Mnohí z nich iste oľutovali dávne rozhodnutie z éry lacného plynu zbaviť sa pece na tuhé palivo a chtiac-nechtiac museli oferovať peniaze na novú. Dôvod je jednoduchý - vynútil si to nárast cien plynu, uhlia aj energie!
Kým je dostatok dreva určeného pre domácnosti, všetko je v poriadku. Objavili sa však hlasy, že situácia je kritická. Hovorca Lesov SR Peter Gogola o situácii s palivovým drevom uviedol, že ,,len s vypätím všetkých síl plníme požiadavky trhu“.
Dôvod na paniku však akiste nie je. V istom banskobystrickom obchode s palivami nás ubezpečili, že problémy so zásobovaním nehrozia. ,,Dreva je dostatok, aj uhlia, aj keď do popredia sa dostáva palivové drevo. Ľudia si to však často nechávajú na poslednú chvíľu. V prípade potreby však vieme svoje zásoby plynule dopĺňať,“ dozvedeli sme sa.
Podľa skúseností predajcov s palivom, tí čo myslia na zásobovanie skôr sú v menšine. Je to 30 ku 70. Medzi vzorné gazdinky však patrí aj istá banskobystrická manažérka, ktorá si v lete kúpila dom a zásobovanie s drevom vyriešila už v auguste. ,,Treba na to myslieť minimálne mesiac vopred. Poznám však prípad známeho, ktorý sa zobudil až teraz a na lesoch mu povedali, že s tým bude problém.“
Ako teda majú obyvatelia postupovať? V každom prípade si nákup materiálu na kúrenie nesmú nechať na poslednú chvíľu, podceňovanie situácie sa nevypláca.
Lesníci odporúčajú kúpiť si tzv. výmet, to znamená odpad z manipulácie dreva v najbližšom expedičnom sklade, napríklad v Polkanovej alebo v Medzibrode. Ďalšou možnosťou je tzv. samovýroba, keď si ľudia vlastnoručne z lesníkom určenej lokality spracujú zvyšky po tažbe.
Peter Gogola zdôraznil, že Lesy SR majú pripravenú komplexnú stratégiu využívania drevnej štiepky na vykurovanie. ,,Navrhujeme zalesniť nevyužitú poľnohospodársku pôdu rychlorastúcimi drevinami a vyrábať drevnú štiepku vo veľkom objeme pre veľké teplárne i malospotrebiteľov. Zatiaľ je o to len malý záujem – spaľovanie štiepky vyžaduje prvotnú investíciu do kotla na tzv. pyrolytické spalovanie. A tak naše štiepkovače zn. Grizzly (máme ich šest) štiepkujú zvyšky po ťažbe a menej kvalitné drevo. Máme pár odberateľov na Slovensku, ale časť štiepky vyvážame do Maďarska a Rakúska,“ uviedol P. Gogola.