Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky

Vďaka sahadža-joge sa mení náš život

Manželia Hricovci spoznali sahadža-jogu, ktorá im veľmi pomáha.

Maroš Hric meditácie spoznal v roku 1995, keď ho kamarát pozval na meditačný program. Spočiatku sa bránil, teraz však neľutuje.
Kedy ste sa začali venovať Sahadža joge?
- Bolo to vo februári 1995. Na verejný program ma pozval môj kamarát, hoci som tam pôvodne nechcel ísť. Ale nakoniec ma to tak zaujalo, že sahadža-jogu praktizujem doteraz.
Aké boli vaše prvé zážitky v sahadža-joge?
- Bolo mi povedané, že by som mal niečo cítiť na dlaniach alebo nad hlavou. Keď sa vnútorná energia prebudí, tak necítime len duševne, že nám prináša pokoj, ale aj fyzicky človek cíti na dlaniach teplý alebo chladný vánok.. Ale ja som zo začiatku nevnímal fyzicky nič, len neobyčajný vnútorný pokoj, hoci mnohí to cítili aj na dlaniach. Veľmi som si želal vnímať tie fyzické pocity, aj keď mne ako pomerne hyperaktívnemu človeku, ktorý sa nevedel uvoľniť, stačilo vnímať vnútorný pokoj.
Čo vás presvedčilo, aby ste pokračovali?
- Túžil som po vnútornej zmene. Meditácie a očistné techniky používané v sahadža-joge mi veľmi vyhovovali, lebo neboli náročné na čas a udržanie pozornosti.
Ako dlho denne meditujete?
- Ako kedy. Cez pracovný týždeň ráno 10 minút a večer tiež 10-15 minút. Cez víkend, keď mám viacej času, aj dlhšie.
Aké zmeny nastali vo vašom živote?
- Predtým som stále musel niečo robiť, stále sa mi niečo preháňalo mysľou, príliš som reagoval na väčšinu situácií, stále som bol v akomsi napätí. Nevedel som si udržať pozornosť v pokoji. Možno som život bral až príliš vážne. Po určitom čase som začal chápať súvislosti v mojom živote, prečo sa mi stávajú také a také situácie, nielen mne, ale aj ostatným ľuďom. A naučil som sa brať život s nadhľadom. Aj v práci som začal byť pokojnejší a všetky pracovné úlohy som zvládal lepšie. Prestal som sa trápiť kvôli rôznym pracovným záležitostiam a termínom, pretože som zistil, že ak potrebujem niečo stihnúť alebo uskutočniť a mám čisté želanie, aby sa to splnilo, moja vnútorná energia mi pomôže. Tak som sa naučil zbytočne si nezaťažovať hlavu rôznymi myšlienkami, ako by sa čo malo udiať, a nechať to na vnútornú energiu, ktorá ma pozná najlepšie, pozná moje problémy a vie ich vyriešiť, ak ju o to požiadam.
Mali ste aj nejaké zdravotné problémy?
- Mal som, ako mnohí ďalší. Už v mladosti som veľmi rýchlo rozprával, ale niekedy mi ľudia poriadne nerozumeli, lebo som mal problémy s artikuláciou. Keď som začal praktizovať sahadža-jogu, tento problém sa upravil. Rozprávam pomalšie a zrozumiteľnejšie. Okrem toho som dlhé roky mal ekzém na rukách, ktorý sa zhoršoval hlavne v chladnom období. Nepomáhali ani krémy od lekára. Po nejakom čase v sahadža-joge som si všimol, že mi ekzém ustupuje a v letnom období som si ruky vôbec nepotreboval natierať.
Boli vám navrhnuté nejaké techniky?
- Áno. Bol som veľmi aktívny, z čoho vyplýva, že som mal „prehriatu“ pečeň a s tým súviseli aj mnohé moje problémy, nielen zdravotné. Pečeň je dôležitý orgán v našom tele, ktorý zásobuje jednotlivé orgány energiou. Tým, že človek veľa premýšľa, najviac energie spotrebuje mozog. Keď človek myslí a plánuje dopredu až príliš, ostatným orgánom zostane menej energie a nastáva nerovnováha. Pečeň sa stáva, hovoríme tomu prehriatou, naša pozornosť a schopnosť sa sústrediť sa zhoršuje. V takom prípade je potrebné pečeň ochladiť. Účinnou metódou na to je prikladanie vrecúška s ľadom na niekoľko minút na pečeň (môže sa použiť aj prázdny obal napr. od šampónu, do ktorého nalejeme vodu a necháme zamraziť). Vhodné je tiež piť vibrovanú vodu. Ďalšou technikou, ktorá mi pomáha, je „čistenie so soľou“. Táto metóda spočíva v tom, že si vezmeme do pravej ruky servítku, do ktorej sme nasypali trochu soli. Môžeme našu vnútornú energiu poprosiť: „Prosím, nech táto soľ príjme zo mňa všetko zlé, nech je môj subtílny systém v rovnováhe.“ A krúživým pohybom v smere hodinových ručičiek točíme okolo jednotlivých energetických centier. Po skončení hodíme servítku so soľou do WC a spláchneme. Okrem toho soľ používam pravidelne aj na kloktanie, čo je prospešné aj pre piatu čakru.

