Poslanci chcú notebooky
Niektorí mestskí poslanci, snáď podľa vzoru krajských, uvažujú o notebookoch. Ako sa vyjadril poslanec Richard Lačný, notebooky sú pre ich poslaneckú činnosť nevyhnutnosťou. „Je to prostriedok, ktorý je už úplne normálny na komunikáciu a prácu mestských zastupiteľstiev.
Nie je to žiaden prepych, ale úplne štandardná vec,“ povedal.
Mesto by na nákup 40 notebookov za priemernú cenu 28-tisíc korún potrebovalo zhruba 1,1 milióna korún. Terajší systém kopírovania, po všetkých výpočtoch, je pritom o takmer 700-tisíc korún lacnejší. Poslanci sa napokon uzniesli na tom, že o nákupe notebookov by sa malo hovoriť pri prerokúvaní budúcoročného rozpočtu mesta už na najbližšom zastupiteľstve.
Odobrili polyfunkčný dom
Banskobystrický mestskí poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve schválili zmenu územného plánu centrálnej mestskej zóny, ktorá umožní výstavbu polyfunkčného domu na úkor zelene. Predaj mestského pozemku na Námestí slobody investorovi už zastupiteľstvo odsúhlasilo v marci minulého roka s podmienkou schválenia zmien územného plánu. Na pozemku je v súčasnosti zeleň vrátane stromov, na verejnú mestskú zeleň sú tieto plochy určené v doteraz platnom pláne.
Krematórium bude patriť pod mesto
Poslanci schválili návrh, aby krematórium a pohrebiská prevádzkovala od začiatku budúceho roka mestská príspevková organizácia ZARES. V súčasnosti má krematórium v nájme súkromný podnikateľ, ktorému sa koncom roka končí zmluva. „Druhým dôvodom, prečo bolo potrebné znova zadefinovať, ako ďalej s pohrebníctvom, je nový zákon o pohrebníctve. Mesto zabezpečuje aj údržbu cintorínov, ktorá je stratová, ale v spojení s prevádzkou krematória môže byť rentabilná. Oddeliť tieto dve činnosti by nemalo logiku,“ uviedla predkladateľka návrhu, prednostka magistrátu Jaroslava Hýblová. Dodala, že aj v súvislosti s možnosťami kontroly je lepšie, aby pohrebnícke služby prevádzkovala mestská príspevková organizácia.
Zrušili Správu majetku mesta
Mestské zastupiteľstvo rozhodlo o zrušení mestskej príspevkovej organizácie Správa majetku mesta Banská Bystrica (SMM BB). Dôvodom je, že táto organizácia pokrýva viac ako polovicu svojich nákladov tržbami, preto musí zriaďovateľ takúto príspevkovú organizáciu zrušiť. SMM BB zanikne ku koncu tohto roka bez právneho nástupcu, jej práva a povinnosti prejdú na mesto.
Sadzby dane za garáže sa zjednotili
Za garáže v nebytových priestoroch budov budú Banskobystričania od budúceho roka
platiť rovnakú daň ako za samostatne stojace garáže. Podľa novely nariadenia o miestnych daniach a poplatku za odpad, ktorú schválilo banskobystrické mestské zastupiteľstvo,
sa totiž vyčleňuje centrálna mestská zóna, kde sú nebytové priestory väčšinou podnikateľsky využívané, od ostatných ulíc. V centrálnej zóne zostane sadzba dane za nebytové priestory na 100 korunách za štvorcový meter, v iných častiach klesne na 24 korún, teda rovnakú sadzbu, aká je za samostatne stojace garáže. Ako uviedol predseda finančnej komisie zastupiteľstva Tomáš Novanský, doteraz boli majitelia garáží, ktoré sú súčasťou bytoviek, znevýhodnení.
„Pre porovnanie, za byt je sadzba štyri koruny na štvorcový meter, teda za trojizbový byt zaplatili okolo 300 korún, ale za garáž, ktorú mali naspodku paneláku, zaplatili okolo 1600 korún. Tento stav nám pomohla napraviť novela zákona Národnej rady, ktorá nám umožnila špecifikovať ulice, kde za nebytové priestory necháme vyššiu alebo nižšiu sadzbu,“ uviedol Novanský. Dodal, že ostatné sadzby miestnych daní, ako aj poplatok za komunálny odpad zostávajú nezmenené.