V Lučatíne rastú domy ako huby po daždi

Lučatín sa stal v posledných rokoch zaujímavou a vyhľadávanou destináciou pre mnohých ľudí z okolia Banskej Bystrice. Svedčí o tom aj fakt, že od roku 1998 sa zmenil počet obyvateľov z vtedajších 520 na dnešných 640. Enormný záujem o túto lokalitu však nie je dielom náhody. Obec má vynikajúcu infraštruktúru a dobré spojenie s krajským mestom.
„Máme pripravených ďalších osem stavebných parciel na výstavbu nových domov. Je o ne veľký záujem. Naša obec je veľmi dobre situovaná, čo sa týka vzdialenosti od Banskej Bystrice. Sú tu kompletné inžinierske siete - elektrina, voda a samozrejme aj kanalizácia. Výhodu máme aj v tom, že sme priechodnou obcou, do ktorej chodia autobusy aj vlaky. Takže spojenie s Banskou Bystricou pre tých, čo nemajú možnosť cestovať autom, je veľmi dobré. Taktiež sa pripravujú v blízkej budúcnosti nové pozemky na výstavbu ďalších domov,“ hovorí starosta obce Zoltán Hanko.
Obec prekvitá a ľudia majú záujem o bývanie v nej, no nie všetko ide tak jednoducho, ako by sa na prvý pohľad zdalo. „Máme síce viacero voľných pozemkov vhodných na výstavbu, no boríme sa aj s problémami, ktoré nám spôsobuje územný plán. Pozemky totiž vlastnia viacerí majitelia, čo značí množstvo ďalších ťahaníc a zdržovania,“ dodáva Hanko. Obec sa v posledných rokoch rýchlo rozmáha. Pôvodné domáce obyvateľstvo sa tak musí chtiac–nechtiac vyrovnať s prílevom „novicov“. „Nemáme žiadne negatívne skúsenosti s tým, že by sa starší obyvatelia sťažovali na tých, čo v obci bývajú kratšie. Ľudia, ktorých môžem nazvať prisťahovalcami pomaly zapadajú do súkolia našej obce a stotožňujú sa s ňou. Rozširovanie možno prinesie negatívne odozvy od starých občanov, pretože neradi menia svoje zvyky a prispôsobujú sa novým veciam. Doba je dnes už taká, že my - starousadlíci niekedy chodíme okolo problémov, ale nevnímame ich. Berieme ich ako samozrejmosť. Práve príchod nových ľudí má za dôsledok iné zmýšľanie a pohľad na ne, čo môže byť veľkým prínosom. Myslím si, že obec týmito zmenami bude len napredovať, pretože pomery aj v samotnom živote obce sa menia k lepšiemu,“ myslí si starosta obce.
Najväčší počet ľudí smerujúcich za bývaním do Lučatína je z neďalekej Banskej Bystrice.
„Blízkosť a najmä vybudované cesty do mesta sú tým najdôležitejším faktorom pre rozhodnutie prisťahovať sa. Po výpadovke trvá cesta do Banskej Bystrice maximálne štvrť hodinku. Pri dnešnej doprave v meste to trvá raz tak dlhšie z odľahlejších sídlisk do centra než z našej obce“ dodal Zoltán Hanko.
Trend prisťahovalectva sa začal teda už tesne pred začiatkom nového tisícročia. Odvtedy záujem ľudí o kúpu domu či stavbu nového neprestáva. „Nedá sa povedať, že by bol záujem od roku 1998 stále taký istý, no je to stále približne rovnaké. Evidujeme veľký počet žiadostí o kúpu pozemku či starého domu. Tie sú už doslova všetky vykúpené. Takže z toho vyplýva, že záujem naozaj je,“ dodáva starosta. Ešte pred 10 rokmi nemala svojho majiteľa zhruba tridsiatka neobývaných domov. V tomto období je situácia úplne odlišná. „Dnes evidujeme takých domov päť alebo šesť, ktoré sú nezrekonštruované a neobývané“. Ak by ste mali záujem o nový dom v Lučatíne, museli by ste sa riadiť vypracovaným územným plánom v danej lokalite. „Dali sme si vypracovať štúdiu pre zaujímavé územie. Je pre nás dôležité vedieť, ako budú tie domy riešené a ako budú vyzerať. Robiť novú výstavbu je dosť zložité, musí to mať istý systém, aby bola ulica, ako sa patrí“ myslí si Zoltán Hanko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Škola

Obec samozrejme disponuje školou, ktorá je spojená s materskou školou. Školu majú možnosť navštevovať deti, ktoré vekovo patria do ročníkov 1 – 4. „Máme prakticky stabilizovaný stav detí. Samozrejme, že nie každý rok ich máme taký istý počet, ale nemení sa nám to neprimerane. Od tých 16 po 25 detí máme v škole stále. Do budúcna takisto starosti v tomto smere nemáme, pretože pôrodnosť v obci je na počudovanie oproti ostatným stabilizovaná. U nás sa každoročne narodí od šesť do osem detí. Problém niekedy nastáva v tom, keď deti, ktoré by mohli navštevovať tunajšiu školu, chodia do škôl v meste. Chápem to vtedy, keď sú obaja rodičia zamestnaní v meste, no myslím si, že škola u nás má prinajmenšom také isté kvality ako tam. Tvrdím, že práve škola s menším počtom žiakov je pre deti výhodnejšia. Pani učiteľka sa im môže viac venovať a deti tak získavajú lepšie vedomosti,“ tvrdí starosta Hanko.

