Robotníci, ktorí minulý týždeň v stredu kopali pod chodníkom na Krížnej ulici hneď vedľa Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici výkop na nové elektrické vedenie, narazili na nerovnosť. Kameň. Keď kopali ďalej, zem sa pod nimi prepadla. Naďabili na podzemný priestor!
Starí Bystričania tvrdia, že ich mesto má podzemie ako ementálsky syr. Že ho pretkávalo množstvo tajných chodieb. Je to možné, bohatí „ringburgeri“, teda mešťania, ktorí mali právo postaviť si na námestí kamenné domy, mali dosť peňazí aj na to, aby si pre každý prípad mohli nechať otvorené zadné dvercia. Cestu posledného úniku. Tajnú chodbu. Žiaľ, veľa sa o nich nevie. Je to samozrejmé: tajné chodby sú preto tajné, lebo boli utajené. Čím menej ľudí o nich vedelo, tým lepšie. Preto nie sú ani zakreslené. Podzemný priestor bol preto poriadnym prekvapením.
Pretože elektrikárske práce robili v mestskej pamiatkovej rezervácii, prebiehali pod archeologickým dohľadom. O náleze sa teda okamžite dozvedeli aj archeológovia. Do podzemia sa za archeologickú firmu Terra antiqua vybrali archeológ Mgr. Peter Ušiak a Martin Hanes. To, čo zistili, ihneď zameriavali a zakresľovali.
„Chodba“ - hovorí Peter Ušiak – „je široká sedemdesiat centimetrov a vysoká meter šesťdesiat. Zakrúca sa doľava smerom k námestiu, vedú z nej aj odbočky.“
Chodba, žiaľ, zo strany od knižnice, ihneď končí. Je zavalená. Kam ústila, nie je možné zistiť. Smerom k Námestiu SNP z nej zamerali presne 131 metrov. „Zakončená je novodobou betónovou rúrou“ – pokračuje Peter Ušiak. „Na rúre sú však voľne naukladané kamene a pokúsime sa zistiť, čo je za nimi.“
Kamene odstránili, no za nimi už našli len hlinu. Chodba je zavalená aj z druhej strany.
Aká je asi chodba stará? Išlo naozaj o podzemnú chodbu, alebo slúžila len ako odpadový kanál?
„Chodbu by som datoval tak to šestnásteho, sedemnásteho storočia“ – odpovedá Peter Ušiak. „No a na čo slúžila? Na obyčajný kanál sa mi zdá precíznosť, akou je postavená a vymurovaná, až príliš veľká. Je však možné, že slúžila aj ako kanál, a zároveň aj ako úniková cesta.“
Bystričania o chodbe pravdepodobne vedeli. Svedčia o tom nálezy, ktoré v nej archeológovia objavili – novoveké keramické črepy, sklenená fiola, ale i skorodované puškové náboje. Jedným z najcennejších nálezov bola brošňa so vsadeným polodrahokamom. Ďalšie poznatky ešte pravdepodobne prinesie pokračujúci výskum.