Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Čím zamestnáva mestských policajtov nočné Brezno

Sex! Bitky! Alkohol!

Z Dúbravky, z kopca nad starým cintorínom ležalo Brezno ako na dlani. V diaľke vysvietené hady a úsečky ulíc. Námestie M. R. Štefánika rovno pod nohami. Až hore zaznievali rytmy diskotéky. Mesto ožívalo, nalievalo sa mladými ľuďmi, ktorí si vyšli za zábavou. Veď bol piatok večer, prvý september. Od pondelka sa začína školský rok a posledný prázdninový víkend treba využiť. „Poďme“, navrhol Ľubo. „Mali by sme ísť na ďalší okruh.“ Ľubo je mestský policajt. Tú noc z piatku na sobotu sme strávili s ním. V aute a v uliciach Brezna.

Skryť Vypnúť reklamu

Dobrodružstvo sa začína
Už dávnejšie sme náčelníka Mestskej polície v Brezne Ing. Igora Pančíka požiadali, či by sme jednu noc mohli stráviť v ich hliadkovom aute. Dal sľub. Navrhol noc z 1. na 2. septembra. Mesto pozná. Nos ho zvyčajne neklame. Aj preto nasadil dve autohliadky, hoci zvyčajne posielajú do ulíc iba jednu. Sadáme si do modrej fabie so znakom mestskej polície, k Ľubomírovi a Pavlovi. V bielej fabii sa povezú Vlado a druhý Pavol. Bohuš je v stálej službe, pri telefónoch a monitoroch kamier. Je čosi po ôsmej večer. Dobrodružstvo sa začína.
Vrah v aute a zabudnutá mŕtvola
Ľubo je v mestskej polícii starým mazákom. „Pôvodne som si myslel, že si pri policajtoch popracujem rok – dva. A zostal som pätnásť!“ – otáča z predného sedadla hlavu, na tvári široký úsmev. Sympatický, stále dobre naladený Ľubo je klenotnicou príbehov. Za tie roky – nečudo. Spomína, ako keď bola ich polícia ešte v plienkach, boli v krčme po chlapa, ktorý prepichol mečom muža. „Normálne sme si ho posadili do auta a len cestou nám zaplo – veď mi vezieme vraha! Brzda, otvoriť dvere. Vyhodili sme ho, založili putá a išli sme ďalej! To ste mali vidieť, ako sa tvárili štátni policajti, keď sme im ho vyložili!“
Spomínal i na to, ako ich zavolali obyvatelia domu, že z jedného bytu sa šíri obrovský zápach. „Bola to prirodzená smrť, starší pán. Ale v horúcom lete sa mŕtvola rýchle rozkladala. Nafotil som to tak, že som sa nadýchol, vbehol dnu – cvak, cvak, cvak – rýchle von a výdych. Voňavka v šatke na nose nepomáhala. Bolo mi ľúto hasičov, čo vynášali telo. Doslova sa roztekalo...“
Vínečko, vínko...
Je čosi pred deviatou. Pavol sa venuje volantu. V mestskej polícii je od roku 1996 a hoci Brezno pozná ako svoje vrecká, v krivoľakých uličkách treba dávať pozor. Zabočil. Reflektory osvietili hlúčik mladých ľudí. A plastovú fľašu na zemi. Mládenci sa napájali vínkom. Čo sa bude diať?
Prebehlo to prekvapujúco pokojne. Ľubo a Pavol boli taktní. Skontrolovali, či medzi nimi nie sú mladí pod osemnásť. Stačilo napomenutie, že miesto na verejnosti nie je vhodné na popíjanie. Všetci sa rozišli. V dobrom.
Keď život visí na povrázku
Od mestského policajta sa očakáva, že bude vedieť poskytnúť prvú pomoc. Vedeli by pomôcť aj oni? Ľubo sa opäť usmial: „Máme pravidelné školenia!“
Oponujeme: školenie je teória ale prax... Zrazu vyšlo najavo, že Ľubo zachránil už niekoľko životov. Okrem iného i manželke, ktorej pri nevoľnosti zapadol jazyk. Aj elektrikárovi, ktorý na ulici spadol z rebríka a našťastie to videli na monitore. Zvlášť živo si pamätal na istého samovraha. „Z hliadkového auta sme si všimli niečo tmavé visieť na kľučke dverí pri obchodnom dome na námestí. Prídeme bližšie a – bol to chlap! Obesil sa na šnúrku z plecniaka. Už nedýchal. Uložili sme ho do stabilizovanej polohy, so zaklonenou hlavou, a volali záchranku a štátnu políciu. Zrazu chlap začal chrčať, ožívať. Kým prišla záchranka, stál na nohách! Ešte sme dostali od záchrankárov vyhubované, prečo ich voláme, keď sa nič nestalo. Hneď na to však dostal samovrah epileptický záchvat. No ani to nebolo všetko. Asi po dvoch týždňoch, keď som mal službu, prišiel ten mladý muž na mestskú políciu. Vraj sa chce liečiť, ale nechcú ho zobrať na psychiatriu. Ak mu ihneď nepomôžem, opäť sa obesí. Doniesol si aj povrázok. Tak som mu tú psychiatriu vybavil...“
