Prakticky na kolene skonštruoval pištoľ, ktorá teraz, najmä v USA, ide na dračku. Zvýšená presnosť, uľahčená manipulácia a kultivované správanie pri streľbe spravili z jeho vynálezu trhák. Pri typovom označení zbrane K100 nezaprel autor v sebe šibala a výmyselníka. Ká ako Kuracina a stovka preto, lebo vraj váži metrák, teda 100 kilogramov, povedal v rozhovore pre časopis Duševné vlastníctvo.
Tridsaťpäťročný Banskobystričan je živým dôkazom, že doma nikto nie je prorokom. Zato svet si pozoruhodné riešenia bývalého profesionálneho vojaka všimol. Slovenské ministerstvo obrany dlho nereagovalo na jeho ponuky.
Kým sa však inžinier Kuracina mohol vďaka svojmu vynálezu stať slávnym, zažil hotovú odyseu. ,,Kástovku“, univerzálnu pištoľ pre ľavákov i pravákov, začal kresliť ešte v roku 1994, keď pracoval ako vojak z povolania, zhruba o tri roky si svoj vynález dal patentovať. V roku 2004 získal Jaroslav Kuracina americký patent... ,,To sa považuje za veľkú vec, je to taká čerešnička na torte,“ rozhovoril sa Jaroslav Kuracina. Zároveň sa rozpamätal na úvodné patálie so zháňaním financií. ,,Mal som síce v rukách patent, ale to nestačilo. Banka vás s tým akurát vysmeje. Pokiaľ nemáte za sebou bohatého strýka, nikam sa nedostanete. Nebol to milión, čo som potreboval na začiatok, ale milióny,“ povedal J. Kuracina. Pri pokuse o sériovú výrobu prešiel viacerými známymi slovenskými strojárskymi podnikmi na Považí. Po ich rozpade pôsobil Kuracina ako poradca generálneho riaditeľa Zbrojovky Brno.
Kuracinu k zbraniam a na strelnicu lákalo od detstva. Neskôr sa stal dokonca vojakom z povolania a začal študovať aj na vojenskej akadémii.
Nie každý má k zbraniam pozitívny vzťah. Na druhej strane zbraň nemožno vnímať výlučne iba ako nástroj na zabíjanie. Zaujímavo vyznieva myšlienka zahraničných odborníkov, že pištole nie sú zbrane, ale hračky pre veľké deti... Streľba zo zbraní je totiž pre mnohých ľudí hobby. Je to dokonca aj šport, v ktorom Slovensko zásluhou strelcov typu Gönci a spol. dosahuje veľké úspechy.