Asi takto kedysi vyzerala základná výbava čipkárky zo Španej Doliny. Samozrejme, toto všetko by bolo nanič, keby jej chýbali šikovné prsty a fantázia.
Rázovitá Špania Dolina a typické čipky - to je spojenie, ktoré sa takmer dokonale prekrývalo s tradíciami baníctva v tejto oblasti. Ťažba drahých kovov je dnes už len súčasťou histórie. A čipky? Tie sa ešte držia, hoci tiež menia vzory aj konečnú podobu. A menia sa aj čipkárky, nemusia nutne paličkovať v chalúpke pri peci. Môžu bývať napríklad na obyčajnom sídlisku, a dokonca ani nemusia pochádzať zo Španej Doliny. Iba čipky, tie prekrásne paličkované špaňodolinské, im učarovali. Natrvalo.
Odvtedy ako Lýdia Dejlová z Banskej Bystrice po prvý raz zobrala do rúk paličky a podarilo sa jej dať dokopy prvý vzor, ubehlo vyše 26 rokov. Odvtedy paličkuje. Všeličo. Okrem obrusov, obrúskov ale aj obrázkov, sa špecializuje predovšetkým na módne doplnky a odev. Takmer všetko, čo si oblieka, zdobí paličkovaná špaňodolinská čipka. Móda sa stala jej doménou a výnimočnou špecializáciou, ktorá vzbudzuje hlavne na výstavách - či už domácich alebo zahraničných - mimoriadnu pozornosť. Navyše to, čo sa o čipke naučila, sa stalo aj náplňou publikácie, ktorú tento rok vydala.
Ženy baníkov zo Španej Doliny začali kedysi paličkovať z núdze. Dnes majú čipky hodnotu originálneho umeleckého diela. Stále je o ne záujem a ich originalita a jedinečnosť narastá - priamo úmerne s ubúdajúcim počtom čipkárok. Hoci keby ste sa najmä v zime zatúlali do Španej Doliny, určite by ste ešte začuli klepot paličiek. Znie už síce celkom ticho, ale ešte vždy je tu. Zachoval sa ako vzácny kúsok dávnej histórie. Niečo, čo by mohlo pretrvať, aj keď v trochu pozmenenej podobe.
Každý, koho paličkovaná čipka zaujíma, si v čase od 6. do 30. novembra môže pozrieť v priestoroch Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja ukážky tvorby Lýdie Dejlovej na výstave pod názvom „Krása paličkovanej čipky“.
Autor: D. Kyslanová