SkryťVypnúť reklamu

Zima

Túto zimu sa na okolie Banskej Bystrice spustilo viac snehu ako býva zvykom. Obec Lučatín však vďaka svojej infraštruktúre problémy so snehom vo veľkom rozsahu nemá. „Je síce pravda, že toho roku bola tuhá zima a tak ako napadlo veľa snehu v iných obciach, tak tomu bolo aj u nás. Vďaka našej polohe sme so snehom však nemali toľko starostí, nakoľko hlavná komunikácia, ktorá vedie cez obec, je v rukách regionálnej správy ciest a naše malé odbočky si dokážeme zabezpečiť aj sami,“ dodáva starosta.

Kultúra v obci

Obec získala do svojho vlastníctva obecnú sálu. V roku 2001 vysvätili obecné symboly (vlajku, pečať) a odvtedy sa každý rok začiatkom júla v Lučatíne koná Deň obce. Vtedy sa majú možnosť ľudia v obci vyžiť ako športom, tak aj kultúrnym programom. „Zavoláme si vždy nejakú folklórnu skupinu a navarí sa guláš. Vytvárame si teda aspoň raz do roka takýmto spôsobom pohodu v dedine, ktorá je určite pre všetkých dôležitá. Sme si vedomí toho, že prílevom nových ľudí a rozširovaním obce prídu aj zmeny v kultúre, ale aj v oblasti služieb. Aby sme sa aj v tejto oblasti pohli smerom dopredu, musíme sa ešte veľa snažiť. Tých akcií nemáme totiž až tak veľa,“ verí v zmenu k lepšiemu starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Futbal

Vo futbalovom klube pracujú naozaj obetaví ľudia, ktorým sa podarilo v okresnej súťaži pred dvomi rokmi postúpiť z druhej triedy do prvej. „Sme všetci radi, že sa udržali bez problémov v tejto súťaži. V tejto oblasti si myslím, že reprezentujeme obec veľmi dobre. Je záujem aj zo strany občanov, veď na súťažné zápasy sa chodí pozerať 150 až 200 ľudí. keď mi to práca dovolí, ako bývalý športovec takisto chodím pravidelne povzbudiť naše družstvo. Veľmi im fandím a myslím si, že dotovať šport vo všeobecnosti je veľmi návratná investícia. Myslím si, že aj štát by mal väčšiu pozornosť venovať športu. Táto sezóna sa zatiaľ vyvíja nad očakávanie dobre. Prvý zápas sme síce prehrali v Badíne vysoko 0:6, no v ďalších dvoch zápasoch sme už súperov porazili. Vyhrali sme v Slovenskej Ľupči a aj v domácom zápase s Jasením.

Čo starostu škrie?

V obci sa ešte v 70. rokoch minulého storočia postavila takzvaná požiarna nádrž s rozmermi 15x20m. Bola však vymyslená tak, aby sa dala používať aj ako kúpalisko. Momentálne je nádrž na kúpanie prakticky nevyužiteľná. Dá sa v nej síce kúpať, pretože ju možno napustiť vodou, no všetko je na vlastné riziko. „Najviac ma mrzí, že nádrž je situovaná do peknej oblasti nad futbalovým ihriskom. Veľmi by sme chceli, aby ju mohli využívať naši občania a hlavne deti v lete na kúpanie. Jeden jediný nedostatok, ktorý nádrž má, je, že sa napúšťa pitnou vodou, ktorá je dnes veľmi drahá. Jednorazové napustenie nás stojí nemalé finančné náklady. Pokiaľ nemá samočistiaci zdroj, je to neefektívne. Ak by sa chceli ľudia v nádrži kúpať, musíme vodu minimálne raz za dva týždne z hygienických dôvodov meniť. To je však finančne nákladné a nemohli by sme si to finančne dovoliť. Takže mojím cieľom je dať nádrž do takého stavu, aby bola schopná prevádzky. Krásne prostredie okolo dotvára aj antukové a volejbalové ihrisko. Prostredie by bolo teda na oddych a aktívnu regeneráciu ideálne, no ako vždy chýbajú financie. Takže vízia znie - urobiť z toho areál, ako sa patrí. To bude ďalší krôčik k skvalitneniu služieb v obci,“ s hrdosťou dodal starosta Lučatína Zoltán Hanko.

Vízia o 10 rokov

Zoltán Hanko: ,,Mám svoje predstavy, čo by sa tu dalo zmeniť. Dúfam, že nebudeme obcou, ktorá ma 1500 obyvateľov a nezodpovedajúce služby občanom. Chcel by som, aby sme mali radšej do tisíc občanov, ktorí by sa cítili v našej obci dobre."

Autor: Jakub Bubeník

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 344
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 215
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 797
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 838
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 029
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 000
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 443
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 235
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 029
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 000
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 443
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 235
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu