Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Sahadža-joga je pre všetkých

Sahadža- joga je metóda meditácií, založená na prebudení vlastnej vnútornej energie (kundalini), ktorá sa nachádza v nás.

Sahadža jogínske meditačné techniky sú veľmi jednoduché a prirodzené, nevyžadujú si žiadne fyzické cvičenia. Už s malými skúsenosťami dosiahnete stav bezmyšlienkového vedomia. Napriek veľkej popularite len málo ľudí naozaj vie, čo je meditácia. Niektorí považujú meditáciu za mentálnu koncentráciu alebo sú presvedčení, že meditácia je, keď si niečo predstavujeme. Ale toto nie je naozaj meditácia. Meditácia je chápaná ako stav mysle, keď všetko vnímate svojimi zmyslami a mozgom, ale ste v stave bez myšlienok. Cez tento proces sa začína vnútorná premena, keď sa človek opäť stane morálny, vyrovnaný a zjednotený s celkom. Všetky techniky sahadža-jogy sa vyučujú bezplatne v Banskej Bystrici na ČSA 20. Najbližšie sa budú konať úvodné programy 18. a 23. septembra a od 25. septembra začína kurz pre začiatočníkov každý pondelok o 16:30. info: www.sahajayoga.sk ; 0907 342 817. Dôkazom toho, že sahadža-jogu poznajú na celom svete, sú aj výpovede týchto ľudí, ktorým sme položili päť anketových otázok.
1. Kedy ste začali sahadža jogínsku meditáciu?
2. Čo vám sahadža-jogínska meditácia dáva?
3. Ako sa cítite, keď meditujete?
4. Mali ste nejaký neobyčajný zážitok vďaka sahadža-joge?
5. Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí nepoznajú sahadža-jogínske meditácie?

Skryť Vypnúť reklamu

Herbert Reininger, Austin, Texas, USA
1. 28. 9. 1982 o 21:30, aby som bol presný.
2. Meditácie sahadža-jogy mi dávajú obrovskú výhodu v mojej náročnej práci výtvarného riaditeľa, pretože mi umožňujú využívať zdroje energie, ktoré sú skryté pre mojich nemeditujúcich kolegov. Výhody sú mnohé, tu je niekoľko z nich: som veľmi pokojný uprostred „búrky“, mám omnoho viac tvorivej energie ako predtým, je pre mňa teraz ľahšie pracovať tímovo, teším sa a klienti sa dobre cítia v mojej prítomnosti.
3. Naučil som sa niekoľko techník, ako sa dostať do meditácie. Keď som v meditácii, tak nenachádzam slová, ktoré by opísali tento zážitok, je to mimo mojich mentálnych schopností, aby som to opísal, moje srdce sa otvára a cítim príjemný chlad okolo seba, a zjednotenie s okolím dáva pocit blaženosti a uvoľnenia.
4. Keď Šrí Matadži odchádzala z Viedne v septembri 1982, mal som vtedy taký pocit, že stretnutie s ňou malo pre mňa veľký význam, ale bol som vtedy ešte príliš zamotaný v každodenných starostiach a zmeškal som nasledujúci program. Keď som prišiel na ďalší program, stála vo dverách pani, keď som sa jej pozdravil, tak sa usmiala a povedala mi, ako dobre, že si sa vrátil! Zostal som užasnutý, čo na to povedať, aké pekné privítanie, a práve vtedy som vedel, že som prišiel domov, našiel som to, čo som vždy hľadal, cítil som sa ľahko, akoby som stiahol zo svojho života tmavý závoj a všetko sa stalo jasné a nádherné.
5. Skúste sahadža-jogínske meditácie, sú zadarmo, stačí len chcieť. V priebehu troch alebo štyroch týždňov sa môžete všetko naučiť a potom sa spýtajte svojich priateľov alebo rodiny, či na vás postrehli nejakú zmenu - nemyslite si, že len vy môžete sami seba posúdiť. A ak sa vám tá zmena zapáči, pokračujte so sahadža-jogínskymi meditáciami, lebo rezervy, ktoré máme sú obrovské.

