Umožňuje jej to špeciálny tomograf za 3,6 milióna korún. Prístroj optickej koherentnej tomografie (OCT) najnovšej, v poradí už tretej generácie, je určený na diagnostiku ochorení sietnice a cievovky oka.
Očná klinika využíva špeciálny tomograf pri diagnostikovaní už od roku 1999 a za ten čas vyšetrila 5000 pacientov. Jeho výhodou je, že vyšetrenie je veľmi rýchle, pacienta nezaťažuje. Navyše, podľa profesora Izáka ide o bezkontaktnú vyšetrovaciu metódu, ktorá vylučuje riziko infekcie oka. ,,Za sedem rokov používania tejto metódy sme nadobudli neoceniteľné skúsenosti v oblasti diagnostiky sietnice. Prístroj, ktorý využívala klinika od roku 1999, je už zastaraný a morálne opotrebovaný. Na ďalšiu činnosť a rozvoj kliniky pre kraj a celé Slovensko bolo preto zakúpenie nového prístroja nevyhnutné,“ uviedol profesor Izák.
Nový tomograf pracuje rýchlejšie. ,,Vďaka novému vylepšenému softvéru, ktorý zaisťuje niekoľkonásobné zrychlenie vyšetrenia, bude možné sprístupniť vyšetrenie väčšiemu počtu pacientov,“ skonštatoval profesor Izák.
Prístroje OCT majú pätnásťkrát vyššiu rozlišovaciu schopnosť ako najkvalitnejšia ultrazvuková technika. Vďaka svojim parametrom a možnostiam predstavuje zlatý štandard pre diagnostiku a monitoring progresie ochorení sietnice a cievovky. Pomáha aj pri riešení veľkého medicínského a spoločenského problému - glaukómu, ktorý je vo svete jednou z najčastejších príčin vzniku slepoty.