Bezradnosť, zlosť, zúfalstvo. Aj s takýmito pocitmi sa musia vyrovnať tí, ktorí naleteli na lákavú ponuku práce v zahraničí. Dopredu si zaplatili za sprostredkovanie práce a keď vystúpili z autobusu, zistili, že nikto ich nečaká, nich o nich nevie, žiadna práca pre nich neexistuje. Vidina zárobku sa rozplynula. A oni sú v cudzej krajine, nikomu naokolo nerozumejú. Vo vrecku nemajú ani korunu. Navyše, doma po nich zostali dlžoby, lebo si požičali na sprostredkovanie práce. A ešte na cestu. Žiaľ, zvyčajne iba jedným smerom...
Takéto prípady sa hromadia. Ročne sú ich stovky.
Čo na to polícia? To sme sa opýtali hovorkyne Krajského riaditeľstva polície v Banskej Bystrici npor. Márie Faltániovej.
Polícia sleduje a preveruje takéto informácie, pričom úzko spolupracuje s veľvyslanectvami a políciami dotknutých krajín - Česka, Španielska, Nemecka, Rakúska, Grécka, lebo v súvislosti so vstupom SR do EÚ, sa do tejto trestnej činnosti zapájajú nielen Slováci, ale aj osoby žijúce v zahraničí.
Môžete nám spomenúť nejaký konkrétny prípad? Ako spolupracuje naša polícia s inými krajinami?
Nedávno sme upozornili na inzerát, ponúkajúci sprostredkovanie práce v Malage, v južnom Španielsku, v zariadení Aqua Club Thermal. V inzeráte bol prísľub zárobku 2200 euro. Záujemca mal ale dopredu zaplatiť poplatok za sprostredkovanie 190 euro. Španielske veľvyslanectvo informovalo, že by mohlo ísť o podvod a preto polícia odporučila, aby na inzerát ľudia nereagovali.
Čo má robiť našinec aby nenaletel podobným podvodníkom?
Vyzývame občanov, aby boli pri reagovaní na ponuky práce v zahraničí mimoriadne opatrní. Pri ceste do cudziny, najmä na základe inzerátu, by si mal každý dôkladne preveriť ponuku i budúceho zamestnávateľa. Zistiť si, či vôbec jestvuje, pýtať si kontakty na osoby, ktoré poskytnú o firme korektné informácie. Podozrivé sú najmä kontakty cez mobilné telefóny a veľmi dôležité je aj to, že peniaze nikdy netreba platiť sprostredkovateľovi skôr, ako si splní povinnosť. Čiže, kým záujemca o prácu nemá v rukách zmluvu o dohodnutej práci u konkrétneho zamestnávateľa.
Predsa len, čo by mal robiť ten, kto sa i tak dostane do nezávideniahodnej situácie a namiesto sľúbenej práce ostane v cudzine bez prostriedkov?
Ak dôjde k podvodu a občan ostane v cudzine bez finančných prostriedkov a v hmotnej núdzi, návrat domov mu umožní zastupiteľský úrad. Môžem ešte dodať, že informácie o pracovných miestach v európskom hospodárskom priestore, ako aj o korektných sprostredkovateľských agentúrach záujemcom o prácu v zahraničí, poskytnú na príslušných úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny.