Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Rozhodca Igor Melcer odpískal 1190 zápasov!

„Neexistuje rozhodca, ktorý by rozhodoval bez chýb,“ tvrdí bývalý rozhodca I. Melcer

„V nohách mám už vyše tisíc zápasov,“ toto si môže veselo vyspevovať bývalý rozhodca Igor Melcer, ktorý počas svojej rozhodcovskej kariéry odpískal 1190 zápasov. Pred polrokom svoju bohatú kariéru ukončil pre zdravotné problémy. Futbalu sa však nezriekol, stále pôsobí ako delegát, pričom chce vychovávať mladých rozhodcov. S Igorom Melcerom sme sa rozprávali o jeho rozhodcovským spomienkach.

Ako spomínate na svoje futbalové začiatky? Pred rozhodcovskou kariérou ste aj hrávali...
- Na moje futbalové začiatky veľmi rád spomínam. Boli to úžasné zápasy, ktoré sme odohrali ako chlapci pod skokanskými mostíkmi na Žltých pieskoch. Volali sme to Marakana na Urpíne. Potom nasledovali stretnutia za žiakov a školské výbery. Bohužiaľ, bol som dlhodobo chorý, preto som s aktívnym futbalom musel skončiť. Zdravotné problémy mi predĺžili aj stredoškolské štúdium. Ale pretože futbal mám až dodnes rád, tak som nevynechal ani jedno stretnutie Dukly od jej vzniku až po prvú ligu. Či už doma, alebo vonku. V televízii mi taktiež neunikol žiadny zápas.
Čo vás priviedlo k rozhodovaniu? Vo futbale sa dá pôsobiť aj v iných funkciách...
- Po skončení školy som sa rozhodol, že budem aktívne viesť stretnutia okresu. Bavilo ma to. Bolo to od 30. 4. 1983, mal som vtedy 30 rokov. Bol som rozhodcom druhej a tretej triedy okresu a od roku 1985 som postúpil do krajských súťaží. Zdravotné dôvody mi však veľmi nedovoľovali veľký fyzický pohyb a v krajských súťažiach boli každoročné fyzické previerky. To bolo moje trápenie. Niektoré som zvládol a niektoré nie. Tak som sa rozhodol ukončiť činnosť v kraji a od roku 1990 som bol polroka delegátom zväzu. Zaujímavé bolo, že v jednom majstrovskom zápase som robil delegáta súčasnému predsedovi ObFZ Vladimírovi Lehoťanovi.
Ako delegát by ste mali menej práce, nemuseli by ste toľko behať. Prečo vás to stále lákalo na ihrisko?
- Vtedy som bol ešte schopný aj fyzického pohybu a keď som stál za čiarou a videl som, čo sa deje, že každý rozhodca urobí aj nejakú chybu, tak ako každý rozhodca. Ale veril som, že by som to riešil inak a povedal som si, že ak ešte môžem, vrátim sa k aktívnemu rozhodovaniu. A mal som navyše iba 36 rokov, keď som znova začal aktívne pôsobiť v okrese.
Teda ako delegát ste neskončili, vrátili ste sa.
- Stále ma to ťahalo k aktívnemu prístupu, preto som od roku 1989 začal pískať stretnutia okresu. Celkom som za celé svoje rozhodcovské obdobie odpískal 1190 stretnutí, z toho 583 ako hlavný a 607 ako asistent rozhodcu. Medzitým som pôsobil v komisii rozhodcov ako jej technický člen. Za toto obdobie som bol odmenený diplomami a pamätnou medailou.
Určite ste prežili množstvo úsmevných chvíľ. Ale boli aj také, keď sa vám odchádzalo ťažko?
- Za obdobie od roku 1983 až po 2006 si s odstupom času s úsmevom spomínam na rok 1984 a na stretnutie II. triedy Hrochoť – Badín. „Dovolil“ som si tam vylúčiť v desiatej minúte hráča domácich, čo bolo za hrubé skopnutie protihráča. Od tej minúty som zo všetkých strán počúval, že živý odtiaľto neodídem. Tak som aj po stretnutí čakal, že z ktorej strany to príde, ale vzhľadom na to, že domáci vyhrali 4:1, sa nič neudialo. V zdraví som to prežil (smiech).
