Zároveň dokumentuje, ako možno veľmi ľahko, navyše v súlade so zákonom, prísť o byt. Stačí ak si nie so všetkou zodpovednosťou platíte za byt všetko to, čo by ste mali. Potom už stačí málo – a je neskoro.
Tento prípad ešte nie je uzavretý, preto sa podrobností zdržíme. Banskobystričan M. Č. vyhľadal právnickú pomoc s tým, že mu chcú vydražiť byt. Musí sa podvoliť dobrovoľnej dražbe. On sa ale žiadnej dražbe podvoliť nechce. Nechce prísť o byt. A nechápe prečo dražbu volajú dobrovoľnou, keď je proti jeho vôli.
Dostal radu - nech okamžite zaplatí to, čo je dlžný. Nech si požičia hoci od rodiny, kamarátov, ale musí zaplatiť. To sa aj stalo. Napriek tomu dražba pokračovala. Hoci právnik navrhovateľa dražby upozornil, že v tomto prípade nemôže dať návrh na dražbu ten, kto byty iba spravuje, ale spoločenstvo vlastníkov bytov, dražba pokračovala. Byt aj vydražili, o čom bola spísaná notárska zápisnica. Ten, kto byt vydražil, sa však do neho nasťahovať nemôže. A asi sa ani nenasťahuje...
Súd medzitým začal konať. Okrem iného uznesením pripustil rozšírenie návrhu predbežného opatrenia, ktorým uložil povinnosť zdržať sa akýchkoľvek úkonov smerujúcich k prevodu, či prechodu vlastníckeho práva alebo zriadeniu záložného práva alebo zriadeniu vecného bremena v prospech seba, až do právoplatného rozhodnutia o návrhu na určenie neplatnosti zmluvy o vykonaní dobrovoľnej dražby uzavretej medzi odporcami a do právoplatného rozhodnutia o návrhu na určenie neplatnosti dražby. Súd zatiaľ rozsudok nevyhlásil.
K dispozícii ale máme rozsudok Okresného súdu v Banskej Bystrici z apríla 2004, ktorý rozhodoval v takmer úplne podobnej veci.
Súd určil, že dobrovoľná dražba osvedčená notárskou zápisnicou, vykonaná v notárskej kancelárii, ktorej predmetom bola nehnuteľnosť pozostávajúca z dvoch izieb, kuchyne a príslušenstva, je neplatná. Podľa rozhodnutia súdu jeden zo žalovaných ako správca bytu konal v rozpore so zákonom, pretože nemal splnomocnenie od spoločenstva vlastníkov bytov na uzavretie zmluvy o výkone dobrovoľnej dražby. Právny úkon obchádzal podľa mienky súdu zákon, priečil sa dobrým mravom a bol uzavretý v rozpore s paragrafom 39 Občianskeho zákonníka. Dvojizbový byt na Švermovej ulici, teda takmer v centre Banskej Bystrice, vydražili na 760 tisíc 300 korún, z ktorých, po zohľadnení výdavkov na dražbu, poukázali pôvodnému vlastníkovi bytu 658 tisíc 330 korún. Ten si ale odmietol peniaze prevziať.
Inými slovami, ak by zmluvu uzavrelo spoločenstvo vlastníkov bytov, dobrovoľná dražba by sa zákonu nepriečila. Byt by vydražili. Tu ju ale navrhla organizácia, ktorá mala byty iba v správe.
Ako predísť tomu, aby sa byt nestal predmetom dražby? Tu je iba jedna rada – úzkostlivo dbať na to, aby nevznikol žiadny dlh. Platiť si všetky platby. Lebo z vlastníka bytu sa veľmi ľahko, klepnutím kladivka licitátora – môže stať bezdomovec.
Autor: vrb