Prípad Júliusa Obrciana je taký kuriózny a neuveriteľný, že by si možno zaslúžil zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Jeho zamestnávateľ – Správa slovenských jaskýň (SSJ) v Liptovskom Mikuláši ho totiž už niekoľko rokov platí za to, že nepracuje. Keďže je to štátna príspevková organizácia patriaca pod ministerstvo životného prostredia, platí ho aj z našich daní. Takže Slovensko je možno jediný štát, ktorý platí aj za ničnerobenie. Naozaj je taký bohatý, že si to môže dovoliť? Kontrolná skupina z ministerstva financií minulý mesiac zistila, že prípad Obrcian stál SSJ za posledné dva roky viac ako 570-tisíc korún, čo posúdila ako nehospodárne, neefektívne a neúčinné vynakladanie finančných prostriedkov. Ale poďme pekne po poriadku.
Podvod ako hrom
Július Obrcian je rodák z Liptova, ale takmer polovicu života pracoval ako správca v Harmaneckej jaskyni. Denno-denne do nej cestoval z Banskej Bystrice, šliapal k nej do kopca kilometer a pol v čase aj nečase, brodil sa v snehu. Je do nej totiž najťažší prístup zo všetkých slovenských sprístupnených jaskýň, aj prehliadková trasa patrí medzi najnáročnejšie – je v nej 1043 schodov. Ale zato je odtiaľ vraj najkrajší výhľad na Veľkú Fatru. Harmanecká jaskyňa je jednou z dvanástich sprístupnených jaskýň, ktoré spravuje SSJ. Jej riaditeľom je Jozef Hlaváč a práve jemu asi leží Obrcian už dlho v žalúdku. Prvú výpoveď mu dal v marci 2003 s odôvodnením, že Harmanecká jaskyňa bude zatvorená z dôvodu rekonštrukcie a výstavby nového vstupného areálu. J. Obrcian tvrdí, že v roku 2003 bola zatvorená zbytočne, takmer nič sa v nej nerobilo a stavať sa začalo načierno a bez stavebného povolenia. Skutočným dôvodom výpovede bolo podľa neho to, že otvorene poukázal na nekalé praktiky a porušovanie zákona zo strany vedenia SSJ. Porušila podľa neho hneď tri zákony: zákon o verejnom obstarávaní, stavebný zákon a zákon o ochrane prírody. Výstavba nového vstupného areálu do Harmaneckej jaskyne je podľa J. Obrciana podvod ako hrom. „Užšia súťaž pre verejné obstarávanie bola zrušená pre netransparentnosť pri výbere uchádzača. A predstavte si, že nakoniec staval areál za približne dvadsať miliónov ten, kto vyhral podvodnú súťaž,“ povedal J. Obrcian.
S výpoveďou sa J. Obrcian nezmieril a podal na súd žalobu o neplatnosť výpovede. „Tri mesiace mi plynula výpovedná doba, dostával som normálny plat, aj keď do roboty som nechodil. Od júna 2003 som bol 16 a pol mesiaca na úrade práce s tým, že deväť mesiacov som poberal podporu, ktorá bola na úrovni asi 50 percent platu, a potom nič. Krajský súd napokon rozhodol v môj prospech, výpoveď uznal za neplatnú a museli mi zaplatiť ušlú mzdu. Naraz som potom dostal okolo 250-tisíc. Bolo to ako manna z neba, lebo som nemal z čoho žiť, našťastie som mal dobrých ľudí okolo seba, ktorí mi požičali.“
Po prijatí odvolanie
Obrciana museli prijať späť do zamestnania a riaditeľ SSJ Jozef Hlaváč ho 1. februára 2005 vymenoval znovu za správcu Harmaneckej jaskyne. Poprial mu veľa úspechov, ale 18. februára ho z funkcie odvolal a 1. marca mu dal druhýkrát výpoveď. Július Obrcian podal opäť žalobu o neplatnosť výpovede a súd opäť vyhral – okresný aj krajský. Súd už v apríli 2006 rozhodol, že SSJ ho musí prijať späť do zamestnania, ale za správcu Harmaneckej jaskyne ho vymenoval riaditeľ až 21. augusta. „Ľahko sa mi to pamätá, lebo v ten deň k nám prišli ruské tanky. Do roboty ma síce nezavolali, ale výplatu mi posielali. Nechceli ma pustiť do jaskyne, lebo som vraj priveľmi akčný a mohol by som im rozvrátiť firmu.“ (Jaskyňu si rozvracať nedáme! Nepripomína vám to niečo? – pozn. red.)
