Čo na hrade Les Baux nestihli domáci, dokončili nadšenci z Berezunu

Breznianski šermiari postavili Francúzom baranidlo

Nedávno sa z Francúzska vrátili dvaja šermiari z breznianskej skupiny historického šermu Berezun Miroslav Kostra a Roman Šiminský. Neboli tam len tak, na výlete. Francúzi ich pozvali, aby na hrade Les Baux de Provence pomohli so stavbou historického baranidla, špeciálneho dobývacieho stroja zo 14. storočia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Členovia našich šermiarskych skupín sú známi tým, že sú všemajstrami. Väčšiu časť výstroja, ale aj výzbroje si často dokážu urobiť sami. To platí aj o skupine Berezun z Brezna. Ale ide o to, že niektorí šermiari sú povedzme zručnejší vo výrobe brašní, opaskov, iní zase lepšie vedia šiť časti historických kostýmov. Preto medzi nimi funguje čulý výmenný obchod. Nuž a Brezňania sú v slovenskom šermiarskom svete vychýrenými výrobcami historických strelných zbraní. Najmä dvadsaťosemročný Roman Šiminský a o šesť rokov starší Miro Kostra. Poradia si s hákovnicami, hradnými puškami, ale i delami, bombardami. Samozrejme, úplne funkčnými. Z ich dielne pochádza i najväčšie historické delo na Slovensku, ktoré dostalo meno Viktorka a momentálne slúži šermiarskej skupine Bludní rytieri. Ale vyrobili aj vrhací stroj onager, ktorý dokáže vrhať desaťkilové skaly aj na dvesto metrov (teraz ho možno vidieť v múzeu v Beckove). Proste - Roman a Miro si, pokiaľ sa to týka historických zbraní, poradia rovnako dobre s kovom i s drevom. Nuž a teraz to už vedia aj vo Francúzsku...
AKO K TOMU DOŠLO
Šermiarska skupina Bludní rytieri už mala možnosť vystupovať aj vo Francúzsku, na hrade Les Baux de Provence, asi štyristo kilometrov od Marseille. Zoznámili sa aj s Philipe D´Argerom, ktorý vo Francúzsku organizuje historické trhy. A ten spomenul, že má problémy s dokončením baranidla na hrade Les Baux de Provence. Tak si zase Ing. Jaroslav Matejka od Bludných rytierov spomenul na Romana a Mira. Oslovil ich, či by neprišli pomôcť. Takú príležitosť si nenechali ujsť.
„Bola to vlastne taká kultúrna výpomoc“ – hovorí Roman Šiminský. Problém bol v tom, že sme mali k dispozícii iba nákresy od francúzskeho historika z 19. storočia Violeta Le Douca, ktoré nám poslali internetom. Museli sme si v duchu prispôsobiť rozmery, premyslieť, čo k tomu bude treba.“
Roman ešte na Slovensku zmajstroval kolesá. Osem širokých drevených kolies s metrovým priemerom, obitých kovovými obručami. Tu pozháňal i kovanie, reťaze. Všetko naložili za auto do prívesného vozíka a vyrazili aj s Jaroslavom Matejkom za hranice.
„Nemci boli trošku prekvapení“ – usmieva sa Roman pri spomienke na skúsenosti z hraníc – „keď nazreli do vozíka. Ale keď im Jaro povedal, že sú to len kolesá, prikývli: Aha, aha, iba kolesá! A nechali nás ísť ďalej. Možno si mysleli, že sú to nejaké zvláštne rezervy.“
HRADNÉ MESTO SA PREDSTAVUJE
„Boli sme prekvapení“ – priznáva sa Roman Šiminský – „keď sme uvideli hrad. Nebol to hrad. Bolo to celé hradné mesto. Ako sme sa dopočuli, hrad dal vyhodiť do povetria Napoleon, lebo sa v ňom schádzali vzbúrenci. Neskôr ho upravili na múzeum v prírode a mali tam vystavené rôzne stredoveké obliehacie stroje. Len baranidlo im chýbalo do zbierky. Francúzi sú na tento hrad veľmi hrdí. Navštevovalo ho neuveriteľne veľa turistov z celého sveta. Neverili sme vlastným očiam, keď sme videli, ako sa hore štverajú dôchodcovia o barlách, húfy školákov. Vstupné bolo pritom pre našinca mastné – šesť a pol eura. Bolo nám trošku ľúto, keď sme si pomysleli na naše hrady. Niektoré v oveľa lepšom stave ako ruiny Les Baux de Provence. Tie naše sú často zanedbané, bez prístupových ciest. Keby ich mali Francúzi, určite by ich vedeli využiť ako turistickú atrakciu. Ale tam sú na svoju históriu pyšní. Omnoho, omnoho viac než my. Žijú ňou...“
A TERAZ DO PRÁCE!
Baranidlo pôvodne stavali dvaja francúzski remeselníci. Za dva mesiace veľa roboty po nich nezostalo.
