Po majstrovstvách Slovenska čakajú cyklistov dve vrcholné podujatia v auguste a to majstrovstvá Európy v Deutschlandberu a majstrovstvá sveta v St.Johane v Rakúsku, ktorých sa zúčastnia aj niektorí poprední jazdci z banskobystrického regiónu na čele s čerstvým majstrom Slovenska Ladislavom Longauerom, s ktorým sme spravili krátky rozhovor.
Po dlhšom čase sa opäť podarilo získať Banskobystričanovi titul veteránskeho majstra Slovenska. Stalo sa tak v etape pravdy, teda v časovke, kde rozhoduje predovšetkým športová forma a víťazia tí najlepší. V nej ste boli najlepší vy. Aký dojem máte z majstrovských pretekov?
- Po nemastnom-neslanom začiatku sezóny, keď nebolo veľa času na tréning, keďže som zamestnaný ako učiteľ na základnej škole, som sa na začiatku školských prázdnin sústredil na kvalitnú prípravu na majstrovstvá Slovenska. Najazdil som veľa kvalitných kilometrov s mladšími pretekármi z regiónu a aj nejaké prípravné preteky. Forma postupne graduje, no až také jednoznačné víťazstvo v časovke som nečakal.
Na druhý deň v pretekoch sa vám už veľmi nedarilo, jedenáste miesto je trochu prepad vo výsledkovej listine čerstvého majstra Slovenska.
- Preteky v nedeľu som nezvládol predovšetkým takticky. Snažil som sa od začiatku rozhodnúť, lebo záverečný kopec do cieľa predsa nie je moja najsilnejšia stránka, no nevyšlo mi to podľa predstáv. V záverečnom stúpaní som už nemal dostatok síl zabojovať o medailu.
Blížia sa majstrovstvá sveta v rakúskom St.Johane. Na aký výsledok si trúfate v konkurencii pretekárov z celého sveta?
- Tento rok sa prvýkrát predstavím aj v časovke jednotlivcov. Rozhodol som sa na základe úspechu na majstrovstvách Slovenska vyskúšať aj časovku. Ťažko predpovedať dopredu ciele, pretože časovku som na tomto vrcholnom podujatí ešte nešiel, úspechom by bolo umiestnenie do desiateho miesta. Neviem, či sa mi tento cieľ podarí splniť, no urobím preň maximum. V pretekoch jednotlivcov je to na rýchlom okruhu v St. Johane vždy lotéria. Silné talianske, nemecké, francúzske tímy majú nielen skvelých pretekárov, ale aj dobrú tímovú taktiku a často na tomto okruhu rozhoduje nielen aktuálna forma, ale aj určitý cit pre rozhodujúce okamihy, keď sa preteky lámu. Mojim cieľom je dostať sa na záverečnú ceremóniu vyhlasovania výsledkov, teda skončiť do dvadsiateho miesta, no ako každý, aj ja v kútiku duše snívam o stupňoch víťazov.
Prezraďte našim čitateľom, koľko musí trénovať cyklista vo vašom veku po päťdesiatke, aby mohol pomýšľať na veteránske úspechy či už na Slovensku alebo v zahraničí.
- Samozrejme pretekári v kategórii masters nie sú profesionálni cyklisti. Každý má vlastné zamestnanie, rodinu, no ak chce pomýšľať na najvyššie méty, tak musí takmer celý svoj voľný čas venovať cyklistike. Ročne to obnáša aj po päťdesiatke viac ako desaťťisíc kilometrov v sedle bicykla, plus príprava v zime na bežkách a trenažéri. Predovšetkým zahraniční pretekári jazdia aj vo vysokom veku neuveriteľné objemy kilometrov ročne a aj sa to na ich výkonnosti prejavuje. Ja som po kvalitnej príprave v zime na bežkách trochu zanedbal začiatok cyklistickej sezóny predovšetkým z dôvodu pracovnej zaneprázdnenosti, no napríklad v júli som najazdil 3200 prípravných kilometrov.