Správcom jaskyne bol však J. Obrcian len tri týždne. V deň piateho výročia teroristického útoku na dvojičky – 11. septembra 2006 - dostal tretíkrát výpoveď. V nej sme si prečítali zaujímavú vetu: „S účinnosťou od 11. 9. 2006 ste boli odvolaný z funkcie správcu Harmaneckej jaskyne, čím ste prestali spĺňať požiadavku pre výkon tejto funkcie...“ Z toho vyplýva, že požiadavku na výkom funkcie prestal spĺňať tým, že ho odvolali. Keby ho neodvolali, požiadavku na výkon funkcie by zrejme spĺňal. Podobných zaujímavých viet má J. Obrcian plný kufrík. „Paradoxom je, že 11. 9. ma vyškolili ako správcu Harmaneckej jaskyne, absolvoval som školenie bezpečnosti a ochrany pri práci, a o pár minút nato som dostal výpoveď.“
Trapasy a odbory
V čase, keď dostal J. Obrcian tretiu výpoveď, bola už Harmanecká jaskyňa po vyše dvoch rokoch znovu otvorená. Aj keď na jej slávnostné otvorenie 4. júla 2006 jej dlhoročného správcu Júliusa Obrciana nepozvali, prišiel ako obyčajný hosť. To mu nikto zakázať nemohol. „Bolo to veľmi zaujímavé. Prišiel aj bývalý minister životného prostredia László Misklós. Keď bol aj so svojim sprievodom asi v strede jaskyne, zrazu ,vybuchla´ elektrina, začali horieť rozvody a potme s lampášmi vyšli von. A to nebol jediný trapas. Pred vchodom do jaskyne sa zasekla lanovka a vyhodilo vozík s občerstvením. Ešteže sa pokazila až hore a fľaše mohli z vozíka povyberať...“
Všetky výpovede odobrili aj odbory – konkrétne základná organizácia Odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu pri Správe slovenských jaskýň. Jej predsedu Martina Korčeka sme sa spýtali, prečo odbory nepodržali svojho zamestnanca. „Na základe toho, že sa súdil s firmou, nie je preňho pracovné miesto,“ povedal a dodal, že predsedom odborov je iba päť mesiacov. „Je to už štvrtý predseda odborov za posledné štyri roky, myslím si, že aj kvôli môjmu prípadu. Zrejme toho tiež už majú plné zuby. Keby riaditeľ odborom povedal, aby vyhlásili tretiu svetovú vojnu, tak v pude sebazáchovy a aby dostali výplatu sú asi schopní ju vyhlásiť. Riaditeľ so mnou odmieta komunikovať, kvôli mne si najali dokonca advokátsku kanceláriu. Nemôžem sa voľne pohybovať po budove SSJ, aj keď som stále jej zamestnanec, vodia ma. Musím sa na vrátnici zapísať ako návšteva, čakať, kým po mňa niekto príde,“ hovorí J. Obrcian.
Nerobí, ale plat dostáva
Hlavný oficiálny dôvod, pre ktorý dostal J. Obrcian prvú výpoveď – rekonštrukcia jaskyne a jej dočasné zatvorenie - sa pominul. Jaskyňa je otvorená už rok a štyri mesiace, je v nej sprievodca, ale správcu dodnes zrejme nemá. Na internete na stránke SSJ sú uvedení správcovia jedenástich slovenských sprístupnených jaskýň, iba pri jedinej - Harmaneckej - je prázdna kolónka. Július Obrcian by sa do nej chcel vrátiť a verí, že sa aj vráti. V októbri tretíkrát podal na súd žalobu o neplatnosť výpovede.
