Drevená zvonica - 17. storočie. Gazdovský dom, ktorý slúži ako expozícia ľudovej kultúry, známy minerálny prameň. Prvá písomná zmienka, kde sa obe časti spomínajú, sa datuje do roku 1300. Máj roku 1976 - obe časti – Čerín a Čačín sa spojili.
Čerín si v ostatných dňoch vyslúžil pozornosť aj tým, že v decembrových komunálnych voľbách v dedine nenašli na kandidátku piateho poslanca obecného zastupiteľstva. Jednoducho nikto o veci verejné neprejavil záujem. „Pritom roboty máme vyše hlavy“, hovorí Pavel Kmeť, starosta obce. „Niektorí možno neveria, ale práca v zastupiteľstve je aj o zodpovednosti, strate voľného času, obetovaní sa. Predchádzajúci poslanci už nekandidovali. Piateho odvážneho určite nájdeme a v májových doplňovacích voľbách zvolíme.“
Kultúrny dom
je stále aktuálny
Zdá sa, že rekonštrukcia kultúrneho domu v časti Čačín bude domácich zamestnávať ešte niekoľko mesiacov. Sú dni, keď si montérky natiahne starosta, členovia dobrovoľného hasičského zboru a ďalší občania Čačína. Svojpomocne, tak ako za starých čias, budujú sálu, ktorú všetci chcú a potrebujú.
„Aj v tomto roku požiadame o grant. V minulosti sme peniaze získali napríklad z banskobystrického vyššieho územného celku, v agentúre životného prostredia sme neuspeli. Rozhodne nás to neodradí, veď tam čo najskôr potrebujeme urobiť dlažbu a znížiť stropy. Určite pritom využijeme šikovnosť a odbornosť našich ľudí. I takto sa dá ušetriť.“
Najväčšou investičnou akciou v tomto roku bude príprava inžinierskych sietí pre individuálnu bytovú výstavbu. Projektová dokumentácia rozhodne nie je lacná záležitosť. Ľudia však stavať a bývať potrebujú. „V prvej etape pôjde o osem domov,“ podčiarkuje Pavel Kmeť. Len pre zaujímavosť: lokalita Čerín - Čačín má čisté ovzdušie a dookola peknú prírodu. Devízy, za ktorými sa dnes sťahujú ľudia z mesta. Kúpiť nehnuteľnosť je v obci preto čoraz väčší problém.
Aspoň dve zastávky
Do rozpočtu na tento rok zahrnuli aj výstavbu dvoch autobusových zastávok. Súčasné (majú ich šesť) prežili dve desaťročia. Čo nestačil zničiť čas, dokončili neznámi vandali. „Nie, na moderné presklenné jednoducho nemáme. Čiastka 60 až 80-tisíc za jednu je pre nás vysoká. Takéto peniaze vieme použiť na dôležitejšie akcie.“
Zviditeľniť dokáže aj minerálka
Čerín má šťastie. Minerálne pramene jej priniesli trochu slávy a kopec návštevníkov. Okrem toho, a samozrejme, čo je podstatnejšie, pracovné miesta pre svojich občanov. Dedina získava na dani z nehnuteľnosti, za vrt majú tiež pravidelný mesačný príspevok. Nie sú to síce horibilné sumy, ale ako sa hovorí, aj málo poteší.
„Vždy ich máme kam investovať. Potreby a predstavy našich obyvateľov chceme totiž plniť nielen na papieri. Aj keď to niekedy trvá dlhšie, ako sme si predsavzali.“ uzavrel čerínsky starosta.