Našu školu navštevujú zdraví a talentovaní chlapci a dievčatá. S myšlienkou, že všetko, čo sa naučili, budú môcť prezentovať zdravotne postihnutým kamarátom, sa stotožnili okamžite,“ vracia sa k udalosti spred troch rokov Eva Beňačková, riaditeľka banskobystrickej Základnej umeleckej školy. Aj umenie, ktoré náš život obohacuje, skultúrňuje a vychováva, totiž patrí všetkým a každému. Bez rozdielu.
„Už prvý ročník tohto benefičného podujatia bol pre obe strany zážitok. Naviac, vyzbierali sme aj nejaké peniaze a pomohli tak zdravotne postihnutým splniť im aspoň malé sny. Zdravú mládež snáď i touto formou učíme to, čo doteraz niektorí dospelí. A síce dávať a dostávať, úprimne a nezištne priať a bude nám dopriate,“ konštatuje E. Beňačková.
Na otázku, čo a či sa vôbec niečo zmenilo za ostatné tri roky, MUDr. Ján Nosko, predseda Občianskeho združenia PONS v Banskej Bystrici s úsmevom konštatuje: „Dobrá myšlienka zostala, takže ani nie. Podujatie sa uskutočnilo už tretíkrát, a ja verím, že i prostredníctvom „Odkazu pána Andersena“ splníme ďalšie želania našich detí.“
Štátna opera v Banskej Bystrici patrila 15. decembra mladým, ale tiež rozprávkam. Scénické tance, balet, sláčikový orchester, dievčenský spevácky zbor a mnoho ďalších. Suma sumárum svoje umenie predviedlo 120 účinkujúcich. Celé podujatie moderovala Marianna Kovačechová.
„V životopise Hansa Christiana Andersena je veľa zaujímavých vecí. Vo svojich rozprávkach sa venoval rôznym problémom. Napríklad v Škaredom káčatku opísal inakosť, Statočný cínový vojačik bol zasa bez nôžky. Fakt, že spisovateľ bol citlivý práve na tieto problémy, sme sa snažili napasovať aj do nášho benefičného podujatia.“
Súčasťou koncertu bola aj aukcia výtvarných prác žiakov práve z tejto školy. Eva Beňačková tvrdí, že po minuloročných skúsenostiach obavy z neúspechu nemali. Naopak. Farebná šikovnosť a zručnosť sa v predvianočnom čase vraj dobre predáva.
PONS v preklade znamená most. „Keď rozmeníme a veľké písmená preložíme: ide o Pomoc Osobám Neschopných Samostatnosti,“ dopĺnil J. Nosko. Je jednoduché a dávno premyslené, čo urobia s finančným výťažkom. Opäť ho investujú do spoločnej aktivity. „V lete v zrekonštruovanej Romantickej záhrade pri pamätníku SNP budú deti spoločne tvoriť rôzne sochy a skulptúry,“ dodal.
Benefičné podujatie „Odkaz pána Andersena“ sa organizátorom opäť vydaril. Veď po moste, ktorý spája dva brehy - zdravých a menej zdravých ľudí - chodí čoraz viac ľudí. A o tom to celé je.