Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Bystričania v NHL

Pre banskobystrického rodáka Petra Budaja, brankára tímu zámorskej NHL Colorado Avalance, sa zdá zranenie brankárskej jednotky „lavín“ Theodoreho ako šťastné.

Teraz totiž dostáva viac príležitostí v bráne Denverčanov – a potvrdzuje, že tam patrí. V ostatnom týždni si zaknihoval už šieste a siedme víťazstvo v tejto sezóne.
Budajovo šieste víťazstvo
Slovenský gólman Peter Budaj vychytal z pondelka na utorok v drese Colorada svoje šieste víťazstvo v aktuálnej sezóne NHL. Jeho spoluhráč Marek Svatoš však na ľade chýbal, vedenie klubu zatiaľ dôvody jeho absencie neoznámilo. V Denveri domáci na začiatku tretej tretiny prehrávali 1:2. Posledných desať minút duelu však patrilo dvojici Sakic - Brunette a „lavíny“ vďaka ich skvelej spolupráci za štyri minúty strelili tri góly. Sakic aj Brunette zaznamenali po góle a dvoch asisteniách. V prvej tretine podržal svoj tím aj slovenský gólman Peter Budaj, ktorý v nej čelil 11 strelám. Celkovo predviedol v zápase 26 úspešných zákrokov, famózny bol najmä ten zo záveru prvej časti hry, keď zmaril čistú šancu Whitneymu. Do zostavy Caroliny sa po 31-zápasovej absencii vrátil útočník Cory Stillman, na druhej strane však už druhý zápas pre zranenie vynechal kapitán Rod Brind´Amour.
Budajovych 25 úspešných zákrokov
Brankárovi Petrovi Budajovi sa darilo aj v noci zo stredy na štvrtok. Spolu so Slovákom Marekom Svatošom prispeli v stretnutí NHL k víťazstvu Colorada 4:1 nad St. Louis. Budaj zaznamenal 25 úspešných zákrokov, Svatoš pridal jednu asistenciu. Budaj dostal šancu chytať v druhom zápase po sebe a opäť zvíťazil. St. Louis však momentálne nie je príliš nebezpečným súperom a prehralo už deviaty raz po sebe.
Tretíkrát za sebou
Do bránky Colorada sa opäť postavil Peter Budaj a aj v treťom zápase v rade vychytal „lavínam“ víťazstvo. „Lavínam“ sa prvýkrát v sezóne podarilo vyhrať v troch po sebe idúcich zápasoch, tentoraz si to odniesli „olejári“ z Edmontonu a rovnako ako v predchádzajúcich dvoch stretnutiach stál v „klietke“ Colorada Peter Budaj. Ten kapituloval iba v 16. min po puku z hokejky Pouliona, potom však už za svoj chrbát nepustil ani jednu strelu súpera a dovedna zaznamenal 18 úspešných zákrokov. „Viem, že som pri inkasovanom góle urobil chybu, keď namiesto zákroku hokejkou som si zvolil lapačku. Som rád, že chlapci ma podržali a podarilo sa im otočiť vývoj zápasu,“ zhodnotil zápas proti Oilers 24-ročný Budaj.
Trio Slovákov má problémy
Trio slovenských hokejistov pôsobiacich v zámorskej NHL Marián Gáborík z Minnesoty, Juraj Kolník z Floridy a Richard Zedník z Washingtonu má problémy so slabinami a termín ich návratu do zápasov je otázny. Najdlhšie pauzuje Marián Gáborík, ktorý vynechal posledných 22 stretnutí Wild. Trenčiansky rodák sa na návrat na ľad pripravuje pod vedením špecialistov, minulý týždeň korčuľoval. Už viackrát sa vynorili špekulácie, že sa objaví v zostave, napokon sa však nepotvrdili. Vedenie Minnesoty nechce nič uponáhľať. Generálny manažér Doug Risebrough už čelí otázkam, či nie je frustrovaný, že 5,5-miliónový strelec tak dlho pauzuje. „Nie som frustrovaný, je to súčasť hry,“ vyjadril sa Risebrough. Návrat na ľad sa odkladá aj v prípade Juraja Kolníka. Útočník Floridy nehrá od 20. novembra. Richard Zedník tiež zatiaľ nepozná termín svojho ďalšieho zápasu, podľa denníka Washington Post to však asi tak rýchlo nebude. Aj v dramatickom zápase Washingtonu s Pittsburghom chýbali na klzisku Slováci - v domácom drese zranený Richard Zedník a v zostave Penguins zase Ronald Petrovický.
Zedníkových päť týždňov
Slovenský hokejista Richard Zedník sa podrobil podľa generálneho manažéra Washington Capitals Georga McPheeho minulý týždeň operácii zranených slabín. Tridsaťročný krídelník bude teraz mimo hry minimálne päť týždňov. Zedník chýba v zostave Capitals od 2. decembra, keď si v druhej tretine duelu s Buffalom poranil slabiny. V aktuálnej sezóne 2006/2007 odohral za Washington 20 duelov, v ktorých si do štatistík pripísal 13 bodov za 5 gólov a 8 asistencií.