Skryť Vypnúť reklamu

Michaela: Meditácie mi veľmi pomáhajú
Manželka Maroša Hrica Michaela Hricová si sahadža-jogu taktiež veľmi obľúbila. Dnes dokonca s manželom organizujú meditácie pre začiatočníkov. Michaela to vníma ako svoje poslanie.

Odkedy robíte verejné programy?
- Prvý som robila asi pred siedmimi rokmi. Predtým som bývala dosť utiahnutá, skôr trémistka. Približne pred desiatimi rokmi som sa na podnet môjho manžela (vtedy sme ešte neboli manželia) začala venovať sahadža-joge. Postupne sa tréma vytrácala, začala som si viac veriť, byť komunikatívnejšia. Stávala som sa sebaistejšou a vyrovnanejšou osobnosťou. Keď ma potom poprosili, aby som urobila verejný program, povedala som si, že to skúsim, hoci som si nebola istá, ako to dopadne. Dopadlo to nad moje očakávania, ľudia boli spokojní. To ma veľmi povzbudilo. Odvtedy robievam úvodné programy a s veľkou radosťou.
Prečo to robíte, čo vám to dáva?
- Všetky programy a kurzy, ktoré pre ľudí organizujeme, robíme zadarmo. Vnímam to ako poslanie. Mne osobne, ale aj mnohým iným sahadža-joga veľmi pomohla a stále pomáha. Človek sa naučí vnímať svet okolo seba inými očami. A jednoducho začne cítiť potrebu podeliť sa o svoje skúsenosti s ostatnými. Okrem toho chcem povedať, že vnímanie účinkov sahadža-jogy funguje oveľa silnejšie, keď sa to robí kolektívne. Keď robím verejné programy, kde prichádza viacej ľudí, keď spolu meditujeme, vnímam prebudenie svojej vlastnej energie silnejšie, väčšiu vyrovnanosť a pokoj. Takže v skutočnosti to, čo robím pre druhých, je zároveň prospešné aj pre mňa.
Čo sahadža-joga vlastne ponúka?
- Hlavný význam Sahadža jogy je prebudenie našej vnútornej energie, ktorú nám prináša, je zlepšenie zdravotného stavu, vnútorný pokoj a rovnováhu, zdokonalenie povahových vlastností - odpustenie, diplomatická príjemná reč, spokojnosť, sebadôvera ... Taktiež nám pomáha zbaviť sa zlozvykov, skvalitniť bežný život, ale aj zlepšiť pracovné, rodinné a priateľské vzťahy. Sahadža-joga nielen zlepšuje náš život po fyzickej, duševnej, sociálnej či inej stránke, ale je to duchovná cesta. Keď meditujeme a sme v bezmyšlienkovitom stave, naša vnútorná energia vyživuje všetky naše čakry a kanály. Vtedy sa zregeneruje nielen naše telo, ale aj myseľ. Môj manžel raz povedal: „Nepoznám nič povznášajúcejšie, ako je bezmyšlienkovitý stav.“ Je to stav, keď sme pri plnom vedomí. Je to, akoby sme v bežnom živote, keď je hlava plná myšlienok, mali klapky na očiach. A keď sa dostaneme do bezmyšlienkovitého stavu, zrazu klapky nemáme a nám sa neuveriteľne rozšíria obzory. Je to stav, keď je naša pozornosť úplne uvoľnená a dokážeme všetko vnímať oveľa hlbšie a intenzívnejšie.
Ako to vyzerá na prvom programe?
- Vždy sa teším, keď sa robí verejný program. Je to stav plný očakávania a radosti. Postup je približne taký: najskôr vysvetlíme, čo je sahadža-joga, potom robíme krátku sebarealizačnú meditáciu na prebudenie vnútornej energie a nakoniec sa ľudí pýtame, ako to vnímali. Každý program je iný, žiadny nie je presne taký ako predchádzajúci, hoci vždy robíme rovnakú meditačnú techniku. Každý človek má iné pocity. Napríklad niekto má menej myšlienok, hoci stále nejaké má a cíti dovtedy jemu neznámy vnútorný mier. Jedna pani ani nechcela skončiť úvodnú meditáciu, pretože prvýkrát vo svojom živote zažila bezmyšlienkovitý stav. Bolo to pre ňu, akoby dovtedy bola na púšti a zrazu našla oázu. Ďalší pre čistení tretieho energetického centra cítil, akoby sa mu z danej čakry točil nejaký valček. Ten pocit bol nesmierne príjemný, predtým nič také nepoznal. Veľa ľudí vnímalo pri meditácii s rukami otočenými k zemi, ako by z nich niečo odchádzalo a oni zostali akísi ľahší. Toto sú len niektoré príklady zážitkov ľudí, ktorí na vlastnej koži pocítili účinky prebudenia vnútornej energie. Takých je, samozrejme, oveľa viac a slovami sa ťažko opisujú. Sahadža-joga je joga skúsenosti. Je lepšie raz skúsiť ako stokrát počuť. Keď končíme program, ľudia odchádzajú spokojní a uvoľnení, tešia sa na budúce stretnutie. Dostanú aj nejaké materiály, aby mohli meditovať aj doma.
Čo ľudia očakávajú od sahadža-jogy, keď prídu na program?
- Každý má iné predstavy o kvalite svojho života. Niekomu stačí, aby bol zdravý, a ak má nejaké zdravotné problémy, aby sa upravili. Iný sa chce zbaviť svojich zlozvykov a pod. Môžem povedať, že v podstate si každý želá vnútornú harmóniu, aby zvládal svoje rodinné či pracovné povinnosti v pohode a bez stresu.
Aká je odozva ľudí po 2-3 mesiacoch?
- Všetci už dobre poznajú slabé miesta vo svojom subtílnom systéme a vedia, akým spôsobom to majú riešiť, aké techniky používať na posilnenie. Rozprávame sa o svojich výsledkoch a je to veľmi príjemné a povzbudzujúce, keď všetci hovoria a svojich pozitívnych výsledkoch. Nepoznám človeka, ktorému by sa jeho stav nezlepšil. Každý si sám dokáže diagnostikovať svoje slabé miesta, lebo v sahadža-joge je to veľmi jednoduché. Keď na rukách vnímame svoju vnútornú energiu, podľa toho, ktorý bod na ruke cítime, vieme, aký význam má ktorý bod a na základe toho určiť, ktoré energetické centrum je v nerovnováhe.
Koľko kurzov treba absolvovať a ako dlho trvá jeden kurz?
- Všetky kurzy, ktoré robíme, sú bezplatné a môže ich absolvovať každý. Rozdelené sú do troch častí po 7-8 týždňov, pretože každý týždeň sa venujeme jednému energetickému centru. Za ten čas sa naučíme, ako určiť, ktorú čakru alebo kanál máme v nerovnováhe, a ako ich „vyčistiť“. Naučíme sa rôzne očistné a meditačné techniky, ktoré sú veľmi jednoduché a účinné. Tiež budeme vedieť využívať našu vnútornú energiu v bežnom živote. Po týchto základných kurzoch majú tie ďalšie voľnejší priebeh, ale stále sa máme čo učiť a zlepšovať na sebe. Ľudia, ktorí pocítia silu vnútornej energie a všetky kvality, ktorými nás obohacuje, sa tešia na všetky kolektívne stretnutia.
Kedy a kde tieto kurzy prebiehajú?
- Kurzy sa budú konať na ulici ČSA 20, číslo dverí 306, každú stredu o 16.30 hod. Čisto pre mladých budú každý piatok tiež o 16.30 hod. Viac informácií môžu čitatelia získať na internetovej stránke www.sahajayoga.sk alebo sa kontaktovať na mailovej adrese ravikbhutani@post.sk, prípadne na tel. čísle 0907342817. Všetci sú srdeční vítaní.
Čo by ste chceli odkázať ľuďom?
- Sahadža joga je metóda vyvinutá pre potreby moderného človeka. Prináša pokoj a rovnováhu, čo je v prostredí, v ktorom žijeme, ťažké dosiahnuť, respektíve udržať si. Svet nezmeníme tým, že budeme chcieť zmeniť ostatných. Musíme začať sami od seba. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak sa človek vo svojom vnútri zmení k lepšiemu, začne to pôsobiť aj navonok. A okolie si to všimne. Po čase budú ľudia okolo vás zvedaví, ako to robíte, že ste stále v pokoji, bez stresu. A aj oni sa budú chcieť zmeniť. Preto chcem každého povzbudiť: Treba to vyskúšať. Nič vás to nebude stáť, len pár minút času. Zaručene budete po prvom programe ostatným rozprávať, aké zážitky ste mali. A ja verím, že každého to nejakým zaujímavým spôsobom vnútorne obohatí.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zázračná škola so zelenou strechou
 2. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 3. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 4. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 5. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 6. Crème de la crème po slovensky
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 4. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 5. Zázračná škola so zelenou strechou
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Crème de la crème po slovensky
 8. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 9. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 10. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 554
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 587
 3. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 693
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 330
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 758
 6. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 261
 7. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 274
 8. Po Slovensku na motorke 5 880
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 252
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 4 476
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ján Nosko - odovzdávanie Ceny primátora.

Špeciálnym poďakovaním si vo štvrtok podvečer v Cikkerovej sieni historickej radnice v Banskej Bystrici uctilo mesto všetkých zdravotníckych pracovníkov.


TASR 9 h

Diskusiu sledujte naživo vo štvrtok o 14. hodine.


15. jún
Práce na výstavbe nového mosta do mestskej časti Iliaš.

Stavebné práce súvisiace s prekládkou pôvodného mosta ponad rieku Hron, ktorý spája mesto Banská Bystrica a jeho časť Iliaš, sa už začali.


TASR 10 h

Životná púť voňavej hviezdy, kávy Emília, začala v roku 1935 v talianskom prístavnom meste Terst, keď kávičkárski gurmáni v laboratóriách namiešali kávovú zmes z vyše 6 rôznych káv druhu Arabica.


16. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nečakaná správa o skone Júliusa Kohúta zasiahla mnohých.


11 h

Ľudia nemajú šancu na voľný prístup k vodnej ploche.


20 h

Medvede sa v minulosti v našom regióne nevyskytovali.


16. jún

K príčine smrti sa vyjadria, až keď budú k dispozícii laboratórne výsledky. Predbežne to s očkovaním nesúvislo.


15. jún

Už ste čítali?