A úsmevnejšia príhoda?
- Najviac si spomínam na jednu zaujímavosť, ale neprezradím, kto to bol, ani kedy to bolo. Raz cez polčasovú prestávku mi na rozhodcovskú kabínu zaklopal jeden hráč domácich, ktorý prišiel s tým, že sa mi chce ospravedlniť. Nevedel som, za čo. Odpovedal mi, že za to, že je nervózny. Svoju nervozitu odôvodnil tým, že hráč súpera ho psychicky provokuje a hovorí mu, aby sa išiel pozrieť domov, s kým sa zabáva jeho manželka. Myslel som, že si robí zo mňa dobrý deň, ale ten hráč to myslel vážne.
Spolu ste odpískali až 1190 stretnutí. Kedy sa vám lepšie pískalo? Ako hlavnému, alebo ako postrannému?
- Jednoznačne ako hlavnému, lebo asistent rozhodcu pomáha hlavnému a nemal by mu vnucovať názor. Lepšie pre mňa bolo, keď som bol hlavný. Boli to stretnutia okresu, kraja a do nich som zarátal aj stretnutia odborárskej ligy a stretnutia starých pánov.
Aké to boli roky?
- Veľmi rád na ne spomínam. Pomaly je tomu už 24 rokov. Získal som veľa priateľov a známych. Takzvaní nepriatelia, ktorí sa možno po nejakých zápasoch cítili ukrivdení, o týždeň už boli znova priatelia. Nemám zlé spomienky, že by som sa s niekým pobil, alebo neviem čo. Je mi ľúto, že vek a zdravotný stav mi nedovolia pokračovať ďalej.
Bol aj zápas, keď ste chceli, aby sa už skončil?
- Samozrejme, takých bolo tiež viac. Ťažko povedať ktoré, ale hlavne v začiatkoch boli zápasy, kde atmosféra bola zlá. Či už bol výsledok, aký bol, už som len pozeral na hodinky, kedy bude koniec, aby sa to už upokojilo. Ale v poslednej dobe sa to už zmiernilo, už nejde o život, nemusia za každú cenu vyhrať. Ľudia si idú na futbal oddýchnuť a zrelaxovať.
Je teda dnešný futbal pokojnejší?
- Keď to porovnávam s mojím začiatkom, určite je o 100% pokojnejší. Ľudia majú iné starosti – aby mali prácu, aby sa mohli postarať o rodinu. Na futbal idú, keď im dovolí čas. Dnes je veľa hráčov a rozhodcov, ktorí majú dobrú a stabilnú prácu, ktorej samozrejme dajú prednosť pred futbalom.
Boli miesta, kde sa vám pískavalo lepšie a kam ste rád chodili?
- Miesto, kde rozhodca píska, určuje samozrejme komisia rozhodcov. Ale v dobrom spomínam na prostredie v Kremničke, v Jasení, v Predajnej a Jakube.
A naopak miesto, kde ste nerád chodili?
- Našťastie som nikde nemal nejaké nepríjemnosti a nebodaj inzultácie. Niekde však bola atmosféra za každú cenu vyhrať. Vtedy sa zle píska. Tlačia na vás funkcionári a hráči. Tam sa žiadnemu rozhodcovi dobre nepíska.
Atmosféra na ihriskách bola teda napätá?
- Áno. Keď som začínal, ťažko sa mi zvykalo, hlavne na pokriky a správanie divákov a funkcionárov. Hlavne po nežnej revolúcii v roku 1989, keď si ľudia mýlili pojem demokracia s neslušným správaním. Viacerí kričali, že je demokracia a môžu si povedať čo chcú. V ostatnej dobe sa to zlepšilo, lebo ľudia majú existenčné problémy a vo futbale im preto už nejde o život, že musia za každú cenu vyhrať. Ak prehráme, tak prehráme, nič sa nedeje. V tomto vidím, že sa to zlepšilo. Ale aj tak sa všade nájdu tzv. „tiežfanúšikovia“ a aj podgurážení. Aj s takýmito som sa za moju kariéru vždy vedel vysporiadať, nemal som nikdy nejaký problém, že by som sa s niekým pobil alebo pohádal.
A teraz citlivá otázka. Ako to vidíte s korupciou vo futbale?
