Zastávka pripomína zbedačený chlievik, zanedbané verejné priestory. No vystúpite inde a máte pred sebou úplne iný obraz. Žiadne pohodené papiere, štýlová autobusová zastávka žiari novotou. To druhé platí práve pre Poniky.
Obec Poniky sa skladá z troch častí. Okrem samotných Poník ešte aj z Ponickej Lehôtky a Ponickej Huty. Býva tam spolu takmer 1600 ľudí. Keďže Oľga Koscová je starostkou staronovou, predpokladali sme, že bude najlepšie vedieť, čo sa v predchádzajúcom období vydarilo, čo nie. Kde ich ešte tlačí päta, kde pridať.
„Nie je mojou ambíciu“ – hovorí - „vymenovať všetko, čo sme v obci zrealizovali, čo všetko sa podarilo vybudovať. Každý Poničan mal a má právo priebežne sledovať vývoj v obci a hodnotiť ho. Či už kladne alebo záporne. Myslím si, že niekedy môže byť viac aj na oko menej. Keď si nedávate veľkolepé, no nesplniteľné ciele, ale viac sa staráte o to, čo občania bezprostredne potrebujú.“
Čo sa podarilo
Keď sme sa starostky opýtali, čím sa v Ponikách môžu za uplynulé štyri roky pochváliť, zatvárila sa rozpačito: „Snažili sme sa určiť si priority. Niekedy trvalo rozhodovanie dlhšie, uvažovali sme o nutnosti tej-ktorej veci. Ale asi by sme to mali prebrať podľa volebných obvodov.“
Prvým volebným obvodom sú samotné Poniky. Začneme tým, čo najprv udrie do očí – stredom obce, Námestím Štefana Žáryho. Je už upravené tak, že by sa zaň nemusel hanbiť ani jeden z najslávnejších ponických rodákov, po ktorom ho pomenovali. Na Družstevnej ulici dobudovali chodník a zrekonštruovali vodovodné potrubie, čo sa týka aj Hornej ulice a samotného námestia. Spomenúť môžeme i novú tržnicu pred obecným úradom a obísť nemožno ani samotný obecný úrad – najmä obradná sieň žiari novotou.
V Ponickej Lehôtke sa mohli radovať aj športovci. Dobudovali tam športový areál v Rakytine. Zveľadenie sa ušlo aj kultúrnemu domu a na rekonštrukciu čaká budova na Námestí Mateja Kosca, ktorú obec kúpila.
Zmenila sa aj Ponická Huta. Na autobusovej zastávke pribudla nová čakáreň, v areáli bývalej základnej školy vznikla oddychová zóna s altánkom a hojdačkami. Pred dokončením je vodojem a vodovodné potrubie v Malej doline. Do kultúrneho domu pribudlo sto stoličiek a domáci môžu tiež využívať klubovú miestnosť.
Spoločenský život ožíva
Nie všetko spočíva na hmotných hodnotách. Veľký význam, zvlášť v obci, má aj spoločenský život. Poniky ním ožívajú – či už ide o stretnutia dôchodcov, posedenia pri spoločnom stole. Ožili aj občianske obrady, či už uvítanie detí do života, oslavy zlatých a diamantových svadieb. Vlastné podujatia pripravuje i základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, klub dôchodcov, klub mládeže, dobrovoľný hasičský zbor alebo Poľovnícke združenie Bukovina. A priaznivo sa vyvíjala i spolupráca obce s cirkvami: evanjelickou, ako aj rímskokatolíckou. Prejavilo sa to i na koncoročnom ekumenickom koncerte. Niektoré ponické podujatia sa stali známe široko-ďaleko. Také ako napríklad Ponická fujarka, či festival Zdola ponickýho mlyna.
Čo Poničanov ešte čaká
„Mám radšej činy, ako slová“ - odpovedala starostka pri otázke, čo všetko môžu Poničania v nasledujúcom volebnom období vo svojej obci očakávať. Naveľa sme z nej predsa len niečo dostali. Najprv sa však musíme vrátiť do minulého volebného obdobia.
Jedným z veľkých zámerov bola rekonštrukcia kultúrneho domu v Ponikách a vykurovanie obecných budov biomasou. Napriek tomu, že projekty už boli spracované a podané, ani zámer sa zatiaľ nepodarilo zrealizovať. To síce nikoho neteší, ale na druhej strane - starostku to nedemoralizovalo: „Hoci ministerstvá tieto projekty nepodporili, oba sú pre nás stálou výzvou. Budeme sa aj naďalej snažiť o získanie finančných prostriedkov na tieto akcie.“
No nemyslia len na tieto dva projekty. Obec by si zaslúžila poriadnu telocvičňu. Tak isto penzión pre seniorov. Na obidvoje chcú získať prostriedky zo štrukturálnych fondov. Pokračovať chcú v skvalitnení zásobovania pitnou vodou. Vo volebnom programe nájdeme i viacero menších, no o to potrebnejších zámerov. Už v prvom roku chcú opraviť strechu na materskej škole a dome smútku. Dôležité je vybudovanie kanalizácie na Poľnej ulici, vysokú prioritu má aj nová čakáreň pri autobusovej zastávke na Námestí Mateja Kosca v Ponickej Lehôtke. Začať by sa malo i s projektovými prácami na výstavbu lyžiarskeho vleku a kúpaliska. Pravda, priority ešte bude potrebné prehodnotiť.
Na záver Oľga Koscová dodala: „Naplnenie plánov nebude možné bez pomoci a pochopenia samotných Poničanov. Aj preto si úprimne želám zlepšenie medziľudských vzťahov. Menej susedských sporov, pretože tie sa spomedzi všetkého riešili najťažšie a pri akejkoľvek snahe o objektivitu nemohli byť doriešené tak, aby boli obe strany úplne spokojné. Preto je potrebné, aby sa ľudia zamysleli a hľadali hodnoty, ktoré ich zbližujú, a nie rozdeľujú.“