„Môj manžel bol účastníkom dopravnej nehody, bol právoplatne uznaný vinným zo spáchania trestného činu ublíženia na zdraví podľa paragrafu 224 ods.1, ods.2 trestného zákona, pričom v odsudzujúcom rozsudku bol zaviazaný k náhrade škody za bolestné a za poškodenie šatstva v prospech poškodeného, čo môj manžel zaplatil. Poškodený v občiansko-právnom konaní po roku od spôsobenej ujmy na zdraví podal žalobu na náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia, pričom v tejto veci bolo jedno pojednávanie, ale vec ešte nie je skončená. Teraz sme sa dozvedeli, že poškodený zomrel. Zo strany pozostalých sme však boli upozornení, že sa náhrady škody nezbavíme a budú si ju naďalej uplatňovať dedičia poškodeného. Majú na to po smrti poškodeného nárok?“ – pýta sa K. L. zo Zvolena.
- Touto otázkou sa zaoberá ustanovenie paragrafu 579 ods. 2 občianskeho zákonníka, ktoré hovorí, že smrťou veriteľa právo zanikne, ak bolo plnenie obmedzené len na jeho osobu; zanikne aj právo na bolestné a na náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia. To znamená, že na dedičov veriteľa (vo vašom prípade poškodeného) právo na náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia neprechádza. Pritom právo na bolestné a na náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia zaniká bez ohľadu na to, či sa toto právo uplatnilo ešte za života veriteľa, alebo nie, alebo aj bez ohľadu na to, či sa o týchto nárokoch veriteľa právoplatne rozhodlo pred jeho smrťou alebo nie. Toto právo veriteľa jeho smrťou zaniká aj vtedy, keď bol na základe jeho právoplatného prisúdenia nariadený výkon rozhodnutia.
Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že na dedičov po poškodenom (vašim veriteľom) právo na náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia neprechádza.
Odkaz pre Máriu K. z Banskej Bystrice: Váš problém postupujeme našim spolupracovníkom z advokátskych kancelárií.
Máte právny problém? Poradíme vám prostredníctvom našich spolupracovníkov. Staí ak sa písomne obrátite na adresu: Redakcia MY SMER magazín, Horná 37, 974 01 Banská Bystrica.