- O úplatkoch a korupcii sa hovorí od nepamäti. Všetci o tom hovoria, ale nie sú nijaké dôkazy. Napríklad aj tvrdenia pána Diňu o podplácaní v súťažiach na východnom Slovensku sú iba jeho poznámky, nie dôkazy. Pýtam sa však, prečo tieto poznámky zverejnil v bulvárnom médiu a navyše až po ôsmich rokoch? Prečo to zverejnil až po premlčacej dobe? Aj bývalý generálny sekretár SFZ pán Tittel tvrdí, že zväz nemá kompetencie na riešenie takýchto oznámení. Povedal by som, že úroveň futbalu a všetkého, čo sa okolo neho na Slovensku deje, je odrazom diania celej našej spoločnosti. Potom sa prečo divíme?
Zdá sa, že ste nerozdávali veľa kariet. Prečo?
- Radšej som tie priestupky hráčov riešil diplomatickou cestou, ako by som mal rozdávať žlté a červené karty. Keď to bolo nevyhnutné, samozrejme som tú žltú dal. Ak si nedali povedať, potom som to riešil kartami. Keď sa pozerám dozadu, veľa kariet som neudelil.
Ale predsa len, bol zápas, keď sa viacej červenalo?
- Rozhodoval som stretnutie Riečka – Poniky 16. 9. 1984, keď v jednej a tej istej minúte som bol nútený vylúčiť dvoch hráčov Poník. Prvého za nebezpečnú hru odzadu a v tom momente prišiel druhý hráč, ktorý mi hrubo vynadal a samozrejme dostal červenú aj on.
Skončiť vás prinútili problémy s očami, alebo aj vek?
- Boli aj starší rozhodcovia ako som ja. Skončil som aj kvôli veku, ale hlavne kvôli zdravotným dôvodom. Absolvoval som už dve operácie očí a nie je to tak v poriadku, aby som si mohol dovoliť pískať.
Odpískali ste úctyhodných 1190 zápasov. Nechceli ste to dotiahnuť aspoň do 1200?
- Roky už späť nevrátim, ale nejakých 10 turnajových zápasov na uzavretie tisícdvestovky by som ešte mohol odpískať. Mohol by to byť nejaký rozlúčkový turnaj.
V čom vidíte svoje poslanie dnes?
- Chcem vychovávať nových mladých talentovaných rozhodcov v spolupráci s predsedom komisie rozhodcov Jánom Hrčkom.
V čom je iná práca delegáta?
- Hodnotím výkon rozhodcu, aby som mohol podať správu na futbalový zväz, či to bolo v poriadku. Delegát vychováva mladých rozhodcov tým, že mu tie chyby vyčíta. Môže ho teda niečomu aj naučiť v pohovore po stretnutí. V tom vidím zmysel mojej ďalšej práce. Nejaké skúsenosti som ako rozhodca získal, čo sa chlapcom môže iba hodiť.
Je vám aj práca v komisii rozhodcov blízka?
- Áno, celý rok som robil ako ekonóm, takže štatistika, vyhodnocovanie a evidencia je mojím druhým koníčkom. Toto robím aj teraz v komisii.
S kým sa vám ako rozhodcovi najlepšie spolupracovalo?
Dobre sa mi pískavalo s rozhodcami Pepom Kosecom, Mecelem a Dírerom. Dobre si spomínam aj na rozhodcov pána Hrčku, Weissa, Piara, ktorí pôsobia už ako delegáti SsFZ a ObFZ, ktorým odborne pri výchove mladých rozhodcov pomáha dlhodobý delegát zväzu Jaroslav Procházka.
Rozhodcov je stále málo. Čo s tým?
- V súčasnosti je v banskobystrickom oblastnom zväze nedostatok rozhodcov. Starší pomaly končia a mladí, ktorí sa uchytia a majú výkonnosť, idú do vyšších súťaží. Veľký počet rozhodcov, ktorí prídu s aktívnym prístupom a veľkým elánom, si to po dvoch stretnutiach rozmyslia a skončia. Chcel by som napriek ukončeniu aktívnej rozhodcovskej činnosti naďalej pomáhať dianiu vo futbale v banskobystrickom a breznianskom okrese ako člen komisie rozhodcov, a taktiež mladých vychovávať ako delegát ObFZ.
Mali ste alebo máte nejaký vzor futbalového rozhodcu?
