Niektoré idú k babke na dedinu, iné k moru či na horskú chatu s rodičmi. Mnohé sa zúčastňujú rôznych letných táborov. Jeden trochu nezvyčajný tábor sa konal minulý týždeň v Tajove neďaleko Banskej Bystrice. Dvadsať detí vo veku od šesť do šestnásť rokov tam oddychovalo, avšak nielen to. V letnom tábore v Tajove boli deti, ktoré majú jedného z rodičov z Ruska, ale aj slovenské deti, ktoré sa v škole učia ruštinu. Samozrejme, v letnom tábore to ani nemôže byť inak, deti sa ruský jazyk učili formou hry.
Myšlienka zorganizovať čosi také sa zrodila v hlavách členov občianskeho združenia Rossija, ktorého cieľom je spoznávanie ruskej kultúry, ale aj vzájomná integrácia našich kultúr. Jeho predsedníčka Oľga Dašková si vysnívala projekt letného tábora pre deti, ktoré sa dostali do styku s ruským jazykom či kultúrou. Ona sama pochádza z Ruska. Na Slovensku však žije už osemnásť rokov, našla si tu manžela.
Už dlhšie v nej zrela myšlienka vytvoriť občianske združenie, cez ktoré by mohli šíriť ruskú kultúru pre ľudí, ktorí z nej pochádzajú. „Sama mám tri deti a chcem, aby aj oni spoznali to, čo som poznala ja. Myslím si, že každý človek by mal v sebe niesť kultúrne dedičstvo, ktoré máme po predkoch,“ hovorí Oľga Dašková. „Niektoré deti majú možnosť aspoň cez leto cestovať do Ruska, k svojim starým rodičom, ale niektoré zostávajú tu. My sme im chceli urobiť také „malé Rusko“ tu na Slovensku. Cieľom tábora je zdokonaľovať sa v ruštine, deti tu môžu komunikovať v tomto jazyku s rovesníkmi. Porovnávame slovenskú kultúru s ruskou. Mali sme besedu na tému Ruské suveníry, bavili sme sa aj o tom, čo je typické pre Slovensko. Hovorili sme o našich národných jedlách...,“ vymenúva ciele tábora jeho vedúca.
Oslovili sme niektoré z detí, pričom nás zaujímalo, prečo si vybrali tento tábor. Arťom Nikolajos má otca Rusa a ruštinu sa učil pri niekoľkých návštevách Ruska. Peťo Bešinský sa ruský jazyk učí v škole a v tábore sa chcel zdokonaliť v tomto jazyku. Zuzana Repová je čistá Slovenka, ale ruštinu sa rada učí. Jej ocko má totiž ruských kamarátov, ktorých jej rodina v Rusku navštevuje. Kristína Ivanová má mamku z Ruska a ruštinu vraj celkom dobre ovláda. Preto táto šestnásťročná stredoškoláčka pomáhala pri učení mladším deťom.
Letný tábor v Tajove však nemal len edukatívny zámer, deti sa tam veľmi dobre zabávali pri rôznych aktivitách. Kreslili, športovali, hľadali poklad, súťažili, tancovali na diskotéke, navštívili múzeum, ale aj spievali pri tradičnom táborovom ohníku. Jednoducho, tábor ako sa patrí, ešte s niečím navyše. Šteniatko Sofia robilo celému táboru maskota.