme nádej v Ježišovi. Takisto každý, kto je v akomkoľvek údolí, či v údolí plaču, trápenia, beznádejnosti, všetci potrebujú ísť na vrch nádeje a tam je Ježiš. On je našou nádejou.
Je vôbec ovocie tohto podujatia merateľné?
Z ľudí, ktorí sú tu, sa nikto nepredstavuje, že je katolík, evanjelik, či baptista. Ale v tvári každého jedného žiari Ježiš. Teda merateľné je to láskou božou. Všetci máme nádej skrze Ježiša Krista.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 483
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 19 219
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 289
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 9 814
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 277
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 952
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 582
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 358
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 198
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 066
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto

Mnohým ľuďom sa cez registračný formulár nedarí prihlásiť, dovolať sa na infolinku je skoro nemožné.

2 h

.Digitalizačné centrum od roku 2012 zdigitalizovalo viac ako 210-tisíc zbierkových predmetov múzeí.

4 h

Na pomoc mu išli v tme horskí záchranári.

5 h

K nešťastnej udalosti prišlo v januári 2004.

19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

26. jan

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

22 h

Výhrady zástupcov dolných Kysúc boli oprávnené.

22 h

Naše obce a mestá sa testovania zhostili na jednotku, hoci na prípravu mali len pár dní.

26. jan

Už ste čítali?