Minimum pohybu, hodiny sedenia za počítačom, autom pomaly až do spálne. K tomu všetkému stres a nával práce. Takto stručne a jasne by sme mohli definovať život takmer väčšiny z nás. Potom je už len otázkou času, kedy nás sekne. Obrazne aj do písmena. „Poskladaní“ konečne pribrzdíme a vyhľadáme lekára. Spravidla rehabilitačného.
MUDr. Sergej Fedotov žije na Slovensku od roku 1993. Takmer desať rokov pracoval v Liečebnom rehabilitačnom centre v Kováčovej, v rokoch 2003-2004 bol primárom rehabilitačného oddelenia nemocnice v Ostrove pri Karlových Varoch. V Banskej Bystrici pracuje tretí rok a naďalej sa zaoberá predovšetkým liečbou bolesti a ochoreniami pohybového ústrojenstva metódami tradičnej i netradičnej medicíny. K tým prvým patria aj lieky, oveľa zaujímavejšie sú netradičné postupy. V čom spočívajú?
Najskôr k spojeniu netradičná medicína. Nerád ho používam. Táto medicína má totiž tisícročné tradície. Prikláňam sa k názvu alternatívna medicína, kam patrí manuálna terapia, akupunktúra, akupresúra a homeopatia. Ide o takzvanú golistickú medicínu. A tá lieči celého človeka. Bolesť je signál, že v organizme nie je čosi v poriadku. Príklad. Ak bolesť hlavy utlmíme iba liekom a neodstránime príčinu, zaháňame ju do hĺbky. Z akútneho ochorenia sa tak časom stáva chronické, z liečiteľného nevyliečiteľné. To je ten hlavný rozdiel.
Dá sa povedať, že výsledky tejto formy liečby sú úspešnejšie? Ak áno, prečo?
Áno. Za 25 rokov praxe viem, že pri použití manuálnej terapie a akupresúre trvá liečba oveľa kratšie, pričom efekt je niekedy okamžitý. To však neznamená, že robím zázraky! Človek s chronickým ochorením sa nedá vyliečiť za jedno-dve sedenia. Potrebujeme čas. Nepredpisujem a nepoužívam analgetiká či lieky. Liečba je tak šetrnejšia a samozrejme lacnejšia.
Za roky odbornej praxe ste pomohli vyliečiť a vyliečili nielen dospelých, ale aj deti. Vyhľadávajú vás pacienti z celého Slovenska, tí spoza hraníc tiež nie sú výnimkou. Spomeňte z vášho pohľadu najzaujímavejší prípad, ktorý sa skončil happyendom.
Takých je veľa. Spomínam si na prípad ešte z obdobia, keď som pracoval v Čechách. Pán sa dostal na psychiatrické oddelenie s depresiami. Tridsaťpäť rokov ho totiž bolela hlava, denne užíval 40 tabletiek od bolesti, až skončil tam, kde skončil. Po sedemdňovom sedení prišiel so slovami: ďakujem, dnes ráno ma prvýkrát nebolí hlava.
Vo vašej ambulancii, ako posledná nádej, končia zúfalí rodičia s deťmi po detskej mozgovej obrne. Pri Vojtovej metóde sa musia zaťať, a aby mala efekt, vydržať detský plač a pravidelne s nimi cvičiť.
Deti plačú preto, že ich obmedzíme v určitej polohe. Správny tlak na reflexné zóny totiž nebolí. Fyzioterapeutka Margita Tomanová, ktorá patrí k najlepším na Slovensku a spomínanú metódu sa učila priamo u Vojtu, má s liečbou dlhoročné skúsenosti. Keď k nám predčasom prišla 4-ročná pacientka z Košíc, v čakárni plakala, nerozprávala a vydávala len zvuky. Po troch sedeniach neplače, rodičia hovoria, že je aktívnejšia, vníma ľudí, slabikuje. Minule mi povedala ujo. Znova však opakujem, nerobím zázraky. Moja liečba potrebuje trpezlivosť a čas.
Aby ste vy mali menej práce a my menej problémov, prepokladám, že jednoznačne ordinujete pravidelný pohyb...
Pomôžem si štatistikou. Bolesti chrbta údajne trápia až 80 percent práceschopných ľudí na zemeguli. Pod tento údaj sa podpisuje najmä zlá životospráva, takmer žiadny pohyb a stres. V minulosti ľudia tiež jedli slaninu a klobásy. Celé dni však boli na nohách. Tradičné zabíjačky sa síce zachovali, len pohyb sa vytratil. Hamburger si dáme, kilojouly však „nerozchodíme“. Potom je len otázkou času, kedy nám to organizmus vráti. Ak totiž pacient nezmení svoj životný štýl, nepomôže mu žiadna masáž ani alternatívna medicína. V tomto prípade sa zázraky nedejú.