Dvakrát zákaz vjazdu
Modrá fabia už ktovie po koľký raz prechádzala okolo námestia. Je to už asi dve hodiny, ako prichytili mladého šoféra striebornej octavie so štiavnickou značkou vojsť do zákazu vjazdu. Obišiel dobre. Päťstokorunovú pokutu zaplatil bez reptania. Vedel, že keby ho chytili štátni policajti, stálo by ho to oveľa viac. Vtedy, z toho istého smeru, a zo zákazu vjazdu, prichádza zelená škodovka, stodvadsiatka. Mieri si na parkovisko. Idú za ňou.
„Pán vodič, doklady... Viete, akého priestupku ste sa dopustili?“
Šofér voľačo šomre. Keď vystúpi, cítiť, že nie je triezvy. Ako na zavolanie prichádza štátna polícia. Mužov v čiernych overaloch zaujíma, čo sa deje. Vodič škodovky je arogantný. Prechádza na tykanie. Pár slov do vysielačky. O chvíľu prichádza ďalšie policajné auto. Záležitosť preberá štátna polícia. Policajt s prísnou tvárou sa pýta: „Pán vodič, ste ochotný podrobiť sa dychovej skúške?“
„Nie!“
Tá istá odpoveď aj po opätovnej otázke. Znamená to, že ihneď prichádza o papiere.
Štefánik v tričku
Je čas na kávu. Mestskí policajti si ju varia sami, teraz už na novom pôsobisku, na Štúrovej ulici v bývalom sídle banky. Ešte sa neudomácnili. Vidieť to. Ale káva rozvoniava a rozväzuje jazyky. Spomínajú. I s troškou humoru. Na to, ako sa pred časom strhol hneď ráno krik: Štefánik má oblečené tričko!
Nechápali - čo má byť zlé na tom, ak si kolega Štefánik obliekol tričko? Až potom pochopili, že niekto navliekol na sochu generála Štefánika, na rovnomennom námestí, cez noc tričko. Nevedno ani ako sa neznámemu vtipkárovi podarilo vyštverať na vysoký štíhly podstavec, a ešte aj poobliekať sochu. A už vôbec nechápali, prečo si to do rána vôbec nevšimli.
O najsmradľavejšieho človeka
Do rozhovoru sa zamiešal Bohuš od monitorov a telefónov: „Nemyslite si, že práca mestského policajta je niečo príjemné. Viete si predstaviť, aké je nepríjemné postarať sa o opilca, ktorý je celý ovracaný, počúraný a má naložené v gatiach? Viete si predstaviť ten smrad? Ale keď nás k takému človeku zavolajú, musíme s ním niečo robiť!“
Na tému smrad sa ihneď spustila debata. Ľubo si zaspomínal na bezdomovca z Čiech, ktorý sa objavil v Brezne. Jeden deň vošiel do istej cestovnej kancelárie, zamkol sa tam v záchode a nemohli ho dostať von. Volali mestských policajtov.
„Pretisol som sa do záchodu cez úzke vetracie okienko“ – spomína Ľubo. „Nebolo sa o čo oprieť a spadol som rovno na chlapa. Najprv mi do nosa udrel príšerný puch. On začal zúriť. Pokúšal sa ma uhryznúť do nohy, našťastie už nemal ani jeden zub. Dostal som ho von. Ale ten smrad, ktorý na mne zostal... Nešlo sa ho zbaviť!“
Naostatok sa zhodli, že najstrašnejší smrad, aký môže byť, zostával po bezdomovcovi B. Často ich volali zúfalí obyvatelia, ak sa B podarilo vlúdiť na noc do chodby alebo pivnice domu. B. mal totiž zvyk všade kde spal, sa aj „vykládol“. Zápach to bol vraj neuveriteľný. Stačilo, aby sa vymočil do kvetináča, a kvet i s kvetináčom ste museli zahodiť čo najďalej od domu, aby nezamoroval ovzdušie. B. sa už vraj polepšil. Už nekaká hocikde, kde si ľahne spať. Nosí so sebou veľkú cestovnú tašku a robí to do nej. Arómu však ťahá stále za sebou...
Strhla sa bitka!
Je dávno po polnoci a podľa policajtov je služba, napriek obavám, prekvapivo pokojná. Aj tri poplachy o narušení objektov sa ukázali ako plané. Zrazu sa ozýva Bohuš zo stálej služby. Dostal telefónom oznámenie o veľkej bitke na Kuzmányho ulici, na moste cez Hron. Posiela tam obe autá. Vidno už iba hlúčik rozpálených mládencov. Jeden má vetrovku na franforce.
„To bolo tak“, snaží sa vysvetliť mládenec hlasom, ako keby chcel prekričať cirkulárku – „že vyskočil z auta a hneď mu uje... On mu tiež uje... po pi... a takú mu je..., Z popisu situácie policajti vôbec nie sú múdri. Nikto z mládencov nechce podať oznámenie a hlásená veľká bitka sa končí tým, že si pre každý prípad poznačia meno jedného z hlúčika.
Pila ona a pil on...
Vždy usmiaty a príjemný Ľubo strúha kyslú tvár. Rozhorčujú ho obcikané steny domov v centre. Pri močení na steny budov už nachytal niekoľko mládencov a nekompromisne im uložil pokuty. „Keď človek musí, nedá sa nič robiť. Ale prečo sa radšej nevyčúrajú na trávu, hoci aj do parku? Viete si predstaviť, ako zapácha rozkladajúci sa moč?“
Kým vysvetľuje, auto prichádza k budove polície. Na bočnej stene jasné stopy, že stenu viacerí použili ako pisoár. Je podozrenie na návštevníkov podniku oproti s celonočnou prevádzkou. Veľa ich stojí pred podnikom. Veľavravné kalužky a stopy na stene i neďaleko vchodu s tabuľou „Mestská polícia“. A priamo pred vchodom – rozveselená mladá chasa sediaca na obrubníku. Pri nich sklo z rozbitých pohárov, prázdna plechovka od piva. Tých s najmladším výzorom volajú na dychovú skúšku. Tváre zvážneli. Traja predvedení majú po sedemnásť (je čosi po tretej ráno). Prvý mladý muž je čistý. Deva nafúka čosi vyše 0,8 promile, junák cez promile. Dostanú predvolanie. Zhodli sa, že študentom stredoškolákom, treba dať ponaučenie, no netreba im robiť nepríjemnosti. Dajú im len symbolickú pokutu.
Breznianski nocľažníci
Ráno sa nezadržateľne blíži a väčšina podnikov je už zatvorená. Mládež sa presúva buď do tých ešte otvorených, alebo sa snaží dostať domov. Skupinka na chodníku podopiera slečnu s gumovými nohami. Podobné problémy majú viacerí. Skupinovo, aj osve. Dámy aj páni. Zvlášť veľké problémy má mladý muž. Potáca sa dolu Ulicou Boženy Němcovej. Na chvíľu venujú pozornosť iným a – mládenec už leží na chodníku s sladko spí. Asfalt je studený, on je naľahko. Podrmanie ho nepreberá. Až niekoľko poťapkaní na tvár. Snaží sa postaviť na nohy.
„Tam je sever! Tam je sever! Ja viem, kde je sever!“ – hovorí úplne z cesty, potáca sa. Až keď naberie vedomie a sú si istí, že domov potrafí, nechávajú ho ísť.
Podobne je na tom mladý muž, ktorý zaspal čupiačky, opretý chrbtom o stenu. Po kontrole dokladov, keď je isté, že sa prebral, ho posielajú domov.
To boli nocľažníci, ktorí mali pouličný nocľah neplánovane. Plánovane si nocľažisko pripravil muž spiaci na schodoch do bývalého hostinca Kolkáreň. Postlal si na starý paplón, ako podhlavník kus molitanu. O schodík nižšie nedopitá fľaša vodky, plastová fľaša s vínom. Nekompromisne ho vykázali: „Na vodku máte, ale pár korún na nocľaháreň nie?!“
Šomrúc odchádza. Policajti ho už dobre poznajú.
Sex v meste
