Čas pred Vianocami, to je čas nákupov, snahy urobiť svojim blízkym čím väčšiu radosť, aby sme videli žiariť ich radosťou rozšírené oči pri vybaľovaní darčekov pod stromčekom. Vianočné nákupy a zhon v obchodoch však robia radosť nielen obchodníkom. Predvianočná tlačenica v predajniach je zároveň rajom pre vreckových zlodejov.
Kto sú to vreckoví zlodeji? Opýtali sme sa hovorkyne Krajského riaditeľstva polície v Banskej Bystrici Márie Faltániovej: „Od ostatných zlodejov sa vreckoví zlodeji líšia tým“ – vysvetľuje hovorkyňa, - „že ide o vyslovených profesionálov. Táto trestná činnosť si vyžaduje dobrú prípravu a šikovnosť. Často pracujú v organizovaných skupinách a v mnohých prípadoch dospelí páchatelia využívajú na vreckové krádeže deti, ktoré nemožno trestnoprávne postihnúť.“
Zopár príkladov
Polícia nám poskytla niekoľko prípadov vreckových krádeží z ostatných dní. Ešte v novembri okradol v Banskej Bystrici zlodej muža na ulici. Z aktovky mu ukradol väčší obnos peňazí, peňaženku, osobné doklady a ešte aj doklady od vozidla. V prvom decembrovom týždni ukradol zlodej v kaviarni na Kapitulskej ulici v Banskej Bystrici majiteľke z kabelky mobilný telefón.
Z Brezna hlásili dva podobné prípady. Zlodej žene ukradol na ulici z kabelky peňaženku aj s bankomatovou kartou. Druhej žene vytrhol kabelku z ruky a ušiel.
Bez peňazí i dokladov
Mária Faltániová k tomu dodáva: „Vreckové krádeže a krádeže iných cenných vecí nepatria medzi najnebezpečnejšie trestné činy, ale je veľmi nepríjemné, ak pri platení v obchode zistíme, že nám niekto ukradol peňaženku. Viac ako strata peňazí nám môže prekážať predstava zdĺhavého vybavovania nového občianskeho alebo vodičského preukazu, o ktoré sme pri krádeži prišli.“
Podobne ako pri krádežiach vlámaním do bytov, ani pri vreckových krádežiach nie je pre vznik trestnoprávnej zodpovednosti páchateľa rozhodujúca výška spôsobenej škody. Aký trest hrozí vreckovému zlodejovi? Podľa trestného zákona sa odňatím slobody až na dva roky potrestá ten, „kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a čin spácha na veci, ktorú má iný na sebe alebo pri sebe“.
Štyri rady Márie Faltániovej
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva polície v Banskej Bystrici
ponúkla niekoľko rád, ako predísť vreckovým krádežiam
1. Ak nosíme peňaženku v oblečení, vždy treba využiť vnútorné vrecko saka alebo kabáta, ktoré sa dá zapnúť. Prax potvrdzuje, že sa výborne osvedčili špeciálne vrecká na doklady a peniaze zavesené na krku pod oblečením. Na druhej strane - príliš sa neodporúčajú kapsičky na opaskoch, ktoré sú vreckovými zlodejmi ľahko dosiahnuteľné bez toho, aby sme pocítili akúkoľvek manipuláciu s nimi.
2. Aj keď máme peňaženku riadne uschovanú, vždy si ju okamžite skontrolujeme, ak do nás niekto vrazí alebo ak sa na nás niekto tlačí v rade či v dave ľudí.
3. Ak nosíme peňaženku v príručnej batožine (kabelka, taška, plecniak), vždy by mala byť vo vnútornom priestore, najlepšie v oddelení, ktoré možno samostatne uzavrieť. Bočné vrecká na kabelkách či taškách vedia vreckoví zlodeji otvoriť bez toho, aby sme čokoľvek pocítili.
4. Za úvahu stojí oddelené nosenie peňazí a dokladov. A takú samozrejmosť, že pri kreditných kartách nesmieme nosiť PIN kód, teda číselný kód na používanie kariet v platobnom styku a pri vyberaní peňazí z bankomatov, netreba už ani spomínať.