Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Krásny deň na ranči Nádej

„Boh si svoje akcie vie zmanažovať,“ hovorí organizátor M. Novotný


Pre gospelový festival s názvom Krásny deň sa hodí iba pekné počasie. Organizátori sa však podľa predpovede počasia neriadili, ale verili Bohu, že bude pekne. A podarilo sa. Pekná hudba, nádherné počasie, skutočná radosť zo života, proste Krásny deň – už druhý ročník gospelového festivalu vo Svätom Antone pri Banskej Štiavnici.

Aj maďarskí kresťania
Peknú hudbu si prišli vychutnať aj kresťania z Budapešti, ktorí sa do Svätého Antona vždy veľmi radi vracajú. Organizátorov podujatia pozvali do Budapešti, aby si išli pozrieť hlavné mesto Maďarska. „Bolo to náhodné. Pred rokom sa tu zastavili a veľmi sa im tu páčila atmosféra, ktorá tu bola,“ hovorí jeden z účastníkov, ktorý nechcel byť menovaný.
„Ľudia sú tu šťastní. Napriek tomu, že niekedy možno trošku čakajú dlhšie na guláš, ale sú šťastní, božiu prítomnosť je v nich cítiť,“ povedal nemenovaný účastník.
Benefícia pre skupiny
Podujatie bolo hlavne myšlienkou Mareka Novotného, ktorý na podujatí aj vystúpil so svojimi piesňami. „Všetko, čo vyzbierajú na vstupnom, dajú organizátori gospelovým kapelám, ktorým to nevychádza ani na cestovné. Chceli takto podporiť týchto mladých ľudí, ktorí spievajú, hrajú a šíria božie slovo a zvestujú božiu lásku. Všetky skupiny prišli bez nároku na honorár, je to úžasné,“ povedal jeden z účastníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Česi prišli, Čanaky nie
Festival navštívila aj skupina z Českej republiky. Jeden deň vystúpili štyri skupiny, druhý deň iba tri, pretože Richard Čanaky ochorel na hlasivky. „Gospel je vyznanie, chvála, šťastie, nádej. Gospel je niečo úžasné. Som rád, že sa tu mohol uskutočniť už druhý ročník tohto podujatia. Poznáme dva druhy modlitby – odprosnú, prosebnú, ďakovnú a oslavnú. Najúčinnejšie modlitby sú ďakovná a oslavná. Je to na chválu Pána.“

Duchovné slovo
Na podujatí bol priestor aj na tzv. kázeň. Predniesol ju otec šiestich detí, baptista Alexander Barkóci. „Dávajú tu priestor aj iným kresťanským cirkvám, on je ekumén, ktorý šíri božie slovo po celom svete. V rámci ekumenizmu teda dávajú priestor aj naším bratom z iných kresťanských cirkví,“ povedal nemenovaný účastník.

Skryť Vypnúť reklamu

Festival pre všetkých
Ekumenizmus a pokora, boli na celom podujatí badateľné. „Pán nás miluje rovnako, či sme malí, či sme veľkí, či čierni, či bieli, či bohatí, či chudobní, či vzdelaní, či jednoduchí. Všetkých nás miluje rovnako. Ale ak tvrdím, že milujem Ježiša, snažím sa aj ja byť lepší. To znamená, že začínam pracovať na sebe. A keď začnem tento proces, zistím, že mám toľko práce so sebou, že nemám čas kritizovať ostatných. Keby sme všetci začali od seba, tak by sme zistili, že nemáme čas kritizovať druhých. Tak ako povedal Ježiš Kristus, že prečo vidíme smietku v oku svojho brata, keď vo svojom brvno nevidíme,“ povedal pokorne účastník.

Krásne počasie
Organizátorom si na Krásny deň skutočne objednali pekné počasie. „Keď človek v srdci nezapochybuje, tak sa splní všetko, čo je pre nás dobré. Nepochyboval som, že bude pekne.“

Skryť Vypnúť reklamu

Za všetkým stála židovka?
Nájsť názov tomuto podujatiu bol pomerne zdĺhavý proces. Organizátori oslovili viacero kresťanských spoločenstiev, aby im pomohli vybrať názov. Paradoxom je, že názov Krásny deň vybrala istá nemenovaná židovka. „Krásny deň je tak, ako si ho spravíme. Krásny deň by tu bol, aj keby pršalo. Prídu sem aj náhodní turisti, možno sa im to tu páči, možno nie. Ale na tento ranč majú všetci otvorené dvere. Zmyslom podujatia je povedať všetkým, že Ježiš Kristus je kráľ,“ povedal na záver nemenovaný účastník.
M. Novotný: Boh je nádherný
Nenápadný mladík pobehujúci počas festivalu z jednej strany na druhú, Marek Novotný, bol hlavným organizátorom podujatia a zároveň aj jeden z účinkujúcich.

Prečo ste sa rozhodli zorganizovať podujatie?
Pred rokom sme si povedali, že tieto krásne priestory, ktoré tu má ranč Nádej, by bolo dobré využiť aj na oslavu Boha. Slovo dalo slovo a minulý rok tu vznikol festival Krásny deň, ktorý sa teraz druhýkrát zopakoval a premietol sa do dvojdňového programu. Práve teraz v zákulisí počujeme pieseň, v ktorej sa spieva o tom, aký je Boh nádherný. O tomto je celý krásny deň.
Je tu už osem účastníkov. Ako sa podarilo dostať sem až toľko skupín?
Možno je to aj tým, že všetky tieto kapely poznám osobne. Organizovaním podobných podujatí sa už zaoberám štyri roky, takže mám s nimi dobré kontakty. Veľkým problémom bolo ochorenie Riša Čanakyho, ktorý tu nemôže vystúpiť, teda vystúpi iba sedem kapiel.
Aký je hlavný odkaz podujatia?
Boh je nádherný, ako sa spieva v tej pesničke. Je povinnosťou nás, kresťanov, hovoriť o tom okoliu. Táto akcia má byť zároveň evanjelizáciou, zároveň vydaním osobného svedectva a zároveň má byť príjemným spestrením pre rodiny v krásnom prostredí. Hlavný odkaz je: poďme spoznávať Boha, lebo je nádherný.
Názov festivalu je Krásny deň a dnes sa skutočne aj počasie vydarilo. Pozreli ste si predtým predpoveď počasia, aby to takto vyšlo?
Nie, vedeli sme, že bude krásne. Boh si svoje akcie vie zmanažovať. Sme v dôvere v neho a vždy vieme, že sa postará o tom, kde je propagované a zvestované jeho meno.
Je tu aj veľa detí a radosť na každom kroku...
Áno, zmyslom tohto festivalu je aj aby sa tu stretali rodiny, aby deti už od svojho veku možno niečo počuli, alebo zacítili niečo z tejto atmosféry. Je to o tom, že celý tento ranč Nádej je venovaný rodinám, aby rástli a aby boli požehnané, aby vyrastali zdravé rodiny. Teda sme veľmi radi, že sem prijali pozvanie aj rodiny s deťmi.
Súčasťou bolo aj duchovné slovo...
Tentoraz sa oň postaral Šaňo Barkóci z baptistického zboru. Myslím, že to malo veľkú šancu osloviť ľudí. Ovocie toho slova uvidíme až neskôr, ak ho uvidíme. Ale je dobré a dôležité hovoriť o Bohu a zvestovať jeho meno.
Je to ovocie merateľné?
Ťažko povedať o merateľnom ovocí. Keď Ježiš zomieral, mal za hŕstku učeníkov a tiež si mohol povedať, že zlyhal, že nevidí žiadne ovocie. Keď sa však pozrieme niekoľko rokov dozadu, tak je to o niečom inom. Momentálne je kresťanstvo jedným z najsilnejších náboženstiev vo svete. Teda ovocie nie je to, čo chceme merať. Boh si to použije. My sme chceli zasievať. Ak sme my, alebo nejaká kapela niečo zasiali, tak Boh si to použije. On bude ďalej, obrazne povedané, polievať.
Ste aj jedným zo spevákov. O čom je hudba ktorú spievate vy?
Moje piesne sú chválové. Na kresťanstvo som sa obrátil pred dvanástimi rokmi. Počas nich sa mi Boh ukázal aký je veľký, a ako koná v mojom živote. Preto som týchto dvanásť rokov využil na skladanie piesní. Chodím po celom Slovensku svedčiť a chváliť jeho meno.

Prišiel aj kazateľ
Kazateľ Alexander Barkóci poctil účastníkov podujatia ukážkovou kázňou, ktorou ohlasoval Ježiša Krista snáď po celom blízkom okolí. Pracoval sedemnásť rokov ako baptistický kazateľ. Teraz nepracuje len pre jednu cirkev, ale pre všetky cirkvi, ktoré milujú Ježiša Krista, nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Otec šiestich detí z Komárna prišiel navštíviť aj toto miesto.

Čo bolo hlavným posolstvom vašej kázne počas festivalu?
Som veľmi vďačný, že už druhýkrát som mohol byť na tomto podujatí. To, čo som chcel povedať ľuďom bolo, že je potrebné, aby ľudia stavali svoj život na základoch. Dnes vo svete zaznievajú rôzne slová a sľuby, veľké reči ľudí, a vidíme, že to, čo dostáva infláciu nie sú len peniaze, ale aj ľudské slová. Teda to, čo ešte včera platilo, už dnes v ľudských slovách neplatí. Preto som vyzdvihol slová Ježiša Krista, po ktorých povedal, ak by sa aj nebesia a zem pohli zo svojho miesta, božie slovo bude stáť pevne. Je to jediná vec, ktorá sa vo vesmíre nepohne. Ak na ňom postavíme svoj život, tak božie slovo nám prisľubuje, že aj my budeme nepohnute stáť. Chcel som týmto ľuďom povedať to, aby zobrali slová Pána Ježiša vážne, aby to nebrali len ako nejaký druh náboženského zmýšľania. Chcel by som aj milým čitateľom zo srdca popriať, aby neboli plytkí, aby len tak neuhladili svoju minulosť, ale aby skutočne činili hlboké pokánie.
Názov podujatia vymyslela židovka. Je to teda celé naplnené ekumenizmom...
Názvy jednotlivých cirkví nás nemôžu oddeľovať. Všetci máme jedného Boha a Spasiteľa, ktorý nás všetkých rovnako miluje a všetkých nás prijíma. Nevidím v nás rozdiel. Vidím rozdiel len v tom, či stavajú svoj život na Kristovi, alebo len povrchne na piesku. Keď sa nevesta vydáva, vzdáva sa svojho starého mena a berie si meno ženícha. Tak aj my všetci, ktorí sme prijali Ježiša Krista sme kristovci.
Je tu veľa detí a veľa radosti. Je toto miesto doslovne miestom nádeje?
Skutočne, vidím to takto. Toto miesto je na kopci. Boli sme v údolí a na to, aby sme sem prišli, museli sme vynaložiť určité úsilie. A teraz sme tu, radujeme sa, a máme nádej v Ježišovi. Takisto každý, kto je v akomkoľvek údolí, či v údolí plaču, trápenia, beznádejnosti, všetci potrebujú ísť na vrch nádeje a tam je Ježiš. On je našou nádejou.
Je vôbec ovocie tohto podujatia merateľné?
Z ľudí, ktorí sú tu, sa nikto nepredstavuje, že je katolík, evanjelik, či baptista. Ale v tvári každého jedného žiari Ježiš. Teda merateľné je to láskou božou. Všetci máme nádej skrze Ježiša Krista.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 5. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 7. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 982
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 303
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 551
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 145
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 694
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 823
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 11 546
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 428
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 568
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 545
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Od nedele príde k zmenám cestovných poriadkov na prímestských linkách

Od 1. novembra budú prímestské spoje premávať v rozšírenom prázdninovom režime.

V Rooseveltovej nemocnici pribudli dve úmrtia na COVID - 19

Vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici zomreli 70-ročný muž a 82-ročná žena.

Testy odhaľujú čoraz viac infikovaných.

Pre dušičkový trh vypestovali tisícky chryzantém. Teraz môže veľká časť z nich skončiť ako kompost

Starostlivosť o chryzantémy sa začína už na jar, trvá niekoľko mesiacov.

Opakovaný test potvrdil, že primátor Nosko je pozitívny na nový koronavírus

Pozitívny test má aj poslanec NR SR a mestský poslanec Igor Kašper.

Pozitívni na ochorenie sú primátor Ján Nosko aj poslanec NR SR a mestský poslanec Igor. Kašper. Zatiaľ čo Ján Nosko má iba mierne príznaky, Igor Kašper ( vľavo) musel bojovať s vážnejšími príznakmi ochorenia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Virológ Klempa: Najbližšie týždne budú pre nás veľmi ťažké

Boris Klempa tvrdí, že celoplošné testovanie je teoreticky skvelá vec. Treba však brať do úvahy všetky okolnosti či riziká.

Už ste čítali?