Centrum sa orientuje na posilňovanie rodičovských zručností predovšetkým v oblasti sanácie rodín. Cieľovými skupinami sú rodičia s malými deťmi, rodiny odchovancov zariadení, rodiny s nariadeným výchovným opatrením, rodiny ohrozené vyňatím dieťaťa a rodiny s reálnym záujmom o návrat dieťaťa z ústavnej výchovy a pod. Centrum sa orientuje aj na posilnenie systému práce s rodinou na území mesta prostredníctvom konkrétnych programov orientovaných na pomáhajúcich profesionálov v oblasti podpory a pomoci rodinám v kríze.
„Centrum Bazalka je na záchranu detí, aby z nich vyrástli poriadni ľudia. Deti potrebujú rodičovskú náruč, nehu, lásku,“ hovorí Ján Nehyba a pritom drží na rukách ročnú Marcelku. Manželia Renáta a Ján Nehybovci majú dve vlastné deti, ale v pestúnskej starostlivosti majú ďalšie tri. Ich rukami predtým prešli štyri deti, ktoré už bývajú u adoptívnych rodičov. Profesionálna matka Renáta Nehybová bola tou pravou osobou, ktorá Centrum Bazalka pokrstila voňavou rastlinkou - bazalkou.
Rodina na prvom mieste
„Sanovať sa dá všeličo, avšak v ponímaní sociálnej práce sanujeme v prvom rade medziľudské vzťahy a prostredie, v ktorom majú títo ľudia žiť s aspektom upriamenia pozornosti na ohrozené deti. Áno, práve deti sú prvoradým záujmom všetkých, či je to spoločnosť alebo rodina, ale kvalita záujmu je daná realitou možností a schopností dotknutých skupín,“ povedal o zaujímavom projekte Karol Langstein, vedúci Referátu sociálnych vecí a bytovej politiky banskobystrického mestského úradu.
„Prioritou je pre nás biologická rodina. Naša činnosť smeruje tam, aby sme vedeli oceniť alebo indikovať rodinu, či sa oplatí s touto rodinou v rámci sanačného programu pracovať. Poviem to na príklade: ak rodina deklaruje iba fiktívny záujem o dieťa, to určite nie je záujmom spoločnosti, ani nás. Ale ak je záujem biologického rodiča na takej úrovni, že len priestorové podmienky mu neumožňujú, aby dieťa bolo s ním v rodine, potom je snaha mesta urobiť všetko preto, aby finančné dotácie, ktoré sú adresné a nie sú v podobe financií, ale v podobe komodít, ktoré rodina potrebuje, išli tam, kam majú. Sociálnu oblasť sa snažíme skĺbiť aj s bytovou politikou a s vytváraním možností pre budúcnosť rodiny a jednotlivca,“ dodal K. Langstein.
Pracovať budú
aj v teréne
Bazalka je ambulantné zariadenie, to znamená, že rodiny tu môžu pravidelne dochádzať. Pracovníci centra budú fungovať v budove, ale tiež pracovať v teréne, u rodín priamo doma. V súčasnosti sú v Bazalke zatiaľ dvaja pracovníci. Jeden pedagóg, jeden sociálny pracovník a Dana Žilinčíková tu pôsobí ako sociálny poradca. „Budeme mať ešte jedného terénneho asistenta, plánujeme aj rodičov ako tútorov, rodičov, ktorí budú pracovať v priamych službách pre podporu rodičovských zručností,“ vysvetlila Dana Žilinčíková, koordinátorka Občianskeho združenia Návrat v B. Bystrici. „Od júna už pracujeme s prvými desiatimi rodinami, ktoré majú odňaté deti,“ dodala.
Sila štyroch
inštitúcií
Karol Langstein na slávnostnom otvorení Centra Bazalka vyzdvihol kontinuitu spolupráce vyššieho územného celku, štátnej správy, mesta a neštátneho subjektu – Občianskeho združenia Návrat. „Sila týchto štyroch inštitúcií, ktoré spolupracujú, je veľká. Vedia dať kvalitatívne oveľa viac konkrétnej veci, či už po stránke finančnej alebo priestorovej,“ zdôraznil Langstein. Bazalke poskytol priestory Bytový podnik mesta, rekonštrukcia budovy na Majerskej ceste stála sedem miliónov korún.
- Budete rodičom a máte obavy, či to zvládnete?
- Ste na rodičovstvo sám, sama, máte strach, ako to ďalej zvládnete?
- Vyrástli ste v detskom domove a ste rodičom? Necítite sa vo všetkom isto?
- Ste rodič a máte pocit, že chcete zlepšiť svoje rodičovstvo?
- Je vo vašej rodine nad dieťaťom nariadené výchovné opatrenie Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny? Chceli by ste spolupracovať na tom, aby sa eventuálne odstránilo?
- Hrozí vám, že vám odoberú dieťa v dôsledku vašej nedostatočnej starostlivosti? Chcete spolupracovať, aby k tomu nedošlo?
- Odňali vám dieťa a vy neviete, čo by ste mohli a mali robiť, aby sa k vám vrátilo? Aby ste sa s ním mohli stretávať? Aby ste mu pomohli zvládnuť toto obdobie?
Zavolajte do BAZALKY, je tu preto, aby spolu s vami podporila vaše rodičovstvo.
BAZALKA
Centrum rozvoja rodičovských zručností
Majerská cesta 63, 2. poschodie
Banská Bystrica
Telefón: 0918 653 817