Auto prechádza popri Hrone, po Nábreží dukelských hrdinov. Na lavičkách páriky. Niektoré v tesnom objatí, niektoré ešte v tesnejšom. Pavol od volantu poznamenáva, že keby obyvatelia domov na nábreží chceli, mohli by natočiť zaujímavé erotické filmy. Policajti prehodili tému na sex. Na sex v meste. Pospomínali, ako raz hliadka musela umravniť párik, milujúci sa rovno na námestí. Na dvojicu pánov, ktorí si to veselo rozdávali na lavičke autobusovej stanice, všetkým na očiach. Už chcú zaparkovať pri budove polície, keď sa vo svetle reflektora objaví veľká biela škvrna a o niečo menšie, no dlhšie dve belšie škvrny. Sú akoby prilepené o zadnú časť zaparkovanej škodovky. Chvíľu trvá kým si hliadka uvedomí: biele je pánsky zadok. To po bokoch sú dámske nohy!
Ak zavolá láska, ozvú sa hormóny, zapracujú pudy – nedá sa nič robiť. Ale prečo sa to rozhodli robiť na aute, priamo pri polícii? Dali im čas. Párik na zablikanie reflektormi nereagoval. Nedal sa rušiť. Pohyb ustal, až keď policajné auto zastalo úplne pri nich a jeden z policajtov sa ozval: „Tu je polícia! Už by stačilo, nie?“
Telá sa odlepili. Dáma si vytiahla červené tangáče, za nimi ďalšie časti oblečenia. Počkali kým sa pooblieka aj pán a oboch predviedli.
Blonďavá dáma, ročník 1981, hanblivo prevracala oči. Pán, o štyri roky mladší, suverénne argumentoval: „Veď sa nič nestalo. Sme dospelí, je to ľudské, robia to všetci, tak čo... ?“
Áno, je to ľudské, patrí to k životu, ľudia to robia bežne, ale nie všetci na ulici, rovno pri sídle polície.
Zmena sa končí
Modrá fabia najazdila od večera do rána ulicami Brezna sedemdesiat kilometrov. Noc sa končí. Partia z Mestskej polície čaká na vystriedanie. Už len zopár oneskorencov sa motá po uliciach, väčšina Brezňanov spí. Môžu si to dopriať, veď je sobota. Je to dobré, keď sa človek môže bez obáv doružova vyspať. Spať bezpečne. S pocitom, že tam von, v aute, sú chlapi, ktorí nebdejú len nad poriadkom v meste, ale aj nad bezpečnosťou spánku ostatných. Chlapi, ochotní každému pomôcť.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 6. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 7. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. Úprava osobného motorového vozidla
 10. Important information for Brazilians living in Slovakia
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 511
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 952
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 403
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 995
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 831
 6. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 10 929
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 200
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje 9 717
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 583
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 492
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

V Brezne sa na plošné testovanie prihlásilo už viac ako 100 dobrovoľníkov

Primátor Brezna Abel hovorí, že urobí všetko pre to, aby nebolo ohrozené zdravie obyvateľov a aby všetko prebiehalo v poriadku a podľa pokynov.

Celoplošné testovanie na Covid-19 na Orave.

Smutný rekord: Pribudlo 2 581 nakazených aj ďalšie úmrtia

264 nakazených zistili v Banskobystrickom kraji.

Ilustračné

Od soboty začne platiť na Slovensku zákaz vychádzania

Výnimkou budú cesty na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobytu v prírode v okrese bydliska.

V Banskej Bystrici niekto poškodil pamätník Jána Langoša

Pamätník politikovi a zakladateľovi Ústavu pamäti národa odhalili v jeho rodisku pred 7 rokmi.

Z pamätníka zmizli medené kocky.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest na Orave.

Už ste čítali?