Stalo sa to 27. júna 2000, niekoľko minút po jedenástej predpoludním. K rodinnému domu v Kynceľovej, miestnej časti Banskej Bystrice, prichádzalo auto Land Rover Freeland. Za jeho volantom sedel tridsaťročný Banskobystričan. Domov sa už nedostal. O niekoľko desiatok minút, presne o 12.35 hod., vydýchol naposledy. Do jeho auta, za volantom ktorého sedel, vystrieľali plný zásobník samopalu.
Čo videli svedkovia
Zavraždeným bol podnikateľ Marián Karcel. Manželke ešte stihol zavolať, že sa vrátil z práce, už je pred domom, nech príde k autu. Vybehla na poschodie a vtedy začula hluk, ktorý ju donútil vyjsť na balkón. Videla už len rozstrieľané manželovo auto. Najprv zavolala záchranku, až potom zišla k autu. Manžel v krvi ležal rozvalený na prednom sedadle. Vedľa neho pohodený samopal so sklopnou pažbou. Manžel sa ešte hýbal, no už nemohol hovoriť.
Pán Jozef stál v tom čase pred obchodom v Kynceľovej. Počul dávku zo samopalu a ešte niekoľko výstrelov. Hneď na to uvidel zelené auto Alfa Romeo s českou značkou. Auto dookola doslova preletelo, no v otvorenom okne si všimol spolujazdca. Mal oblečené čierne tričko a kuklu na hlave. Kuklu mal pravdepodobne aj vodič.
Výstrely počul aj pán Július a videl i auto. V ňom nejakých chlapov a spolujazdca v kukle.
Bez šance
na záchranu
Vrah do auta vystrieľal najmenej 28 rán z útočnej pušky vzor 58 s upravenou hlavňou a zbrúseným číslom. Marián Karcel utrpel viacero strelných rán. Projektily zasiahli aj bedrovú tepnu a veľké cievy. Podľa znalcov nemal šancu na záchranu. Bezprostrednou príčinou smrti bol šok z vykrvácania.
Auto Alfa Romeo, ktorým prišli vrahovia, našli vyhorené neďaleko Slovenskej Ľupče.
Kto mal na vražde záujem?
Motív vraždy sa núkal. Marián Karcel svedčil v roku 1998 a 1999 v procese proti údajnému bossovi podsvetia Mikulášovi Č. a usvedčoval ho z vydierania. Na základe jeho svedectva, ako i ďalších dôkazov, Mikuláša Č. aj odsúdili.
Obžalovaný a oslobodený
Ukázalo sa, že to isté auto v deň vraždy po ôsmej ráno zachytila v Banskej Bystrici priemyselná kamera pri čerpaní pohonných hmôt. Objektív zachytil aj vodiča, žiaľ, iba odzadu. Polícii sa však prostredníctvom auta podarilo dopátrať až k Branislavovi A. z východného Slovenska. Obžalovali ho z vraždy banskobystrického podnikateľa, no Krajský súd v Banskej Bystrici ho pre nedostatok dôkazov oslobodil, čo potvrdil aj Najvyšší súd (na Branislava A. vydal v apríli 2006 Špeciálny súd v Pezinku príkaz na zatknutie).
Medzi obžalovanými aj advokát
Zdalo sa, že sa v prípade vraždy podnikateľa už nič nedeje. Dialo sa, ale pod pokrievkou. V júli 2006 podala Krajská prokuratúra v Prešove Okresnému súdu v Banskej Bystrici obžalobu na troch Brezňanov Mikuláša Č., podnikateľa Jozefa M. a advokáta Daniela M. Podľa obžaloby v januári až júni 2000 po vzájomnej dohode a rozdelení si úloh naplánovali a zabezpečili zavraždenie Mariána Karcela. Mikuláš Č. mal z Ústavu na výkon väzby v Leopoldove nariadiť fyzickú likvidáciu podnikateľa. Za tým účelom dal svojmu obhajcovi Danielovi M. pokyn, aby touto úlohou poveril Michala M. Daniel M. prostredníctvom švagra Mikuláša Č., Jozefa M., inicioval v Brezne Michala M. a uložil mu kontaktovať „chlapcov z Východu“. Daniel M. mal následne dohodnúť s Branislavom A. likvidáciu. Vykonávateľom mal byť Branislav A., ktorý si priviezol i smrtiacu zbraň, vodičom auta Michal M. Ako odmenu za vraždu dostali vykonávatelia vraždy od Daniela M. milión korún.
Obžalovaní popierajú
Všetci traja obžalovaní popierajú akúkoľvek vinu. Mikuláš Č. napríklad vyhlásil, že bol odsúdený už pred vraždou Mariána Karcela, navyše bol v tom čase v kolúznej väzbe a návštevy prijímal len s dozorom väznice. Nemal teda možnosť nikoho kontaktovať ani dávať príkazy.
Šesť rokov po
Podarí sa šesť rokov od vraždy konečne usvedčiť páchateľov? To ešte uvidíme. Faktom je, že Jozef M., švagor Mikuláša Č., požiadal o prepustenie z väzby. Okresnú súd mu žiadosť zamietol. O jeho sťažnosti by mal tento týždeň rozhodnúť krajský súd.