Unikátny exponát v banskobystrickom Stredoslovenskom múzeu (SM) trofej lovcov lebiek z Ekvádoru má po 50 rokoch známeho pôvodného majiteľa. Je ním významná osobnosť slovenských dejín Milan Rastislav Štefánik.
„Podarilo sa nám ho zistiť v týchto dňoch. Lebku odkúpilo múzeum ešte v roku 1956 od Štefana Koryčanského z Valaskej v okrese Brezno, manžela Štefánikovej netere, ktorá je pochovaná v evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici. Tá ju dostala od svojej mamy, Štefánikovej sestry,“ vysvetlil historik zo SM Marian Bovan. Trofej má podľa neho nevyčísliteľnú hodnotu. Štefánik ju spomína vo svojom Zápisníku z Ekvádoru v roku 1913. Počas jeho vedeckej výpravy v službách francúzskej vlády mu ju tam núkal domorodec za vtedajších päťtisíc frankov. Zohnali mu ju potom tamojší vládni činitelia. Zaujímavosťou je, že ide pravdepodobne o hlavu belocha.
„Prvýkrát sme ju prezentovali verejnosti na tohtoročnej výstave Klenoty múzea od júla do septembra, ale ešte bez uvedenia pôvodného majiteľa. Dovtedy trofej ležala v depozite, kam sa po skončení výstavy opäť vrátila,“ uviedol Bovan.
Tajomné umenie Indiánov si podľa muzeálnych pracovníkov zaslúži obdiv a uznanie, lebo ani po polstoročí si lebka nevyžaduje žiadne ošetrenie. Pochádza z indiánskeho kmeňa Šuarov zo skupiny Jivara. Lebky boli súčasťou náboženských obradov zvaných tsantsa. Domorodci získavali hlavy v boji od nepriateľov alebo z mŕtvych spolubojovníkov zabitých šípmi. Preparovali ich, najprv ich však zbavili všetkých tekutín. Odňali im vlasy ako skalp a zašili ústa a oči, lebo v lebke mal sídliť zlý duch. Šaman teda vyhnal ducha pôvodného majiteľa hlavy a nasťahoval do nej zlého, vysvetlil Bovan.
Pár podobných lebiek je u súkromných zberateľov, ale v múzeách je ojedinelým exponátom. V betliarskom múzeu majú vypreparovanú hlavu z Polynézie.