„Našli sme len niekoľko nepripasovaných dielov, o ktorých sme nevedeli, kam majú patriť. No a kopa borovicového dreva. Ešte šťastie, že jazykovú bariéru hladko prebúrala Jarova priateľka, ktorá študuje francúzštinu a bola našou oficiálnou tlmočníčkou.“
Miro, Jaro a Roman sa pustili do práce.
„Chceli sme im ukázať, čo vieme, a tak sme pracovali od rána do večera“ – priznáva sa Roman. „Ale to baranidlo, to je skutočne opacha! Ohava! Obluda! Len si predstavte drevené monštrum s rámom dlhým asi osem metrov, široké štyri metre. Samotný baran je z kmeňa borovice hrubého pol metra, dlhého vyše osem metrov. Všetko pokrýva strecha, ktorá sa končí vo výške viac ako päť metrov. Dobre sme sa pritom zapotili...“
Ako pripustil Roman, nie všetko bolo až tak celkom „kóšer“. Napríklad reťaze na záves barana nekovali ručne, ale povrchovo ich upravili tak, že od ručne ukovaných by ich ťažko rozoznal i odborník. Dbať museli na spoje, aby nevyzerali novodobo, na povrchovú úpravu tak, aby drevo aj niečo vydržalo, ale čím viac pripomínalo stredovek. A výsledok? S čím si francúzski remeselníci nevedeli poradiť za dva mesiace, vysporiadali sa dvaja šermiari z Berezunu a jeden od Bludných rytierov, za osem a pol dňa!
SLADKÉ FRANCÚZSKO?
Keď sme sa Romana opýtali na krásy Francúzska, len pokrčil plecami: „Krajina tam bola skutočne nádherná, ale na jej obdivovanie nám nezostával čas. Keď nám Francúzi prejavili dôveru, nechceli sme ich, tiež ako nadšenci histórie, sklamať. Jediné, čo sme po večeroch, keď padla tma, dokázali stihnúť, bolo ochutnať miestne víno. Bolo naozaj vynikajúce. Dokonca aj v hypermarketoch malo medzi vínami zvlášť miesto s označením. Stačilo ho ochutnať a už sme pochopili, prečo sa hovorí o sladkom Francúzsku...
ĎALŠÍ CIEĽ? HRADNÁ KUŠA!
Roman sa nám vyznal, že by sa do Francúzska na hrad Les Baux de Provence veľmi rád vrátil. Je to možné. Bludní rytieri sú tam pečení - varení a so šermiarmi z Berezunu sú spriaznení. Vypomáhajú si. Roman Šiminský má však v súčasnosti v hlave už niečo úplne iné: „Chcel by som postaviť škorpióna, hradnú kušu. To je tiež poriadna potvora, veľká asi tri metre. Uvidíme. Odrádza ma najmä cena materiálu. Vyžiadala by si tvrdé drevo, a to tiež niečo stojí...

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 079
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 854
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 130
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 022
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 744
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 991
  1. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  2. Martin Borecky: Rakovina
  3. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  4. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  5. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  6. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 897
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 588
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 407
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 319
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 417
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 192
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  2. Martin Borecky: Rakovina
  3. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  4. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  5. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  6. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 897
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 588
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 407
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 319
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 417
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 192
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu