Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky

Chystá sa na festival do Turína

Odhliadnuc od faktu, že počasie si robí, čo sa mu chce, v kalendári je stále január.

A hoci treskúca zima sa nám v spojení s týmto ľadovým mesiacom vynára len v spomienkach, predsa len do leta je ešte ďaleko. A keďže na páperovú vetrovku je priteplo, najlepšie je zaodieť sa do svetrov. Zo stránok módnych časopisov sa dozvedáme, že pletené svetre sú momentálne „trendy“. Dajú sa zohnať v obchode, lacné i značkové. Čo však poviete na to, keby ste si nejaký ten svetrík uplietli sami? A nevravte, že ručné pletenie je už prežitkom. MY vás chceme presvedčiť o opaku.

O babke Anne zo Seliec vieme, tá si pletením kráti nekonečne dlhý čas, ktorý má po odchode do dôchodku. Jej vnučky sa naozaj tešia, keď im upletie nový svetrík či šál. Veď pleteniny sú teraz v móde. Pani Silvia z banskobystrického sídliska Fončorda však o ihlice naposledy zavadila už veľmi dávno. Pracuje ako manažérka a jej pracovný týždeň sa tak natiahol, že na pletenie už roky nemá čas. „Keď som mala menšie deti, plietla som im pulóvre, aj pre seba. Bavilo ma to. A teraz? Ani neviem prečo, už dlho nepletiem a ani mi to nejako nechýba,“ hovorí 35-ročná mladá žena. Hoci to na prvý pohľad vyzerá, že pletenie prežíva už iba na dedinách, opak je pravdou. Nie je ich síce veľa, ale aj v mestách sú také ženy, ktoré pletú a „trendy“ svetre si nemusia kupovať v obchode.

Skryť Vypnúť reklamu

Začínala ako samouk
Banskobystričanka Janka Slančíková sa pleteniu venuje už dlhé roky. Pracovala v rôznych oblastiach, po práci sa však vždy tešila domov na svojho koníčka – pletenie. Prednedávnom si však otvorila obchod, kde spojila príjemné s užitočným a hobby sa stalo aj jej prácou. V maličkom obchodíku predáva nielen priadzu na pletenie, hotové pletené pulóvre a pončá, ale veľmi rada tiež poradí, pretože pletením a všetkým, čo s tým súvisí, doslova denno-denne žije.
Pani Janka sa pleteniu začala venovať sama od seba ešte v detstve. Ani jej stará mama, ani mama totiž pletenie neobľubovali. „Moja mama je v tomto antitalent, takže v rodine som sa neinšpirovala. Ručné práce ma však nejako vždy priťahovali. Nebola som ten typ dieťaťa, ktoré musí stále lietať po vonku. Ja som radšej sedela doma a plietla som či vyšívala. Aj stará mama vyšívala, takže to mám možno po nej,“ hovorí Janka. „Mala som asi sedem alebo osem rokov, keď som po prvý raz držala v rukách ihlice. Mojím prvým výtvorom bol letný dierkovaný pulóver, ktorý som uplietla pre seba. Pamätám si, že som ho asi trikrát spúšťala a znova nahadzovala, pretože som chcela, aby bol konečný výsledok čo najlepší. Taktiež som skúšala pliesť šály pre bábiky, a takto som trénovala,“ spomína začiatky Janka Slančíková.
Za celý život už pani Janka naplietla nespočetné množstvo svetrov, šálov... Neštrikovala však len pre seba, ale aj pre kamarátky. K pleteniu priviedla aj svoju už dospelú dcéru. „V pletení bola aktívna už odmalička. Nenútila som ju, ale pletenie ju vždy veľmi bavilo. Teraz sa tomu venuje aj moja desaťročná vnučka, takže dalo by sa povedať, že vzťah k vlne a ihliciam sa u nás dedí z generácie na generáciu,“ smeje sa pani Janka.

Skryť Vypnúť reklamu

Novinkou je priadza
z bambusu
Pani Janka je skutočne aktívna a vďaka surfovaniu po internete a hľadaniu informácií po rôznych zdrojoch sa dozvedela o festivale. „Každý rok býva v talianskom Turíne Festival ručných prác. Ešte som sa síce sama nezúčastnila, ale najbližšie sa už chystám. Nie je to len o tom štrikovaní, je to fantázii, o umení, o estetike... Na festivale v Turíne sa dozviem o najnovších trendoch, o tom, aká vlna je v móde,“ teší sa na Turín Janka. Nové trendy neobchádzajú ani pletiarsky priemysel. „Na trhu je nový druh priadze z bambusu, je to stopercentná priadza z trojročných výhonkov. Má mimoriadne antibakteriálne, antiseptické vlastnosti a vysokú saciu schopnosť. Je to lepšie ako bavlna, veľmi vhodná pre deti do troch rokov,“ hovorí o novinke informovaná Janka Slančíková. Myslí si, že v materiáloch sú veľké rozdiely. „Síce kúpiť si sveter na trhu je cenovo výhodné, ale ručne si ho upliesť z kvalitnej vlny je lepšie.“
Pani Janka pozorne sleduje vývoj v oblasti pletenej módy a vďaka modernej technike, cez internet, môže zájsť aj ďaleko za hranice Slovenska. „Cez web si vyhľadávam výrobcov priadzí a tí na svojich stránkach ponúkajú aj modely, ktoré sú momentálne „IN“, nachádzam tam mnohé námety a nápady.“

Skryť Vypnúť reklamu

Čo je „trendy“?
Ak by vás zaujímalo, čo sa teraz nosí, Janka vie poradiť. „Teraz sú trendové hrubšie priadze s pokovovaným vláknom, alebo hrčkavé priadze, poprípade bambus. Najviac letia hrubé svetre, pončá, plédy... jednoduché vzory, ale s prihliadnutím na efektné priadze. Čo sa týka farieb, dnes je široké spektrum možností, od zemitých farieb cez pestré pastelové a podobne. Teraz letia voľné vzory, čím viac voľných, spustených očiek, tým lepšie.“
Pani Janka Slančíková má momentálne rozpracovaných niekoľko vecí. Zastihli sme ju, keď práve plietla vestu pre dcéru. „Rozhodla som sa pre populárny vzor – nahadzované a spúšťané oká. Pletiem ju zo stopercentnej melírovanej vlny zlato-červeno-žltej. Ešte sa chystám vpletať do toho zlatú priadzu,“ ukázala nám svoje budúce dielko. „Keď dostanem novú priadzu, vždy s ňou dostanem aj nový nápad a nedá mi to pokoj, kým neskúsim, čo by z toho asi tak bolo. Z každej priadze mám teda niečo rozpracované,“ dodala.

Plánuje stretnutia
Janka Slančíková v sebe už dlhšie nosí jednu myšlienku. Plánuje vytvoriť dielňu ručných prác, kde sa budú stretávať ženy, ktoré baví nielen pletenie. Na stretnutiach by si vymieňali skúsenosti, vzory, materiály, inšpirovali sa v pletení svetrov... „Zistila som, že žien s rovnakou krvnou skupinou, akú mám ja, je stále dosť. Zatiaľ som oslovila niekoľko žien z okolia, ktoré sa boli v mojom obchode informovať o priadzi, sú to väčšinou ženy môjho veku a mladšie, dokonca aj mamičky na materskej dovolenke. Ja by som vôbec nepovedala, že pletenie už vyšlo z módy, alebo že sa mu venujú len staré babky. Mám jednu kamarátku, lekárku, ktorá popri svojej náročnej práci po večeroch rada relaxuje pletením. Myslím si, že pletenie je jeden vynikajúci spôsob relaxu,“ vyzdvihuje pozitíva Janka. Podľa nej veľa žien má doma kopu nepotrebnej vlny a priadze a nevedia, čo s ňou. „Moja predstava teda je, že sa spojíme a budeme spolu vymýšľať. Môžeme sa takto realizovať, oddychovať, rozprávať sa a piť kávu alebo čaj. Prísť môžu aj úplné začiatočníčky, ktoré sa chcú učiť,“ dodáva. Je tu šanca aj pre tie, ktoré by sa chceli k dávnej záľube vrátiť.


Vyskúšajte si upliesť zaujímavé modely:


Ružový šál
- šírka cca 28 cm, dĺžka cca 190 cm
- materiál: hrubšia pletacia priadza, najlepšie v zmesi s bavlnou
- spotreba - 200 g, háčik – č. 7
Postup:
Háčkujeme voľne. Každý rad začíname 3 RO, končíme pevným okom. Začíname na 120 RO. Táto retiazka tvorí stred šálu, ktorý dookola obháčkujeme nasledovne: 1. r.: do každého RO uháčkujeme 1 KS, pričom do posledného RO uháčkujeme 4 KS. Potom obháčkujeme druhú stranu retiazky úplne rovnako. 2. r.: do každého KS háčkujeme DS, na konci retiazky do posledných 4 KS uháčkujeme po 2 DS (začne vznikať ovál). Druhú stranu háčkujeme rovnako. 3. r.: + 1 DS, 2 DS do jedného miesta vpichu + na koncoch po 2 DS do každého z 8 DS predošlého radu. 4. r.: + DS, 1 RO +. 5. r.: + 1 RO, 1 DS, 1 RO, 1 DS do jedného miesta vpichu, 1 RO, 1 DS +. 6. r.: + 2 RO, 1 DS +. 7. r.: + 1 RO, 1 pikotka. Od + do + stále opakujeme.
Čiapka
- obvod hlavy: cca 54 – 56 cm
- lem: 2 hl., 2. obr. na ihliciach č. 6
- základný vzor: lícový žerzej na 4 krátkych ihliciach č. 7
Postup:
Čiapka je pletená od vrchu. Začneme na 8 ôk na krátkych ihliciach č. 7 a pletieme základný vzor v kruhových radoch. Každé druhé oko si označíme na nasledujúce pridávanie. V každom nasledujúcom kruhovom rade pridáme na označených miestach 11 x 1 ako nahodením. Nahodené oká pletieme v nasledujúcom rade hladko. Teraz máme 52 ôk. Potom v každom treťom kruhovom rade pridáme na označených miestach 4 x 1 oko nahodením = 68 ôk.
Ďalších 10 kruhových radov pletieme bez pridávania. Potom upletieme lem, pričom v prvom kruhovom rade rovnomerne uberieme 8 ôk (spletením dvoch očiek spredu do jedného). Po 5 cm úplet voľne uzavrieme.
Vysvetlivky: RO – retiazkové oko, KS – krátky stĺpik, DS – dlhý stĺpik, pikotka – 3 RO, vpichnúť do 1. z RO, vytiahnuť slučku.

!!! SÚŤAŽ !!!
Pani Janka Slančíková v spolupráci s našim týždenníkom MY Smer Magazín vyhlasuje súťaž o najvýstižnejší názov pre vznikajúci „pletací“ klub. Porota v zložení z redaktorov MY Smer Magazínu, na čele s pani Slančíkovou, rozhodne o najlepšom názve do konca februára. Svoje tipy posielajte na adresu redakcie do 28. 2. 2007, najlepšie na korešpondenčnom lístku s označením „MY – PLETENIE“. Ženu alebo muža, ktorých nápad bude najlepší, odmeníme veľmi peknou cenou – originálnym pleteným svetrom. O tom, kedy a kde začne klub fungovať, vás budeme včas informovať.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 5. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 9. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 1. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 4. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 5. Legislative intention - recodification of the corporate law
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 10. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 1. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 227
 2. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 10 802
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 996
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 043
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 875
 6. Po Slovensku na motorke 6 800
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 117
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 359
 9. Crème de la crème po slovensky 3 229
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 703
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Renomovaní slovenskí tvorcovia a obľúbení slovenskí a českí herci. Muž so zajačími ušami je prísľubom kvalitného filmového zážitku. Môžete si ho pozrieť už v regionálnej predpremiére.


(pw) 8 h
Máme záujem nielen naštartovať spoluprácu regionálnych firiem s vedecko-výskumnými subjektami, ale aj akcelerovať budovanie inovačného ekosystému v kraji,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter (vpravo).

Pripravené sú inovačné poukážky vo výške od dvetisíc eur až do 15-tisíc eur.


(TS) 10 h
Karatisti sa po dlhšom čase zúčastnili súťaže Pohár SŠŠ v karate.

Banskobystrické CMK si zo súťaže odnieslo 27 medailí.


LL 11 h
Ilustračné foto.

V okrese Brezno hrozí prívalová povodeň. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý preto vydal výstrahu prvého stupňa.


TASR 12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Sudkyňa konštatovala, že dlažobné kocky na pešej zóne sú v dosť dezolátnom stave. Pani Beáta, ktorá spadla cestou z divadla, má v ruke voperované klince.


21 h

Policajti vyzývajú ľudí k vyššej opatrnosti.


a 1 ďalší 22 h

Starohaličana zavalila slama. Neprežil.


18. jún

Američania skupujú drevo v celej Európe, výsledkom je cena, ktorá likviduje slovenský drevospracujúci priemysel.


22 h

Už ste čítali?