Ako osada sa však spomína prakticky o generáciu skôr. Oficiálne, 310. výročie existencie svojej obce si Mýtňania pripomenuli uplynulý víkend.
Napriek obavám z počasia, sobotňajší program vonku a podchvíľou naozaj na daždi vydržalo sledovať niekoľko sto divákov. Ukrytí pod plátenými prístreškami mohli vidieť naraz súťaže detí aj futbalový turnaj šiestich družstiev, pretože bežali paralelne a delil ich len plot. Jediný, kto neskrýval mrzutosť, že „prehánky si neobjednal „ bol starosta Michal Baránek. Do posledného hvizdu a víťazného pokriku trojice najúspešnejších futbalových mančaftov neustále pobehoval medzi ihriskami a pódiom, pod ktorým sa odohrávali tuhé súboje o cukríky, hračky a iné trofeje. Zbytočné obavy! Ľudia sa zabávali, chválili perfektný guľáš a vytrvalo čakali na porotu, ktorá odštartovala uvádzací rekord v pití žinčice, postavený na počte zúčastnených. Do zoznamu, ktorý oprávnil Mýto pod Ďumbierom figurovať v slovenskej knihe rekordov sa zapísalo 12l účastníkov, ktorí statočne, v trojdecových dávkach stiahli približne 50 litrov žinčice. Podľa hlášok z davu, na tých čo si dali žinčicu po prvýkrát a nebodaj so sebazaprením, mala zapôsobiť ako urýchľovač. „Dôkazy“ sa nepriznali.
Mýto pod Ďumbierom si zakomponovalo do názvu najvyšší kopec Nízkych Tatier, ktorý je jeho prírodnou dominantou a poplatok za vstup na pozemky kráľovského mesta Brezno. Mýtne vyberal mýtnik, Mýto ako pôvodná osada patrila do jeho chotára. Prví osadníci sa venovali ťažbe zlata a páleniu dreveného uhlia. Popritom začali obrábať zem a stávali sa tak aj roľníkmi. Dnes má obec 540 obyvateľov a je významným strediskom turistického ruchu v Mikroregióne Chopok-Juh. Navštívi ho ročne okolo 15 tisíc ľudí . ,,V hoteloch, penziónoch, chatách a rekreačných zariadeniach máme v súčasnosti 1400 lôžok, chceme ich však rozšíriť na 1848, čo je vízia do roku 2015. Očakávame totiž zvýšený nápor turistov už po prebudovaní lyžiarskeho Ski Centra na areál s celoročnou prevádzkou,“ povedal starosta.