Vianoce sú pre Katku narodeninovou oslavou

Vyštudovala ekonómiu, ale jej osud je pomáhať ľuďom

Katarína Lenková vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave, odbor financie, bankovníctvo a investície, a po ukončení školy sa zamestnala v jednej medzinárodnej firme ako asistentka auditora. V tejto oblasti pracovala tri roky. „Vždy ma však priťahovala myšlienka pomáhať ľuďom. Študovala som rôzne knihy, zaujímala som sa o psychológiu a duchovno. Zisťovala som sama na sebe, že mám empatické schopnosti, že sa viem vcítiť do myslenia iných ľudí. Až som sa rozhodla odložiť svoju profesiu nabok,“ začína svoje rozprávanie Katka. Napokon na dva roky odišla do Ameriky, kde sa preškolila a dnes pomáha ľuďom ako akýsi duchovný psychológ. Pomáha liečiť duše pomocou myšlienok z Biblie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Katka bola členkou zboru Bratskej jednoty baptistov v Bratislave od svojich osemnástich rokov. Počas štúdia na vysokej škole prešla rôznymi kurzmi o kresťanskom poradenstve, a vtedy už vedela, že ju táto oblasť skutočne veľmi priťahuje. „Vždy som sa zaujímala o tento druh služby ľuďom. Spoznala som ľudí, ktorí mi povedali o škole, ktorá pripravuje na takéto poslanie. Škola je v Amerike v Severnej Karolíne, kontakt som si našla na internete.“ Práve vtedy, keď ich kontaktovala, otvárali tréningové centrum v horách a pozývali ľudí z celého sveta. Katka sa hneď prihlásila a vycestovala. Štúdium síce trvalo päť mesiacov, ale ona napokon zostala dva roky. „Prešla som aj vyššími formami štúdia, aby som mohla ďalej odovzdávať svoje poznatky. Teraz ich využívam nielen v praxi, ale vyučujem aj na Univerzite Mateja Bela,“ hovorí Katka. Na Pedagogickej fakulte UMB učí ako hosťujúci pedagóg na Katedre evanjelikálnej teológie a misie voliteľný predmet, v ktorom prednáša študentom svoje vedomosti, ktoré nadobudla v Amerike. Prispôsobila to slovenskej kultúre, ale podľa jej slov princípy sú rovnaké.

SkryťVypnúť reklamu

Doba tlačí na ľudí
Katka sa z Ameriky vrátila pred pol rokom a presťahovala sa z Bratislavy do Banskej Bystrice. „Tu som videla otvorené dvere a neskôr som dostala pozvanie od Univerzity Mateja Bela. Taktiež tu zakladám spolu s ďalšími ľuďmi občianske združenie. Chcela by som robiť semináre a učiť ľudí to, čo som sa naučila v Amerike, konkrétne aj pomáhať v oblasti kresťanského poradenstva. Zatiaľ často cestujem za ľuďmi do Bratislavy.“
Katka si uvedomuje, že u nás majú mnohí zakotvenú predstavu, že priznať sa k psychickému problému a ísť s ním za psychológom je hanba. „Myslím si však, že táto doba veľmi tlačí na ľudí. Ten zhon a stres, ktorým žijú, možno ešte umocňuje už existujúce problémy. Ľudia sa zamestnávajú inými záležitosťami, aby nemuseli nič riešiť. Súčasná doba je únikom od riešenia problémov,“ takto vidí situáciu mladá žena, ktorá má chuť a nadšenie do svojej práce.

SkryťVypnúť reklamu

Každý druhý má terapeuta
„Celé poradenstvo je založené na kresťanskej báze, na Biblii, ide o pomoc ľuďom, ktorí sú kresťanmi a hľadajú pomoc, východiská pri svojich problémoch. Mnohokrát sú to problémy, ktoré pramenia z detstva, rôzne veci, s ktorými sa nevedia vysporiadať vo svojom živote. My aplikujeme biblické princípy na riešenie týchto problémov,“ vysvetľuje Katka. Jej štúdium v Amerike bolo vo forme praxe počas školy. „Čiže už počas tých piatich mesiacov som mala dvanásť ľudí, na ktorých som aplikovala to, čo som sa naučila. Teoretické znalosti som mohla preniesť hneď do praxe.“
Medzi Američanmi a Slovákmi je však nemalý rozdiel v zdôverovaní sa so svojimi problémami. „Naša kultúra je naozaj rozdielna od americkej. V Amerike takmer každý druhý človek chodí za svojim terapeutom riešiť svoje vnútorné problémy. My Slováci sme skôr naučení uzavrieť sa do seba a maximálne sa vybúriť vo svojej domácnosti alebo sa prikloniť k alkoholu...,“ konštatuje túto skutočnosť Katka. „Američania sú celkovo ako kultúra viac uzavretí, ale čo sa týka riešenia problémov, sú naopak otvorení, alebo je pre nich prijateľnejšie a normálne hľadať pomoc,“ dodáva.
Problémy treba riešiť
Katka nám vysvetlila, že existujú dva formáty tejto konkrétnej kresťanskej služby. „Jeden je kratší, ktorý trvá tri hodiny a je zameraný na riešenie jedného konkrétneho problému. Druhý je taký kompletnejší, ktorý trvá pätnásť hodín, keď sedím s jedným človekom päťkrát po tri hodiny.“
Podľa psychológov súčasnosti ľudí najviac trápia vzťahové problémy v manželstvách, s deťmi, nedorozumenia. Podľa Katky aj v cirkvi sú rôzne problémy, nepochopenia. „Mnohé problémy dospelých ľudí majú korene v detstve. Keď neriešime staré záležitosti, ony sa potom nakopia. Síce sa snažíme vyrovnať sa s tým nejako sami, ale mnohokrát len potlačíme problém. Mnoho problémov, ktoré máme v dospelosti, si nesieme z detstva. Často vidíme ženy, ktoré manžel bije, je alkoholik, ale tie ženy s ním stále ostávajú. Vzniká otázka, prečo je to tak? Stáva sa, že to, čo zažívame v detstve, podvedome hľadáme aj v dospelosti. Býva zvykom hľadať si partnera podobného nášmu otcovi. Napríklad ak otec dievča v detstve bil, v dospelosti ju priťahujú presne také typy agresívnych mužov. Práve toto treba riešiť, aby sme dokázali vyjsť z takých koľají,“ zdôrazňuje Katka.

Percento úspechu je veľké
Katka si myslí, a potvrdzujú jej to aj skúsenosti, že táto kresťanská služba má veľké percento úspechu, hoci je veľmi všeobecná. „Veľmi záleží na tom, ako je ten človek pripravený. Niektorí ľudia prídu s tým, že sú veľmi pripravení, ochotní urobiť zmeny vo svojom živote. Naopak, často majú ľudia problémy, ale v skutočnosti nie sú ochotní ich riešiť. My im môžeme pomôcť, ak oni chcú pomoc prijať. Väčšinou si to vyžaduje robiť kroky na obidvoch stranách. Videla som naozaj aj veľký úspech, zmenené vzťahy medzi ľuďmi, zmenené životy k lepšiemu.“
Mnohokrát sa stáva, že človek hľadá pomoc, ale v určitom zmysle akoby mu vyhovovalo to, ako žije. Nie je ochotný zmeniť niektoré veci. Pri takejto službe je dôležité, čo človek zažije a získa, ale dôležitejšie je, ako sa ďalej rozhodne žiť, kráčať v tom, čo prijal nové.

Vzťah človeka s Bohom
Viera v Boha hrá v kresťanskom poradenstve prvoradú úlohu. „Základom preto, aby človek prijal túto službu, je, aby bol kresťanom. Mal by veriť v Boha ako v niekoho, kto je tu pre neho, aby mu pomohol. Celá služba je o tom, čo Boh urobil pre nás,“ hovorí Katka. „Základom viery je, že Boh stvoril človeka, aby mal s ním vzťah. Avšak človek často nedokáže mať vzťah s Bohom práve kvôli svojim zážitkom s ľuďmi. Napríklad jednou črtou, ktorú nám Boh chce zjaviť, je to, že on je naším otcom a my sme jeho deti. A práve mnohí ľudia majú veľký problém so svojím fyzickým otcom. A keď nedokážu mať vzťah so svojím fyzickým otcom, je pre nich veľmi ťažké pochopiť, že Boh chce byť otcom pre nás. On sa o nás stará, je tu pre nás, aby nám pomohol,“ zdôrazňuje podstatu chápania kresťanského poradenstva.

Zmysel Vianoc
Máme sviatočné obdobie, no občas sa zdá, akoby sme zabudli sa prapôvodný zmysel vianočných sviatkov. „Myslím si, že je dôležité vrátiť sa k pôvodu Vianoc. Pre mňa sú narodeninovou oslavou, jednou veľkou párty, ktorá má pre mňa hlboký význam. Keby sa Ježiš nebol rozhodol, že príde na tento svet, a neponížil by sa, my by sme nemali prístup k Bohu a istotu večného života. Ako je napísané v Biblii, že sa vzdal svojej hodnosti, stal sa podobným ľuďom, stal sa človekom a prišiel ako nevinné dieťa, a potom bol ochotný položiť svoj život za to, aby sme my mohli žiť. Dôležité je uvedomiť si, že to je tá podstata Vianoc,“ vyjadruje Katka vlastné vnímanie kresťanských sviatkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 219
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 481
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 600
  4. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 3 268
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 850
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 795
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 307
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 778
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.7.1925)
  2. Tomáš Hrubý: Saturn je bližšie, než sa zdá
  3. František Kukura: Politické metafory národa: 1989 – 2025
  4. Janka Bittó Cigániková: Klamstvá o interrupciách. Naleteli ste aj vy?
  5. Milan Removčík: Poludnica
  6. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma!
  7. Jozef Huljak: Partneri alebo rivali? EÚ a Čínu čaká dôležitý samit.
  8. Vladimír Krátky: Fico sa stal prvýkrát predsedom vlády 4. júla 2006
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 400
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 268
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 529
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 8 106
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 220
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 5 570
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 813
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 357
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

V lete dozrievajú sny – aj tie o krásnom bývaní. S Decodom meníme každý kút vášho domova na miesto, kde sa cítite naozaj doma.


Liptov opäť ožije burácaním motorov a špičkovou leteckou show!


Audi odhodilo mimo cesty, BMW skončilo po náraze v lesnom poraste.


4
Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Mysleli si, že majú salmonelózu.


36
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.7.1925)
  2. Tomáš Hrubý: Saturn je bližšie, než sa zdá
  3. František Kukura: Politické metafory národa: 1989 – 2025
  4. Janka Bittó Cigániková: Klamstvá o interrupciách. Naleteli ste aj vy?
  5. Milan Removčík: Poludnica
  6. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma!
  7. Jozef Huljak: Partneri alebo rivali? EÚ a Čínu čaká dôležitý samit.
  8. Vladimír Krátky: Fico sa stal prvýkrát predsedom vlády 4. júla 2006
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 400
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 268
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 529
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 8 106
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 220
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 5 570
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 813
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 357
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu