Štátna galéria v Banskej Bystrici v týchto dňoch realizuje projekt „Poznáš tajomstvo grafiky?“ Ide o projekt realizovaný v rámci galerijnej pedagogiky, ktorá sa v Štátnej galérii rozvíja od konca 80. rokov. „Na jej úseku aktívne spolupracujeme so školami všetkých stupňov formou vytvárania výchovno-vzdelávacích aktivít a programov. Celoročne sa organizujú špeciálne edukačné podujatia pre deti a mládež, zamerané na výchovu k umeniu,“ hovorí Martina Garajová, garant projektu.
Projekt nadväzuje na novú stálu expozíciu galérie pod názvom „Slovenská grafika 20. storočia“. Je určený učiteľom výtvarnej výchovy a žiakom I. a II. stupňa základných škôl, osemročných gymnázií a základných umeleckých škôl v Banskej Bystrici a okolí. V prvej fáze je realizovaný prostredníctvom tvorivých dielní v stálej expozícii grafiky. Počas ich trvania sa majú žiaci možnosť oboznámiť vo vlastnej tvorivej činnosti s vybranými grafickými technikami (pečiatková tlač, slepotlač, „sadrorez“, linoryt, monotypia a i.), postupmi a druhmi úžitkovej grafiky (plagát, ex libris, známka). Počas návštevy galérie si žiaci môžu okrem lektorského výkladu a tvorivých dielní pozrieť tiež pripravenú videoprojekciu o grafických technikách.
„Pedagógom zúčastneným na projekte v konečnej fáze projektu (február - marec 2007) zašleme sadu pracovných listov (manuál pre učiteľov výtvarnej výchovy) s reprodukciami diel zo stálej expozície, ktoré môžu dlhodobo využívať počas školskej výučby alebo pri opätovnej návšteve žiakov v galérií,“ vysvetľuje M. Garajová. Listy poskytnú prehľad o vybraných grafikoch, dielach, grafických technikách a následne návod ako s daným dielom tvorivo pracovať. Tento metodicko-informačný materiál, slúžiaci ako dlhodobá didaktická pomôcka, nápomocná pri výučbe svojou zábavnou a súčasne výchovno-vzdelávacou formou, dopomôže k efektívnemu, interaktívnemu programu pre žiakov. Sprostredkuje jednu z alternatívnych foriem výučby a napomôže žiakom hravou formou nadobudnúť základné vedomosti v oblasti grafického umenia, na ktoré sa takmer 40 rokov špecializuje práve Štátna galéria v B. Bystrici.
„Tento výchovno-vzdelávací projekt prináša inšpiratívnu, zábavnú a súčasne zmysluplnú vzdelávaciu formu realizovania výtvarnej výchovy na základných školách. Cieľovej skupine umožňuje prejsť od stereotypného prostredia výučby priamo na škole, do nového, pre mnohých doposiaľ nepoznaného prostredia galérie, kde sa môžu neustále vracať, stretávať vo voľnom čase a ktoré môže dopomôcť v omnoho väčšej miere žiakov motivovať, rozvíjať ich danosti a poskytovať dôležité informácie na základe zážitkového učenia,“ dodáva M. Garajová.
Projekt je taktiež realizovaný ako súčasť programu „Bližšie k múzeu“ (www.blizsiekmuzeu.sk), zameraného na rozvíjanie vzdelávacej funkcie galérií a múzeí na Slovensku.