„Aktivity sa uskutočňujú najmä vďaka tomu, že sme sa zapojili do grantového programu Nadácie Slovenského plynárenského priemyslu – Priestor a Opora. Vlani sme realizovali 45 podujatí pre 450 rôznych klientov, telesne, mentálne, zrakovo a inak handicapovaných obyvateľov mesta a okolia. Pri práci s uvedenými skupinami sme využívali najmä inovatívne programy a progresívne prístupy. Príkladom takéhoto prístupu je využívanie arteterapie, muzikoterapie, dramatoterapie, pohybovej terapie, terapie hrou, činnostnej terapie, sociálnej integrácie, získavanie životných skúseností.
V tomto roku pokračujeme v realizácii tvorivých dielní s klientmi Občianskeho združenia Sanare, slabozrakými, žiakmi zo špeciálnych integrovaných škôl pre viacnásobné postihnutie, klientmi z Domova sociálnych služieb. Spolupracujeme so psychiatrickým oddelením Rooseveltovej nemocnice, oslovili sme aj školu pre nepočujúce deti z Kremnice,“ hovorí Soňa Žabková, autorka a koordinátorka celého projektu. „Tentoraz sme okrem tvorivých dielní zahrnuli do projektu aj exkurziu a poznávací zájazd. Navštívili sme hrad Krásna hôrka, kaštieľ Betliar, Gombaseckú jaskyňu i Domicu, ale boli sme aj v Košiciach, kde sme si pozreli pamiatky mesta,“ dodáva Soňa Žabková.
My sme navštívili knižnicu minulý týždeň, keď v jej dielni pracovala skupina ľudí z dvoch občianskych združení, OZ Delfín zo Zvolena a OZ Sanare z Banskej Bystrice. „Stretávame sa od septembra, väčšinou raz do týždňa. Na budúci rok v lete plánujeme urobiť výstavu z diel týchto šikovných ľudí,“ hovorí S. Žabková.
Popri práci v dielňach sme oslovili Štefana Juchu zo Zvolena. Štefan je vyučený maliar/natierač. V škole kedysi kreslili, ale keďže vtedy to musel robiť, nechcelo sa mu. Dnes kreslí dobrovoľne a rád. „Kreslím mandaly, ktoré ma najviac zaujali. Zatiaľ som sa v tom našiel,“ povedal. Kým on kreslil, iní si mohli vyskúšať maľovať na sklo.
„Pani Žabková nás oslovila, či sa nezapojíme do projektu, a my sme to radi uvítali,“ hovorí Eva Trepáčová z Občianskeho združenia Sanare. Miroslav Zachar z Občianskeho združenia Delfín sa zo stretnutia s pani Žabkovou tiež teší. „Z nášho združenia tu chodia rôzni ľudia, striedajú sa. Dokonca tu prišli aj takí, čo sa predtým odmietali zapojiť. Napríklad je veľmi fajn, že takto sa aj vzťahy medzi občianskymi združeniami utužujú,“ dodal M. Zachar.
Literárne a hudobné múzeum už neraz v minulosti ochotne otvorilo svoj „múzejný priestor“ rôznym skupinám handicapovaných spoluobčanov. „Hlavným cieľom projektu je integrácia znevýhodnených skupín obyvateľstva do spoločenského a kultúrneho života mesta ich aktívnou účasťou na kultúrno-výchovných podujatiach, tvorivých dielňach, koncertoch, besedách, súťažiach a iných spoločenských aktivitách nášho pracoviska,“ vysvetľuje S. Žabková.