Hoci sú rozdielne, prednedávnom ich spojila spoločná výstava pestrofarebných plastických obrazov a olejomalieb Nu Colours arts, ktorá je momentálne sprístupnená v priestoroch Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Packová a Tatar už vystavovali aj v Bratislave, chystajú sa však aj na Prahu.
Obe výtvarníčky pracujú v Stredoslovenskom múzeu ako reštaurátorky, upísali sa však aj maľovaniu. Najlepšie sa cítia každá vo svojom ateliéri. „Ja mám ateliér aj v Bystrici, aj v Bratislave, a ešte na chalupe. A Janka ho má doma v rodinnom dome v dedinke Budča neďaleko Zvolena,“ povedala za obe Denisa Tatar, tá ukecanejšia a extrovertnejšia umelkyňa z dvojice. Urozprávaná Denisa je zamilovaná do Švédska, tichšia Janka má naopak radšej južné prímorské krajiny. Naozaj sú každá iná. Spája ich však láska k výtvarnému umeniu.
Inšpirácia a tvorba
Každý umelec hľadá pri svojej tvorbe inšpiráciu. Niekto ju hľadá v prírode, iný medzi ľuďmi alebo je to rôzne. Packová s Tatar majú svoje múzy, ktoré hocikedy zaklopú na dvere...
„Vsadili sme na ťažkú dokonalú improvizáciu. Ja tvrdím, že improvizácia je tá najväčšia dokonalosť,“ vyslovila svoj presvedčený názor Denisa. Hoci jej obrazy sú krásne farebné, netvorila len v čase dobrej nálady. „Mnohé z nich vznikli v čase, keď som mala depresie.“ Janka Packová do obrazov nechce dávať nič pochmúrne. „Do obrazov dávam len dobrú náladu, aby to ľudí potešilo,“ hovorí.
Maliari niekedy vo svojej tvorbe preferujú určité farby, niektorí však vôbec nie. Aj tu sa ukázalo, aké sú tieto dve umelkyne rozdielne. Denise sa páčia najmä farby žltá a modrá. Janka má rada všetky farby, žiadna pre ňu nie je viac obľúbená.
A na čom v týchto dňoch výtvarníčky pracujú? „Momentálne pracujem na veľkom obraze s rozmermi 110 x 90 centimetrov a volá sa Prestávka v pohybe,“ odpovedala Denisa. „Ja mám rozpracované duchovné námety ako sú anjeli a tak,“ doplnila Janka.
Reštaurovanie
Ako reštaurátorky trávia svoj pracovný čas v múzeu každý deň. Keďže zbierkový fond Stredoslovenského múzea je mimoriadne bohatý, majú čo robiť do konca života. „Je tu roboty skutočne aj na sto rokov,“ myslí si Denisa.
Vďaka práci reštaurátoriek mohli návštevníci múzea vidieť predmety, ktoré by inak schátrali niekde v depozitári. A tak im oni vdýchli akoby nový život. Za sebou už majú prácu na mnohých veciach. „Spoločne sme robili na mestskej zástave, ktorá visí na mestskom úrade. Je to replika nášho zbierkového predmetu z múzea. Pôvodná je z roku 1722. Podieľali sme sa tiež na reštaurovaní zbrojnice, historického nábytku v expozícii nášho múzea,“ uviedla Janka. „Teraz pracujeme na zbraniach, pretože kolega ide vydať knihu. Čaká nás veľa roboty, ale je to pekná robota,“ zdôraznila Denisa. Podľa jej slov niektoré predmety sa reštaurujú skutočne dlhý čas, niekedy je to aj rok.
„Ja mám svoju prácu v múzeu rada, ale ak mám byť úprimná, radšej maľujem,“ vyslovila Denisa. „Reštaurovanie je taká skúška trpezlivosti. Maľovanie je realizácia vlastných nápadov,“ doplnila ju Janka.
Umelkyne
od narodenia
Talent je dar od Boha a vo väčšine prípadov sa s ním človek už narodí. Tak to bolo aj u Denisy a Janky. „Od detstva inklinujem k modelovaniu, preto aj tie moje obrazy sú plastické. Umenie, ktoré robím, ma napĺňa, vždy ma to bavilo,“ začala túto tému Janka.
„Ja som chcela byť všeličím. Kedysi spisovateľkou, ale aj herečkou. Maľovanie ma však vždy lákalo. Pochádzam zo športovej rodiny, takže ma rodičia dávali na šport. A ja som závidela spolužiačkam, ktoré chodili na výtvarnú. Svet umenia ma vždy lákal. Aj keď som nemaľovala, vždy som mala veľa obrazov v hlave, napríklad aj tie, ktoré maľujem teraz,“ dodala Denisa.
Talent sa dedí
Umelecké nadanie je tiež darom, ktorý rodičia neplánovane mnohokrát odovzdávajú svojim deťom. Talent sa dedí a veľa umelcov má svojich pokračovateľov. Je to tak aj v prípade týchto žien? „Moja dcéra má len päť rokov a v tomto období je zatiaľ taká všestranná. Chodí sa spev, na hudobnú, na gymnastiku, má veľa energie. Povedala mi, že aj ona by chcela mať výstavu. Ešte sa však ukáže, kam sa bude profesionálne uberať,“ zamyslela sa nad osudom dcérky Denisa. „Môj syn teraz končí školu, odbor sochárstvo na banskobystrickej Akadémii umení. Na strednej škole vyštudoval umelecké kováčstvo. Dá sa povedať, že snáď zdedil talent po mne,“ dodala Janka.