Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici minulý týždeň v stredu na neverejnom zasadnutí rozhodol, že údajný šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák naďalej zostane vo väzbe. Potvrdil tak rozhodnutie Okresného súdu v Banskej Bystrici.
Mikulášovi Černákovi uplynul osem a polročný trest za vydieranie 26. októbra, no medzitým ho začali stíhať pre iné trestné činy, okrem iného za objednávku vraždy banskobystrického podnikateľa Mariána Karcela, ktorý proti nemu svedčil na hlavnom pojednávaní a v lete roku 2000 ho surovo zastrelili pred vlastným domom. Z toho istého trestné činu, ako členov organizovanej skupiny, obžalovala Krajská prokuratúra v Prešove aj Černákovho švagra Jozefa M. a obhajcu Mgr. Daniela M. Prípad postúpila Okresnému súdu v Banskej Bystrici. Banskobystrický okresný súd 24. októbra spojil na spoločné konanie spolu s touto i vraždu Imricha Oláha, ktorého mali v roku 1979 v kancelárii súkromnej bezpečnostnej služby Security 3 v Banskej Bystrici zaškrtiť káblom od počítača. Okresný súd zároveň spojenú vec postúpil špeciálnemu súdu. Daniela M. totiž stíhajú aj pre trestný čin korupcie a takéto trestné činy podliehajú špeciálnemu súdu. Jozefa M. nechal vo väzbe a Černáka do väzby vzal.
Obaja obžalovaní podali krajskému súdu sťažnosť proti väzbe a žiadali tiež, aby sa vecou nezaoberal špeciálny súd. M. Černák ešte svoju sťažnosť prostredníctvom obhajcov doplnil, že sa na neho, po vydaní z Českej republiky, vzťahuje zásada „špeciality“.
Krajský súd sťažnosť proti väzbe oboch obžalovaných zamietol. Zároveň rozhodol, že vraždami sa bude zaoberať okresný, a nie špeciálny súd.
M. Černák píše ministrovi spravodlivosti
Našej redakcii sa podarilo získať znenie listu, ktorým sa Mikuláš Černák obracia na ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Píše, že chce ministra oboznámiť so skutočnosťami, ktoré sa diali ohľadne jeho osoby za ministra Daniela Lipšica. „Je priam neuveriteľné, kam až boli schopní zájsť niektorí politici, neskôr predstavitelia silových rezortov spravodlivosti a vnútra, so svojou averziou voči mojej osobe.“ Tvrdí, že okrem psychického nátlaku rozpracovali rôzne spravodajské hry, ktoré účelovo podsúvali médiám: „údajný telefón, ktorým som mal riadiť podsvetie z cely, príprava úteku z leopoldovskej väznice, údajná likvidácia ministra spravodlivosti Čarnogurského, potom aj Lipšica, atď. Samozrejme, nič z toho nie je pravda, nič sa nikdy nepotvrdilo a poslúžilo to hlave tým, ktorí tieto nepravdy vykonštruovali. Bolo mi vo väzbe sprísnené všetko, čo sa len sprísniť dalo, bol som stále izolovaný na samotkách.“ Poukazuje aj na tvrdenie vtedajšieho premiéra M. Ddzurindu, že pokiaľ on bude premiérom, Černák z basy nevyjde. V závere svojho takmer päťstranového listu medzi iným uvádza, že listom nesleduje žiadny zámer, ale „chce poukázať na spôsoby tých, ktorí mali byť vzorom a dbať na dodržiavanie zákonnosti voči všetkým občanom SR a nie z pozície svojho postavenia dokazovať svoju silu človeku, ktorý sa nemal ako brániť.“