- Nijaký vzor nemám, ani som nemal. Neexistuje rozhodca, ktorý by rozhodoval bez chýb. Ide len o to, aby tých chýb bolo čo najmenej a nie v prospech jedného či druhého mužstva. Čo sa týka našich rozhodcov, chodím na Duklu, aj vidím niektoré zápasy v televízii, keď ich občas dávajú... Keby som to bral z pohľadu delegáta, nemali by sa naši rozhodcovia čím chváliť. Čo sa týka úrovne rozhodcov v Anglicku a Nemecku, podľa toho, čo vidím v televízii, si myslím, že sú veľmi slabí. Myslím si, že napríklad v Anglicku rozhodcovia usporadúvajú debatné krúžky. Teda rozhodca si zavolá hráča a opakovane mu vysvetľuje svoje verdikty. V Anglicku sa takto hrá 85 minút, bez toho, že by to rozhodca potom nadstavil. A ani v Anglicku, ani v Nemecku, ani u nás rozhodcovia netrestajú fauly vo výskoku v súboji o loptu. Sú to podľa mňa tvrdé súboje o loptu päsťami a lakťami. A toto sa netrestá. Povedal by som, že sú to úmyselné zákroky. Naopak, na druhej strane pri konci stretnutia sa hráči mužstva, ktoré potrebuje udržať výsledok, váľajú po zemi, prichádzajú lekári a zdržuje sa. Kompetentní by sa nad tým mali zamyslieť, aby sa napríklad ošetrovaný hráč mohol vrátiť na ihrisko až po nejakej určitej dobe. Ale úroveň rozhodcov v Španielsku a Taliansku zodpovedá úrovni futbalu v týchto krajinách.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Ako sa mení dynamika firiem?
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Behind every successful business lies a set of skilled people
 2. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 6. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 7. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 19 281
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 281
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 139
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 595
 5. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 427
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 405
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 284
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 128
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 638
 10. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 4 883
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Na festival Mateřinka do českého Liberca odchádza tento týždeň umelecký kolektív banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí.


TASR 5 h
Ilustračné foto.

Vonkajší areál Krytej plavárne na Štiavničkách v Banskej Bystrici zrekonštruujú za viac ako 333-tisíc eur.


SITA 8 h

Ochrany pred veľkou vodou sa dočkala aj Banská Bystrica. Náklady na protipovodňovú ochranu v dĺžke 7,38 kilometra popri rieke Hron, medzi mestskými časťami Majera a Radvaň, predstavujú 25 miliónov eur, Slovenský vodohospodársky podnika stavbu financuje z nenávratného príspevku z eurofondov.


SITA a 1 ďalší 11. jún
Ilustračné foto.

Pri nedeľnej dopravnej nehode osobného auta v Telgárte v okrese Brezno sa zranil jeden človek.


TASR 16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Bol by to prvý prípad na Slovensku, kedy medveď zabil človeka.


9 h

Jozef Morgoš taký úspech nečakal.


17 h

Polícia považuje križovatku za neuralgický bod. Župan nepodpísal kolaudačné rozhodnutie.


15 h

Sprievodný program má trvať štyri hodiny. Ľudia si budú môcť vlastnoručne vyrobiť odznak s logom.


13. jún

Už ste čítali?