„Momentálne som zamestnanec SSJ na voľnej nohe, plynie mi trojmesačná výpovedná lehota. Aj keď nerobím, plat dostávam. Čo by za to dali iní! Lenže mne už je doma dlho, strácam pracovné návyky. Uvažujem, že zažalujem SSJ, že ma odnaučila robiť,“ hovorí s úsmevom J. Obrcian, aj keď do smiechu mu asi veľmi nie je. Dlhoročný boj vyčerpáva nielen jeho, ale hlavne jeho rodinu. Ale nevzdáva sa, lebo je presvedčený o svojej pravde. „Robím to nielen kvôli sebe, ale aj preto, aby sa niečo podobné už nikomu nestalo. Aby nikto nemohol len tak beztrestne zastrašovať ľudí a manipulovať s nimi aj štátnymi peniazmi, ako sa mu zachce. Mám pocit, že pán riaditeľ používa niektoré metódy ako za stalinizmu.“
Kontrola zistila nedostatky
A čo na to riaditeľ SSJ Jozef Hlaváč? Chceli sme sa s ním stretnúť, ale keď sme mu povedali, o čo ide, odmietol. Má údajne nemilé skúsenosti s novinármi, lebo ho nepočúvajú a píšu čo chcú. Podľa neho by sme mali písať o pekných a pozitívnych veciach, o tom, čo všetko SSJ vybudovala, a nie o Obrcianovi. Keď sme sa spýtali, či nám odpovie na otázky, ak mu ich pošleme mailom, odpovedal, že uvidí. Poslali sme mu dve otázky. Formulovali sme ich na základe vyjadrenia, ktoré poslali J. Obrcianovi začiatkom októbra z ministerstva financií ako odpoveď na jeho podnet o vykonanie kontroly hospodárenia v SSJ. Prvá otázka znela: Finančná kontrola hospodárenia s verejnými prostriedkami a nakladania s majetkom štátu z Ministerstva financií, ktorá v SSJ prebiehala v uplynulých mesiacoch, zistila okrem iného „nedostatky v reprezentačných výdavkoch, kde bolo zistené porušenie finančnej dosciplíny z dôvodu nehospodárneho, neefektívneho a neúčinného vynakladania finančných prostriedkov v celkovej výške viac ako 151 tisíc Sk.“ Kontrola uložila do 10. 10. 2006 prijať opatrenia na nápravu zistených nedostatkov a vyvodiť zodpovednosť voči zamestnancom zodpovedným za zistené nedostatky. Aké opatrenia ste prijali a akú právnu zodpovednosť voči komu ste vyvodili? Druhá otázka: Kontrola posúdila ako nehospodárne, neefektívne a neúčinné vynakladanie finančných prostriedkov a výdavky v celkovej hodnote viac ako 570-tisíc Sk súvisiace s výpoveďami, ktoré SSJ dala Júliusovi Obrcianovi a súd ich označil za neplatné. Je SSJ taká bohatá organizácia alebo je J. Obrcian pre vás taký dôležitý, že SSJ do neho investovala už viac ako pol milióna?
Jozef Hlaváč odpovedal stručne: „Spomínaná kontrola ešte nie je uzatvorená vo vzťahu MF SR a SSJ. Dovtedy Správa slovenských jaskýň nebude poskytovať žiadne informácie, týkajúce sa finančnej kontroly Ministerstva financií SR v organizácii. Súčasne žiadame potvrdiť vašu požiadavku riadnym listom.“
x x x
Prípad Obrcian pokračuje. Či vyhrá aj tretí súd a či sa niekedy vráti ako správca do Harmaneckej jaskyne, nevieme. Ani to, dokedy mu Správa slovenských jaskýň bude platiť za nedobrovoľné ničnerobenie. V každom prípade je to drahá reality šou, za ktorú platíme my všetci. Dokedy?