Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Základná škola Beňuš

O škole
Základná škola Beňuš leží v krásnom prostredí Nízkych Tatier. Do užívania bola odovzdaná takmer pred polstoročím. Tento školský rok navštevuje ZŠ v Beňuši 182 školopovinných žiakov. Dochádzajú do nej aj žiaci z priľahlých osád Gašparovo a Filipovo a zo susednej obce Braväcovo. Škola nemá vlastné zariadenie školského stravovania, ale žiaci sa majú možnosť stravovať v jedálni, ktorú vybudovala obec v susednej materskej škole. Škola je členom Národnej siete Škôl podporujúcich zdravie v SR. Podporu zdravia chápeme ako kombináciu zdravotnej výchovy, environmentálnej výchovy, protidrogovej prevencie a všetkých aktivít, ktoré škola vyvíja, aby chránila a podporovala zdravie žiakov a zamestnancov. Každoročne organizujeme lyžiarsky výcvik pre žiakov 7. ročníka, plavecký výcvik pre žiakov 3. ročníka, preteky v cezpoľnom behu „O putovný pohár starostu obce Beňuš“.
Na škole pracuje 14 pedagógov, školský klub, školský parlament.
Prianím každého rodiča je, aby škola, do ktorej chodia jeho deti, bola čo najlepšia. Táto skutočnosť nás zaväzuje, aby sme pri profilácii školy vychádzali z požiadaviek rodičov a poskytovali služby, ktoré od nás očakávajú. Našim úsilím je poskytnúť žiakom kvalitné základy všeobecného vzdelania.
Napriek tomu, že škola nedisponuje telocvičňou, dosahujeme pekné výsledky v športových súťažiach – cezpoľný beh – účasť v krajskom kole. Dobré výsledky dosahujeme aj v predmetových olympiádach – anglický jazyk a geografia, recitačných, prírodovedných a matematických súťažiach. V súťaži Hliadok mladých zdravotníkov v Banskej Bystrici hliadka žiačok II. stupňa obsadila 2. miesto. V súťaži Týždeň pre Zem, ktorú organizuje Strom života pre všetky krúžky na Slovensku, sme za posledných 6 rokov obsadili dvakrát 1. miesto, dvakrát 2. miesto a jedenkrát 3. miesto. V súťaži krúžkových časopisov sme vyhrali 1. miesto.
Naše priority
Našou prvou prioritou je to, aby sa žiaci učili samostatnosti, tvorivosti, zodpovednosti za svoje konanie, základom vystupovania a správania vôbec. Klasické formy a metódy sa pokúšame obohatiť tak, aby žiaci sami aktívne vystupovali a podieľali sa na vyučovaní. Na I. stupni už niekoľko rokov úspešne pokračujú osvedčené projekty s alternatívnymi a inovač­nými prv­kami: projekt ITV, Lego – Dacta, projekt so zameraním na vzbudzovanie záujmu o ľudové zvyky, na regionálnu výchovu, dramatické vyučovanie. Od tretieho ročníka vyučujeme anglický jazyk, od 5. ročníka prácu s počítačom.
Druhou prioritou, ktorú sa snažíme rozvíjať, je aktívne využívanie voľného času žiakov. Práve záujmová činnosť je silnou stránkou školy. Realizujeme ju prostredníctvom 13 krúžkov – Lego, tanečný, tvorivosti, matematický pre I. a II. stupeň, spoločenskovedný, angličtina pre najmenších, počítačový, športový, ekologický, historický, zdravotný, turistický - pracujú v nich deti s vyhranenými záujmami. V rámci záujmovej činnosti žiaci pod vedením pani učiteľky vydávajú školský časopis Školáčik. V tomto školskom roku sme vyšli v ústrety aj deťom, ktoré navštevujú ZUŠ v Polomke, a zriadili sme na našej škole detašované pracovisko. Odbremenili sme tým deti aj rodičov od cestovania a straty času.
Záujem o život školy, obce a s ním spojené zvyky a tradície podporujeme i prostredníctvom školského rozhlasu.
Treťou prioritou v našej práci zostáva pomoc deťom, ktoré majú nejaké problémy s učením. Individuálna práca s týmito žiakmi, doučovanie žiakov špeciálnym pedagógom, práca asistentky učiteľa a trvalá spolupráca s rodičmi týchto žiakov prinášajú síce pomalé, ale napriek tomu určité zlepšenia.
Počítače naše
každodenné ...
Prostredníctvom Infoveku, vlastných finančných zdrojov a za finančnej spoluúčasti obce a rodičovského združenia sme na škole vybudovali úplne novú modernú počítačovú a zároveň multimediálnu učebňu s 15 počítačmi pripojenými na internet. Prvotnú počítačovú gramotnosť získavajú žiaci I. stupňa v popoludňajšej činnosti školského klubu alebo v rámci predmetu pracovné vyučo­vanie a následne ju rozvíjajú na druhom stupni na hodinách predmetu práca s počítačom, kde je tento predmet zavedený ako rozširujúci alebo nepovinný. Našim cieľom je dosiahnuť, aby každý vychádzajúci žiak užívateľsky ovládal výpočtovú techniku a vedel pracovať s internetom.
Naša počítačová učebňa je v popoludňajších hodinách sprístupnená aj verejnosti ako internetová kaviareň pre občanov, organizovali sme kurzy základov práce na počítači pre rodičov žiakov a občanov, o ktoré bol veľký záujem. S týmito aktivitami chceme pokračovať aj v budúcnosti.
Deti a príroda
Škola už niekoľko rokov spolupracuje s rôznymi ochranárskymi združeniami, ale najintenzívnejší je vzťah s ochranármi z NAPANT-u. Už šesť rokov vždy na jar žiaci spolu s ochranármi stavajú plastové zábrany popri hlavnej ceste v osade Filipovo – Liesková. Pod kolesami áut tu končilo každoročne veľké množstvo žiab, ktoré putovali na miesto svojho rozmnožovania. Tento problém sme sa rozhodli riešiť spoločne stavaním už spomínaných zábran, následným zberom žiab a ich prenosom do blízkeho močiara. 22. apríl – Deň Zeme sa na našej škole teší veľkej obľube. V tento deň vyučovanie prebieha úplne inak ako v ostatné dni. Triedy sa premenia na tvorivé dielne so žiakmi rôzneho veku – vyrábajú sa v nich rôzne úžitkové predmety z prírodného a odpadového materiálu, upravuje sa okolie školy, deti sa venujú poznávaniu prírody, regiónu, ochrane životného prostredia, ochranárskej osvete. Obec túto akciu podporuje a chápe ako prvý stupeň výchovy občanov k separácii odpadov.

