Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

WANTED: Krasokorčuliari hľadajú chlapca!

Krasokorčuliarsky klub KK Iskra Banská Bystrica, ktorý znova začal dýchať a koncepčne pracovať, hľadá aj prostredníctvom školy korčuľovania nádejného krasokorčuliara. Ten by sa podľa slov nového predsedu klubu M. Žabku po „objavení“ prakticky okamžite prepracoval medzi elitu, pretože na Slovensku je málo krasokorčuliarov. Hľadanie nového krasokorčuliara je len jedna z mnohých činností, ktorými krasokorčuliarsky klub Iskra žije. Po úspešnej 44. veľkej cene SNP v Banskej Bystrici a po náboroch do školy korčuľovania pracuje klub aj na ďalších akciách. V tomto čísle MY Banskobystrických novín vám preto predstavujeme Krasokorčuliarsky klub Iskra Banská Bystrica.

Skryť Vypnúť reklamu

Banská Bystrica patrí medzi najstaršie centrá v krasokorčuľovaní na Slovensku. Klub vznikol už v roku 1873. V rokoch 1932 a 1933 klub usporiadal Majstrovstvá krajiny v tomto športe.
V začiatkoch histórie klubu v 20. rokoch minulého storočia preslávili klub bratia Slívovci. Ing. Jozef Slíva obsadil 4. miesto na ZOH v Chamonix a 5. miesto na ZOH v Moritzi v roku 1928 .V roku 1928 sa stal Ing. Jozef Slíva aj akademickým majstrom sveta.
Klub má veľkú tradíciu v organizovaní pre B. Bystricu už známej Veľkej ceny SNP, inak Grand prix SNP - preteky Juniorov a novicov, kde sme tento rok 27. –29. októbra uskutočnili 44. ročník tohoto medzinárodného krasokorčuliarskeho podujatia, jediného na Slovensku!
Náš klub sa už teraz začína pripravovať na nastávajúci ročník, ktorý bude jubilejný, a to 45.
Veríme, že za pomoci mesta, podnikateľov a firiem v našom meste sa nám podarí ešte lepšie sa pripraviť na toto podujatie a pripravíme pre všetkých občanov a priaznivcov krasokorčuľovania v našom meste skutočný zážitok zo športového zápolenia na ľade.
Veľká cena SNP
Na Veľkej cene SNP začínali svoju úspešnú kariéru takí významní krasokorčuliari, ako sú Rodninovova-Zajcev, Ondrej Nepela, W. Schwarz z Rakúska, N. Haslerová z Francúzka, Hana Mašková aj Jozef Sabovčík z ČSSR, ktorí neskôr písali dejiny svetového krasokorčuľovania.
V súčasnosti na 44. ročníku reprezentovali naše mesto dve krasokorčuliarky v kategórii Novice, a to Karolína Gutová a Miriam Žabková.
Ďalšou udalosťou každoročne býva Malá cena SNP - zahrnutá v krasokorčuliarskom kalendári.
Malá cena SNP
Malá cena SNP sú preteky Slovenského pohára, ktoré sú druhými pravidelne usporiadanými pretekmi. Zúčastňujú sa na nich pretekári všetkých vekových kategórii od 5 rokov po dospelých, od hviezdičiek po seniorov, aj pretekári zo všetkých klubov na Slovensku. Naši pretekári sa snažia čo najlepšie reprezentovať naše mesto Banská Bystrica. Klub ich organizuje finančne svojpomocne, a preto sa nezaobíde bez trvalých partnerov, ako sú mesto Banská Bystrica a podnikateľské subjekty v meste a okolí.
Úspešne pretekárky
Zuzana Paurová-Babiaková: 6-násobná majsterka Slovenska, 13. na MS v Nagane roku 2002, kvalifikovaná v roku 2002 na ZOH St. Lake City, Silvia Končoková: Juniorská majsterka Slovenska roku 2002 a reprezentovala Slovensko na MS juniorov v Nórsku.
Klub má v súčasnosti 41 členov. Vedie ho jeho predseda Miroslav Žabka v spolupráci s výkonným výborom, ktorý je 5 členný, riadia a vedú činnosť a chod klubu.
V rozbehnutej sezóne nastali aj zmeny nielen v radoch členov vedenia, ale aj v radoch trénerov a doteraz jedinú funkčnú trénerku D. Lakatošovú (na základe predchádzajúcich výsledkov a práce v klube) vedenie klubu z funkcie hlavnej trénerky odvolalo a vymenovalo za hlavnú trénerku Zuzanu Babiakovú-Paurovú, za ďalšiu trénerku vymenovalo Moniku Súlovcovú-Kubincovú. Vedením prípravky a školičky sú poverené trénerky Z. Babiaková, M. Súlovcová, J. Moncoľová.
Klub má registrovaných 11 aktívnych pretekárov a neaktívne 2 pretekárky.
V kategórii mladšie žiactvo náš klub a mesto reprezentujú Simonka Dianová a Evka Bullová.
V kategórii staršie žiactvo sú to Miriam Žabková, Karolína Gutová, Petra Holecová, Nikola Končoková.
V kategórii seniorky ide o Silviu Končokovú, Luciu Starovičovú, Kristínu Resslovú .
V kategórii interpretačné korčuľovanie starších máme Katarínu Horňákovú a Luciu Bírovu.
Nové vedenie klubu sa jednoznačne orientuje na výchovu a rozvoj tohto športu u našich najmenších a detí v predškolskom a školskom veku (od 5 do 9 rokov), kde organizuje celosezónne základné kurzy korčuľovania na ľade, vytvára prípravku a školu korčuľovania. V škole korčuľovania je 19 detí a v školičke Narnija 14 detí, ktoré sa učia základom korčuľovania alebo sa zdokonaľujú. Pri Základnej škole Okružná v Banskej Bystrici klub buduje stredisko športovej záujmovej činnosti korčuľovanie –krasokorčuľovanie za pomoci vedenia školy a mesta Banská Bystrica. Najmenších adeptov tohto športu chceme sústrediť v triedach na tejto škole a vytvoriť v spolupráci so školou podmienky na ich rast a rozvíjanie tejto činnosti. V klube sa snažíme vytvárať podmienky pre našich členov čo najlepšie. Rehabilitácia a sauna sú zabezpečené priamo na Zimnom štadióne, mestskej plavárni, areáli a telocvični na ZŠ Okružná, taktiež máme aj baletnú a gymnastickú prípravu.
Klub má na mysli aj zdravie našich športovcov a zabezpečuje pravidelné športové telovýchovné prehliadky, zúčastňuje sa na letných sústredeniach doma aj v zahraničí. Pretekárky sa zúčastňujú domácich súťaží, ako aj medzinárodných v zahraničí, kde sa snažia úspešne reprezentovať naše mesto, krajinu.
Naše krasokorčuliarky majú denne 2 hodiny ľadu, suchú prípravu a baletnú a gymnastickú prípravu v striedajúcich sa týždňových cykloch.
Poslaním nášho klubu je v čo najmasovejšom meradle výučba korčuľovania na ľade pre najmenších, ale aj starších občanov nášho mesta a širokého okolia, získavanie nových talentov z detí a mládeže a včlenenie talentovaných jedincov do klubov či už krasokorčuľovania alebo hokeja v našom meste. Systematickou prácou a tréningovým procesom sa chceme čo najskôr zatriediť do celoslovenských súťaží a vychovať čo najviac reprezentantov klubu aj Slovenska, a tým spoločne so Slovenským krasokorčuliarskym zväzom vytvárať adekvátne podmienky aj v medzinárodnom meradle na jeden z najnáročnejších, avšak krásnych športov - krasokorčuľovanie.
Chceme osloviť čo najširšiu verejnosť, aby s dôverou zverili svoje ratolesti našim kvalifikovaným trénerom, kde v základných kurzoch alebo v prípravke majú možnosť sa ďalej zdokonaľovať v tomto športe a rozvíjať pohybové a umelecké predpoklady, ktoré má zaiste každé dieťa, len to treba včas odhaliť a nájsť si svoje miesto aj v športe. Prihlásiť sa je možné osobne na zimnom štadióne vždy v stredu o 17. hodine alebo na e-maili: kraso.bb@centrum.sk. Informácie o klube nájdete na webovej stránke www.kk-iskra-bbystrica.biznisweb.sk.
Zdroj:
www.kk-iskra-bbystrica.biznisweb.sk

Skryť Vypnúť reklamu


M. Žabka: Chceme krasokorčuliara! Niekde sa skrýva!
S novým predsedom KK Iskra Miroslavom Žabkom, ktorý je pri kormidle dva mesiace, sme sa rozprávali o novinkách a aktuálnom dianí v klube, ktorý znova začal dýchať.
Čo v klube aktuálne chystáte?
- Po veľkej cene SNP, ktorú sme organizovali, chystáme Malú cenu Banskej Bystrice. 9. decembra sa v Banskej Bystrici uskutočnia celoslovenské testy na ľade, ktoré organizuje KK Iskra a Slovenský krasokorčuliarsky zväz ako spoluorganizátor.
Minule ste necestovali na preteky do Bratislavy. Prečo?
- Nešli sme na preteky do Bratislavy z toho dôvodu, že sa blížia celoslovenské testy. Po testoch prebehne aj výber do reprezentácie. Teda každá ašpirantka odjazdí voľnú jazdu. Necestovali sme preto, aby sme sa mohli pripravovať na testy.
Organizujete zaujímavé školy korčuľovania. Údajne hľadáte nejakého krasokorčuliara...
- Momentálne nám bežia dva kurzy: jeden je prípravka KK Iskra, druhý je školička Narnija. V prípade potreby otvoríme aj tretí kurz korčuľovania. Začiatkom roka uvidíme, koľko detí ostane na ľade. Cieľom je, aby sme najlepšie deti oslovili a tie by ostali v klube. Veľmi by sme chceli získať nejakého malého chlapca s vekom okolo 6 rokov. Je to pre chlapcov veľmi lukratívne, pretože celé Slovensko má v tejto kategórii problém a on by vždy na podujatiach končil druhý či tretí. Hokej je určite pre chlapcov pútavejší, ale krasokorčuľovanie je prekrásny šport a bolo by dobré, keby sme niekoho našli. Ale myslím si, že niekde sa skrýva. Húževnato ho hľadáme, bolo by fajn, keby sme mali aj chlapcov, lebo ani neviem, kedy bol naposledy pretekár.
Momentálne teda hľadáte talenty. Koľko to bude trvať?
- Verím tomu, že tento rok by sa nám mohlo podariť získať nejaké mladšie talenty. Trénujeme v stredu vždy od 17. do 18. hodiny.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 6. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 9. Aká je chémia vôní
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 609
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 352
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 068
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 304
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 9 112
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 784
 7. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 359
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 332
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 071
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 840
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Národná diaľničná spoločnosť pripravila opravu mosta na R1 v Banskej Bystrici

Most na rýchlostnej ceste R1, ktorý je súčasťou mestskej estakády v Banskej Bystrici, prejde veľkou opravou.

Ilustračné foto.

Železiari na východe neuspeli, o všetkom rozhodol jeden gól

Futbalisti Podbrezovej vo svojom druhom tohtotýždňovom vystúpení vyšli strelecky naprázdno.

Enzo Mauro Arevalo Acosta

Do dolín na Horehroní nainštalovali prvé cyklorampy

Nové závory zabraňujú neoprávnenému vjazdu vozidiel, ale ich konštrukčné riešenie zároveň umožňuje plynulý prejazd cyklistom.

Mičovský odvolal šéfa Lesov SR Mateja Vigodu

Vigoda bol za nového riaditeľa štátnych lesov menovaný v júni tohto roka.

Matej Vigoda, už bývalý generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 20.14 - doplnené o vyjadrenie Arriva Nitra

Nitra vybrala nového dopravcu, Arriva v súťaži neuspela

Dvaja neúspešní účastníci súťaže môžu podať námietky.

Maľbu na trnavskom paneláku za tisíce eur autor prerobí, ľuďom sa nepáči

Mala vyžarovať pozitívnu energiu, ľudia zo sídliska ju však prijali veľmi rozpačito.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

Obnažená a dobitá žena ležala pred bytovkou v Holíči

Pred incidentom v meste popíjala s dvoma mužmi.

Už ste čítali?