Skryť Vypnúť reklamu

Pasquale Scialo, Londýn, Veľká Británia
1. V júli 1989.
2. Keď som začal sahadža-jogu, našiel som odpovede na všetky otázky, ktoré som hľadal. Výsledkom sahadža-jogy bol pokoj v mysli, ktorý som získal.
3. Ťažká otázka, niektorí ľudia cítia kundalini, niektorí cítia energiu všade naokolo, ja sa jednoducho ponorím do ticha, čím sa celkovo zrelaxujem.
4. Áno, videl som ľudí s veľkými problémami, závislých na drogách, alkohole, ktorí si fajčením zničili pľúca, jednoducho sa ich zničený život zmenil a stali sa nádherní sebaistí ľudia, ktorí si vážia sami seba.
5. Spoznajte sami seba. Všetko poznanie je v našom vnútri, všetko, čo potrebujete vedieť, máte v sebe.

Belinda Iro z Veľkej Británie, žije v Košiciach
1. Začala som meditovať v roku 1990, potom som prestala na pol roka a začala som opäť v roku 1991.
2. Upokojuje moju myseľ hlbokým poznaním a precítením, že tu nie som stratená aj bez toho, aby som rozumela, prečo som vlastne tu. Meditácia ma zbavuje pochybností a strachu, otvára moje srdce, cítim sa taká šťastná a plná energie, že si pospevujem a usmievam sa, keď kráčam po ulici. Vďaka meditácii mám k sebe úctu a cítim sa nádherne. V skutočnosti, keď sa po meditácii pozriem do zrkadla, vyzerám inak, mám čerstvejšiu pleť, jasné oči, vyzerám mladšie. Aj keď ma ľudia posudzujú, tak to dobre znášam. Mám rada pravdu a som na to hrdá. Meditácia mi dáva dosť odvahy na to, aby som zvládla bez problémov všetky prekážky. V skutočnosti sa moja pozornosť tak mení, že si dokážem veľa vecí obľúbiť.
3. Keď meditujem, to, čo cítim, závisí od dvoch vecí, a to: aké čistenie prebieha v mojom subtílnom systéme a to, na čom mám práve pozornosť. Cítim chladný vánok z vibrácií, ktoré mi prúdia z rúk a z vrcholu hlavy, aj z niektorých častí chrbta, na chvíľu tiež cítim teplo alebo jemné mravčenie. Fyzicky sa cítim fit a zdravo. Emocionálne pociťujem to, čo asi všetci počas dňa, ale viem sa od toho odpútať. Každá meditácia je iná, mám chvíle, keď neustále prichádzajú myšlienky, a potom chvíle, ktoré by som opísala ako ozajstná blaženosť. Vo všeobecnosti každodenne, keď si sadnem a meditujem, tak sa postupne zbavujem naviazaností, ako keby všetko, čo vo mne zostarlo alebo sa znečistilo, znova ožilo a prečistilo sa a prázdnota bola opäť naplnená.
4. Každodenne pozorujem toľko neobvyklých udalostí, že už ich beriem ako samozrejmosť. Skôr by som povedala, že keď si niečo dobré naozaj želám, tak vidím, ako sa to uskutočňuje.
5. Na chvíľočku sa zahĺbte do seba a skúste zistiť, čo skutočne chcete od života. Ak sa pozrieme okolo seba, zistíme, že žijeme v chaotickom svete. Ale ak sa dokážeme uspokojiť vo svojom vnútri, tak aj svet okolo nás bude pokojný. Ak dokážeme odpustiť nielen sami sebe, ale aj príbuzným, kolegom, priateľom, susedom, tak sa svet pre nás stane nádherným miestom. Každý z nás sa môže zbaviť trápenia a nie je to také ťažké, len treba chcieť. Prosím, chcite to!

Skryť Vypnúť reklamu

Jean-Louis Barbier, Rouen, Francúzsko

1. Sahadža-jogu som začal v roku 1985.
2. Dáva mi harmonický spôsob života, ustálenú náladu a celkovo pozitívny prístup k životu. Keď sa ustáli meditačný stav, cítim úplný pokoj a ľahkosť v hlave, žiadne myšlienky, ruky sú ľahké a prúdi cez ne chladivý vánok. Mám tiež pocit, že čas sa zastavil a vnímam sa ako súčasť celku, som pokojný nielen vo svojom vnútri, ale som spokojný aj so svojim okolím. Tichá radosť.
3. Mám veľa skúseností, keď sa mi všetky prekážky odstránili súhrou udalostí. Mám veľkú radosť, keď stretávam ľudí, ktorí meditujú a majú svoju pozornosť sústredenú na svojom duchu.
4. Ľudia, ktorí nemeditujú často, na všetko bez príčiny reagujú, ľahko sa nahnevajú, žiarlia, sú arogantní, náladoví, nespokojní, chýba im nevinnosť, úcta k druhým aj k sebe, idú do extrémov. Ja nevynakladám žiadne úsilie na to, aby som bol vyrovnanou osobnosťou. Mám pocit, že sa mením, pomaly, ale stabilne.
5. Nezmeškajte šancu a spojte sa s tým, čo je vo vás dobré, nájdite svoj vnútorný mier, rozvíjajte ho a tešte sa.

Spokojní Bystričania
Do banskobystrického klubu sahadža-jogy chodí približne päťdesiat ľudí, ktorú cez meditácie pomáhajú svojmu fyzickému i psychickému zdraviu. Alžbeta Hrabovská spoznala sahadža-jogu len pred krátkou dobou, ale nevie si ju vynachváliť. „Mala som viaceré bolesti, ale sama sa čudujem, kam to odišlo. Je to ozaj veľmi nádherné niečo takéto zažiť. Niektorí si myslia, že sú s tým nejaké finančné výdavky, ale nie je to tak, je to úplne bezplatné. Viacerí si naopak myslia, že musíme robiť namáhavé fyzické cviky, ale nie je to nič ťažké. Je to pre každú vekovú kategóriu,“ povedala Alžbeta Hrabovská. Aj ona už zažila liečitelské schopnosti tejto jogy. „Všetky problémy a bolesti odišli.“ Cíti, že odkedy cvičí sahadža-jogu, menia sa aj ľudia okolo nej. „Cítim, že sú milší, ako predtým. Je to radosť z toho, že ľudia na vás myslia, že vám vychádzajú v ústrety. A človek sa tu navyše aj vyventiluje a nemusí si platiť psychológa,“ dodala nadľahčene. Medzi mladých ľudí, ktorí na sahadža-jogu chodia dlhšie, patrí Viktória Babicová. „Meditácie sú veľmi jednoduché, nech sa ľudia neboja, že je to nejaké náročné. Očistné techniky sú tak postavené, že si ich každý môže doma vyskúšať. Je to dôležité, sahadža-joga je joga zážitkov,“ povedala Viktória. V minulosti mala veľké problémy s chudokrvnosťou, ale sahadža-joga tento jej problém vyriešila. Je to pre ňu obrovský zázrak. A mladým ľuďom, hlavne študujúcim, odkazuje, že meditácie pomáhajú aj študentskému životu. „Tým, ktorí majú trému, vie sahadža-joga pomôcť. Po nej sa upokoja, a budú mať bezproblémový študentský život. Keď som bola malá, nevedela som odpovedať pred tabuľou, zasekla som sa, ale teraz nemám problém komunikovať,“ dodala Viktória Babicová. Ďalším mladým človekom, ktorí chodí meditovať na ulicu ČSA 20, je Michal Uram. Tomu meditácie pomohli hlavne k navráteniu radosti zo života. „Meditácie sahadža-jogy sú výborné aj v tom, že človek nájde vnútornú radosť.“ Potom, čo mal nedávno pauzu v meditovaní, pochopil, že meditácie nevyhnutne potrebuje aj naďalej. „Začal som cítiť, že mi to naozaj začalo chýbať. Sahadža-joga je výborná aj v tom, že človek sa stane vyrovnaným a má veľkú radosť zo života,“ povedal nadšene Michal Uram.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 4. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 5. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 6. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Hygge ako životný štýl
 10. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 239
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 29 823
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 015
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 268
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 832
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 771
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 367
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 350
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 235
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 088
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Odberné miesto na covid.

Aktuálne je tu hospitalizovaných 77 pacientov, 15 z nich potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

3 h
Ilustračná fotografia.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) je pripravený na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 nasadiť 25 vakcinačných tímov.

4 h

Strategický dokument s koncepciou kostrovej siete cyklistických trás v kraji si chce nechať vypracovať Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

4 h

Mesto Brezno cez víkend zriadilo 20 odberných miest, k dispozícii bola aj mobilná jednotka. Na testovaní sa v sobotu zúčastnilo 5267 ľudí, z toho 30 bolo pozitívnych, v nedeľu 2904, 29 bolo pozitívnych.

17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

20 h

Testovanie pokračuje aj v nedeľu. V okrese Púchov je priebežná pozitivita pod pol percenta.

24 h

Policajti prosia verejnosť o pomoc.

20 h

Petra inšpirovala k textu tragédia. Na Oravskej priehrade sa utopili bratranci.

24. jan

Už ste čítali?