Skryť Vypnúť reklamu

Otvorená škola
Bývalé ZRPŠ v Beňuši sa pretransformovalo na občianske združenie RZ Hron. Rodičia ochotne podporujú školu, ako sa dá. Veľmi sa osvedčuje aj účasť a zároveň pomoc rodičov na rôznych podujatiach. Podieľajú sa na každom projekte, kde sa popri žiadosti o grant vyžadujú aj iné zdroje financovania. Veľkou pomocou je aj získanie financií prostredníctvom 2 % z daní fyzických a právnických osôb, ktoré sa využívajú v prospech školy. Zabezpečujú občerstvením a cenami také akcie ako Mikulášsky večierok, karneval, MDD, plavecký a lyžiarsky výcvik, cestovné pre žiakov na rôzne súťaže, a pod. Vynaložené úsilie deti rodičom a verejnosti mnohonásobne vrátia. Pozývajú ich na vianočnú akadémiu a akadémiu ku Dňu matiek. Pri organizovaní a financovaní rôznych akcií sa môžeme spoľahnúť aj na obecný úrad.
Budova školy patrí medzi klasické školy, ktoré sa stavali za socializmu. Za posledné tri roky aj vďaka tomu, že sa zmenil zriaďovateľ a stala sa právnym subjektom, sa na škole vykonalo množstvo opráv. Vykonala sa generálna rekonštrukcia sociálnych zariadení, rekonštrukcia učební, výmena vchodových dverí, ale i také dovtedy nie bežné úpravy ako vymaľovanie priestorov školy, brúsenie a lakovanie parkiet, výmena podlahovej krytiny, zriadenie počítačovej učebne s najmodernejšou technikou, výmena školského nábytku a mnoho ďalších.
Škola sa konečne vďaka obci dočkala vyasfaltovania ihriska, úpravy vchodu do školy a výmeny vstupnej brány.
Záverom
Blíži sa čas zápisu žiakov do 1. ročníka. I keď tento školský rok má škola 21 prvákov, v budúcich rokoch ich počet rapídne klesne. Škola je vzdialená od mesta Brezna len 12 km. Jeho význam ako strediska pracovných, kultúrnych či vzdelávacích možností narastal úmerne s úbytkom príležitostí na vidieku. Väčšie mestské školy mali lukratívnejšie možnosti rozvoja a uplatnenia žiakov než malé vidiecke. A tu sa začína tzv. „boj o žiaka“. Pociťovali sme to aj my. V predchádzajúcich rokoch nám každoročne odchádzali 3-4 žiaci do mestských základných škôl. Ani demografický vývoj nám nie je priaznivo naklonený, má klesajúcu tendenciu. A to je dôvod, aby sme žiakov udržali na našej škole. Som presvedčená, že i malá vidiecka škola pri správnom smerovaní môže poskytnúť žiakom veľmi solídne vedomosti, tvorivé a motivujúce prostredie a tak môže byť v niečom nielen lepšia, ale i jedinečná. Stimulujúcim podnetom pre rodičov je obcou odsúhlasený príspevok vo výške 2000 Sk pre každého prváka, ktorý nastúpi do ZŠ Beňuš.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyznanie bývalej žiačky
Čo mi dala táto škola? No, určite toho bolo veľa! Dobrého? Možno zlého? Formovala ma vo veľkej, veľmi veľkej miere. Veď učitelia nám s pomocou kamarátov a rodičov ukazovali cestu, ovplyvňovali názory.... Názory, ktoré nás už pravdepodobne budú sprevádzať celý život. Stráviť tých pár rokov nebolo ľahké, dalo nám všetkým poriadne zabrať! My sme na to potrebovali hlavne trpezlivosť, snahu, ale aj odvahu súperiť s nekompromisnými názormi učiteľov, ale zvládli sme to, a keď sme zvládli toto, nebojím sa povedať, že toho ešte veľa zvládneme. Mám za sebou jednu z najdôležitejších etáp života - prechod z dievčaťa na mladého človeka. Tú som strávila na moje škole v Beňuši, ktorej za to ďakujem! Ďakujem aj za menej pekné zážitky, lebo aj tie zo mňa urobili to, čo som, a som na to hrdá!!!

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 750
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 19 981
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 106
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 485
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 137
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 794
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 456
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 288
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 160
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 6 552
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

.Digitalizačné centrum od roku 2012 zdigitalizovalo viac ako 210-tisíc zbierkových predmetov múzeí.

17m

Na pomoc mu išli v tme horskí záchranári.

1 h

K nešťastnej udalosti prišlo v januári 2004.

15 h

Výsledok skríningového testovania. Okres Banská Bystrica 0,59 percenta, Brezno 1,88 percent. Testovanie sa tam zopakuje.

16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

21 h

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

18 h

Výhrady zástupcov dolných Kysúc boli oprávnené.

18 h

Naše obce a mestá sa testovania zhostili na jednotku, hoci na prípravu mali len pár dní.

26. jan

Už ste čítali?