Čoraz viac rodičov už vie, že najlepšia investícia, ktorú svojim deťom môžu dať, je kvalitné vzdelanie. V súčasnosti preto okrem iného kladú dôraz aj na to, aké cudzie jazyky sa v škole vyučujú. Bez angličtiny sa dnes totiž pomaly nepohnete.
Dopyt po strednej škole, ktorá bude zameraná na cudzie jazyky, bol v Banskej Bystrici v ostatných rokoch čoraz väčší. Dobrá správa - od septembra sa želania detí a ich rodičov splnia. Konečne, povedia si mnohí, veď najbližšie zariadenie s podobnou špecializáciou je až v Sučanoch a Tisovci. Prvé banskobystrické súkromné gymnázium Orbis eruditionis na Mládežníckej ulici otvorí svoje brány o deväť mesiacov.
„Študenti budú mať týždenne až deväť hodín angličtiny. K tomu podľa záujmu budeme vyučovať ruský, nemecký, španielsky či francúzsky jazyk. Prispôsobime sa požiadavkám a potrebám žiakov,“ zdôraznil Daniel Bacík, riaditeľ školy.
Stredných škôl je v meste dostatok, iba deviatakov v poslednom období čoraz menej. Fakt, ktorý prebúdza konkurenciu aj v tomto rezorte. Uvedomujú si to zriaďovatelia aj samotní pedagógovia. Záujem mladých sa v súčasnosti odvíja najmä od ponuky a kvality, ktorú jednotlivé školy zabezpečujú. A ako je to v tomto prípade?
„Súčasťou výuky bude individiuálny prístup ku každému študentovi. Samozrejmosťou, ktorú v prípade potreby dokážeme zabezpečiť, je alternatívny študijný plán či možnosť získať štipendium.“
Gymnázium Orbis eruditionis, bude mať okrem vlastných kmeňových zamestnancov tiež lektorov zo zahraničia. Pri vyučovaní budú v gymnáziu využívať experimentálne prvky, modernú a kvalitnú výpočtovú techniku, samozrejmosť, akou je dnes internet, hádam ani nemusíme nejako špeciálne zdôrazňovať.
„V septembri plánujeme otvoriť primu osemročného a prvý ročník štvorročného štúdia. Maximálny počet študentov v triede je podľa noriem 34. Súčasťou našej školy, na ktorú sa môžu hlásiť mladí z celého Slovenska, bude prirodzene tiež internát, jedáleň, telocvičňa a športový areál. Pri zriaďovaní gymnázia sme mysleli aj na tých, ktorí by nebodaj mali problémy s aklimatizáciou v novom prostredí, respektíve s predchodom na odlišný stredoškolský spôsob výuky. K dispozícii im bude školský psychológ,“ zdôrazňuje Daniel Bacík.
Je prirodzené, že Gymnázium Orbis eruditionis bude spolupracovať s podobnými školami v zahraničí. Riaditeľ tvrdí, že nebudú chýbať vzájomné kontakty napríklad s Lotyšmi, Litovcami, Talianmi, ale aj s anglickými školami či s gymnáziami z USA.
„Vyučovať jazyky pre nás automaticky znamená aj výmenné pobyty, prioritne v anglofónnych krajinách. Verím, že niektorí využijú aj ďalšiu možnosť – vykonať štátnu jazykovú skúšku“.
Praxou na mnohých stredných školách je budovať si postupne iný, kvalitnejší vzťah študent – pedagóg. Odrecitovať nabifľovanú teóriu je pre život naozaj málo. Študenti by mali vedieť informácie selektovať, pracovať s nimi v súvislostiach, tie nepodstatné totiž aj tak časom pozabúdajú.
„Naša škola preto vyjde v ústrety každému, kto prejaví záujem a podá si k nám prihlášku. Vieme sa dohodnúť a vzájomne vypracovať tiež individuálny študijný plán“, doplnil Daniel Bacík.
V tomto období sa vo väčšine rodín, kde majú deviatakov, rieši aktuálna otázka – kam na strednú školu. Rozhodnúť sa rozhodne nie je ľahké. Naopak, zvažovať by mali nielen žiaci, ale aj ich rodičia. Neraz je to totiž rozhodnutie na celý život.