Napriek tomu, že Slovensko starne a Obchodná akadémia Brezno otvorí v budúcom školskom roku len jednu triedu prvákov, je predpoklad, že tak ako absolútna väčšina jej doterajších absolventov budú pokračovať v štúdiu na niektorej z vysokých škôl. Snaha sprístupniť všetko, čo rozširuje poznanie a priaznivo pôsobí na formovanie osobnosti študentov, je prvoradým záujmom vedenia školy. Dokumentujú to aj dva projekty, zamerané na charitatívnu činnosť a na aktivity v oblasti životného prostredia.
Iniciátorom bol mobilný operátor, ktorý prostredníctvom internetu vyzval školy, aby využili jeho peniaze na realizáciu rozumných projektov, samozrejme, pokiaľ sa potvrdí, že také sú. Zareagovalo 121 škôl. Breznianska obchodná je jednou zo 44. ktoré zaujali a úspešne prešli sitom hodnotiacej komisie. Základnou podmienkou, ako získať celú finančnú čiastku z celého vyše miliónového sponzorského koláča, je časový limit, ktorý nemožno prekročiť. Projekt nesmie trvať viac ako pol roka a nemal by sa „vyčerpať“ na nejakých jednorázových akciách. Trieda, ktorá sa rozhodla pre charitatívnu činnosť, nasmerovala svoje aktivity do Pomky, do tamojšieho detského domova. V pestrom pláne podujatí má napríklad spoločnú návštevu Bojníc počas známeho festivalu strašidiel, deň prežitý na pôde školy a ďalšie zaujímavé akcie. Na projekte sa podieľa celá II. E. S agendou pracuje tak, aby mala v ažurite všetky doklady o prijímoch, výdajoch a financovaní jednotlivých akcií. „Ja ich len usmerňujem,“ povedala profesorka Jana Hubačeková.
KOŠE PRE ŠKOLY A ZELENÝ DEŇ
Environmentalisti sa uviedli už vlani. „Prácou Separácia a spracovanie odpadu sa prebojovali až do celonárodného kola stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ),“ vysvetlila Mgr. Drahomíra Oravcová. V princípe išlo o to donútiť študentov, aby si osvojili návyk nehádzať všetko do jedného koša. Aby poháriky z automatov na kávu, fľaše z minerálok a obaly z jogurtov separovali už v triedach do nachystaných papierových škatúľ. Školské rozhlasové štúdio pripravilo na túto tému reláciu, učitelia triednické hodiny, vytvorili sa ekologické hliadky. „A chceli sme v tom nejako pokračovať. Napadlo mi, že by nebolo zlé rozšíriť separáciu na všetky školy v Brezne,“ hovorí koordinátor projektu Peter Varga a naznačuje, že podľa toho, čo počul pri debate s niektorými študentmi, vôbec by to nemal byť problém. „Napríklad ZŠ budú separovať určite. Nakúpime plastové koše, označíme ich a rozdelíme medzi školy. Dali sme si do projektu aj tzv. zelený deň. Rozšírime separovanie aj o elektronický odpad, ktorý potom odovzdáme na špeciálnu likvidáciu technickým službám,“ doplnil.Tento projekt sa uskutočnil vďaka programu Lepšie miesto pre život konta Orange.
VIDIEŤ A ZAŽIŤ MOTIVUJE
Iný, rozsiahlejší projekt, sponzorovaný a organizovaný Európskou úniou, Euroškola, odštartovala breznianska Obchodná akadémia začiatkom študijného roka 2006/2007. V jeho prvej fáze sa zamerali na všeobecné informácie o EU, o ľudských právach a konkrétne na rómsku problematiku. Minulý týždeň v stredu navštívili školu zástupcovia Slovenského národného centra pre ľudské práva z Bratislavy, ktorí vystúpili s prednáškami na témy súvisiace s podstatou projektu. Po všeobecnej časti workshopu premietli študenti školy svoj autorský dokument, nakrútený v Osvienčime. Gro stretnutia venovali diskusii, ktorá trvala takmer dve hodiny. Mladí ľudia preukázali schopnosť povedať svoj názor a vecne argumentovať. Otázka či zabodovali je zrejme predčasná, ale snažiť sa určite stojí za to. Víťazná škola si totiž zabezpečí pre 30 študentov cestu do Štrasburgu, kde budú mať možnosť hovoriť s rovesníkmi z iných krajín o rôznych problémoch. Samozrejme v rokovacom anglickom jazyku.