Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Nešťastná sekunda rozplakala Bystricu

Šaľa zobrala spod Urpína bod aj smutného trénera Kelemena, po zápase sa iskrilo!

Hádzaná - WHIL - 8. kolo:
ŠKP HK Banská Bystrica - HK Slovan Duslo Šaľa 24:24 (10:15)
Najviac gólov: Tobiašová 9/2 - Šalatová 8/2.
Pok. hody: 3/2 - 5/4, vylúčené: 4 – 5.
Pred 500 divákmi rozhodovali Barborík a Rondoš.

Ťažký zápas pre trénera Kelemena, ale aj pre hráčky. Euforický výkon Banskobystričaniek v druhom polčase dával nádej, že sa splní sen domáceho klubu poslať Šaľu tam, kam patrí, teda za nich. Chvíľami bola Bystrica lepšia a mohla vyhrať, nebyť poslednej sekundy. Bola to neuveriteľná rozprávka so zlým koncom, veľké víťazstvo Bystrici ukradla čierna sekunda, resp. posledné dve minúty.
Ale poďme pekne od začiatku. Dôležitou v zápase bola trojgólová šnúra vicemajsteriek, keď v 24. min zvyšovala Martanovičová na 7:11, o minútu neskôr Pileková na 7:12 a v 26. min Erdős na 7:13. V prvom polčase si Šaľa vypracovala sľubný päťbodový náskok a s Bystričankami to vyzeralo zle-nedobre. Ako však aj na pozápasovej tlačovke potvrdila trénerka hostí Darina Braunová, päť gólov v hádzanej nič neznamená. Domáce dievčatá nastúpili na druhý polčas ako vymenené a postupne svojím výkonom niekoľkokrát hlasno roztlieskali vďačné publikum na Štiavničkách. Od 35. minúty, keď Tobiášová znížila na 13:16, začalo aj hľadisko cítiť šancu na zvrat a povzbudzovali domáce dievčatá. Tobiášová a Krnáčová neskôr dali niekoľko dôležitých gólov, ktoré podlomili Šaľanky – niekoľkokrát sa dopustili krokov. Bystričanky zatlačili, no v 37. min Šalátová zvýšila. V 41. premenila sedmičku Tobiášová (15:18), domáce dievčatá navyše hrali dvojnásobnú presilovku. O minútu neskôr sa do krásneho brejku dostala dobre hrajúca Krnáčová a dala dôležitý gól na 16:18. Po prihrávke od Hajičkovej strelila ďalší dôležitý gól Tobiášová – 17:18. V 43. min Lucia Tobiášová najviac roztlieskala divákov, keď vyrovnala na 18:18. Braunová si okamžite vypýtala oddychový čas. Bystričanky hrali nádherne a za výkon v druhom polčase si zaslúžili vyhrať. V 45. min Šalátovú dobre zablokovala Tobiášová, strelu Erdősová kryla čarujúca Ivánková. Od 46. min bolo 18:19. Tobiášová nepremenila sedmičku v 48. min, svoju chybu však napravila v 49. min a po peknej akcii vyrovnala. Šalátová zvýšila v prospech Šale, ale Tobiášová po ďalšej peknej kombinácii znova vyrovnala – 20:20. Dôležitou bola 50. min, keď Erdősová nevyužila šancu na gól, na druhej strane sa však tvrdo atakovaná Štetáková nevzdávala a z otočky dala gól na 21:20. Z následných akcií nedali ani Šaľanky, ani Bystričanky, banskobystrickou halou však znel potlesk na otvorenej scéne. V 53. min dala Kollárová dôležitý gól na 22:20. O minútu neskôr Erdősová najprv trafila žrď, neskôr spojnicu Ivánkovej bránky. Dôležitého gólu sa dočkala aj srbská hráčka Mitrovičová, keď 5 minút pred koncom zvýšila už na 23:20. Vtedy už nikto nechcel nič iné ako víťazstvo. V 56. min znížila Martanovičová a v tej istej minúte zachránila Bystričanky Ivánková výborným zákrokom po strele Korytárovej, ktorá sa rútila sama na bránku. O minútu neskôr dala Tobiášová ďalší dôležitý gól – 24:21. Keď v 57. minúte znova čarovala Ivánková, Mitrovičová mohla následne zvýšiť, jej pokus však nebol úspešný. V posledných troch minútach zápasu však Šalianky nepochopiteľne znížili na rozdiel jediného bodu. Záver bol napätý a Bystričanky od víťazstva delila jediná sekunda. Korytárová v poslednej minúte nedala, Bystričankám následný útok nevyšiel. Nešťastnú sekundu pred koncom bola faulovaná Weibelová, rozhodca nariadil sedmičku, ktorou Šalátová pohodlne vyrovnala na konečných 24:24. Banskobystričanky mali prvé veľké víťazstvo nad týmto súperom na dosah, posledná sekunda však rozhodla o smutnej remíze.
Spestrením pohľadu na smútok domácich a radosť vicemajsteriek bola situácia pri odchode rozhodcov, keď niektorí diváci na nich kričali a hádzali na nich predmety, nešťastný výsledok to však už samozrejme nezmenilo. Banskobystrického trénera Kelemena nezvládnutý záver proti bývalým zverenkyniam mrzel, prijal však ponuku od šalianskeho realizačného tímu a domov išiel v šalianskom autobuse.
Michal Albert, foto autor
Ostatné výsledky 8. kola: Písek - Slavia Praha 18:26, Trenčín - Zlín 30:25, Michalovce - Štart Bratislava 46:20, Veselí nad Moravou - Olomouc 17:14, Kunovice - Partizánske 21:19.

10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 857

Registračný formulár je otvorený aj počas celého dnešného dňa.

Skríningové testovanie bude v Banskej Bystrici pokračovať zajtra.

Antigénové testovanie na koronavírus.

Niektoré obce nášho regiónu testujú na nezvyčajných miestach. Napríklad v horehronskej obci Beňuš sa testuje v dome smútku.