Naša čitateľka Katarína č. sa na nás obrátila s takýmto právnym problémom: „Mám partnera, s ktorým žijem a máme spolu štvormesačného syna. Partner je rozvedený a má mať odvolací súd vo veci zníženia výživného na rozvedenú manželku. Chce, aby som na pojednávanie išla aj ja, a aj nejaký právny zástupca. Chcem sa opýtať, či jej takáto možnosť, a ak áno, ako máme postupovať. A ešte jedna otázka – ako dlho môže súd pojednávať po podaní odvolania?“
- Zánikom manželstva zanikajú všetky osobné a osobno-majetkové práva a povinnosti manželov. Zákon o rodine však ustanovuje povinnosť, ktorá môže vzniknúť po právoplatnom rozvode manželstva a to nárok rozvedenej manželky, ktorá nie je schopná sama sa živiť alebo nárok rozvedeného manžela, ktorý nie je schopný sám sa živiť.
Vo vašom prípade váš priateľ požiadal príslušný okresný súd o zníženie príspevku na výživu rozvedenej manželky zrejme aj z toho dôvodu, že mu vznikla ďalšia vyživovacia povinnosť - na vaše maloleté dieťa, a prvostupňový súd jeho návrh zamietol.
Súd pri rozhodovaní skúmal najmä to, či jeho rozvedená manželka nie je schopná sa sama živiť, ďalej jej potreby, schopnosti, možnosti a majetkové pomery, ako i dôvody neschopnosti zabezpečovať si výživu vlastnou prácou alebo iným príjmom. Na strane povinného skúma hlavne zárobkové možnosti – faktické i potenciálne, a jeho majetkové pomery.
Návrh vášho priateľa o zníženie príspevku bol prvostupňovým súdom zamietnutý zrejme z toho dôvodu, že jeho zárobkové pomery i napriek tomu, že mu vznikla ďalšia vyživovacia povinnosť na maloleté dieťa, boli postačujúce, resp. že od doby rozhodnutia o priznaní príspevku na rozvedenú manželku nedošlo k výraznej zmene pomerov na jeho strane.
Proti rozhodnutiu prvostupňového súdu váš priateľ podal riadny opravný prostriedok – odvolanie na príslušný krajský súd v lehote do 15 dní od doručenia rozhodnutia prvostupňového súdu. Odvolací súd jeho odvolanie a dôvody preskúma a rozhodne. Konanie na súde nie je časovo ohraničené. Občiansky súdny poriadok stanovuje len lehotu a to, že predvolanie na pojednávanie sa musí účastníkom doručiť spravidla najmenej päť dní pred dňom, keď sa má pojednávanie konať, a lehotu vyhotovenia a odoslania rozsudku, a to do 30 dní odo dňa jeho vyhlásenia, ak predseda súdu zo závažných dôvodov nerozhodne inak.
Pri právnom úkone sa váš priateľ môže dať zastúpiť inou osobou a to na základe písomného plnomocenstva, napríklad advokátom. Ak by boli u vášho priateľa s prihliadnutím na jeho osobné i majetkové pomery prípadne iné dôvody (t.j. status občana v hmotnej núdzi) splnené podmienky na ustanovenie zástupcu z radov advokátov, pretože je to potrebné na ochranu jeho záujmov, môže i v rámci konania požiadať súd o ustanovenie bezplatného obhajcu. Ak súd dospel k záveru, že u účastníka boli splnené podmienky na oslobodenie od súdnych poplatkov podľa paragrafu 30 Občianskeho súdneho poriadku, pridelí mu zástupcu z radov advokátov.