Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana

Keď sa práca stane koníčkom, úspechy sú väčšinou na dosah

Roky poctivo pracovali, zdokonaľovali sa vo svojom odbore, svojmu povolaniu venovali mnohokrát aj svoj voľný čas. Práca ich baví a stala sa im celoživotným poslaním. Hoci ich tváre nenájdete na obálkach časopisov, neznamená to, že nie sú zaujímaví. Práve naopak – laureáti Ceny primátora Banskej Bystrice za rok 2006 patria medzi najúspešnejších Banskobystričanov. Nech sa páči, zoznámte sa s nimi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Juraj Sarvaš: Robiť s pokorou k obecenstvu
Doc. Mgr. Art. Juraj Sarvaš (75), zaslúžilý umelec, je rodákom z Radvane. Po absolvovaní Gymnázia A. Sládkoviča sa pobral na štúdiá do Bratislavy, kde vyštudoval herectvo na VŠMU. Bol členom činohry DJGT vo Zvolene, neskôr SND v Bratislave, učil na VŠMU. V súčasnosti je externým pedagógom na banskobystrickej Akadémii umení, pred desiatimi rokmi bol jedným z iniciátorov jej založenia.
Impozantným mužným zjavom a príjemne zafarbeným melodickým hlasom bol výrazným predstaviteľom rozmanitých typov mladých mužov v súčasnom i klasickom repertoári zvolenskej i bratislavskej činohry. Popri práci v divadle, filme, televízii a rozhlase sa ako jeden z najaktívnejších recitátorov venuje umeleckému prednesu. Účinkoval v mimodivadelnej skupine umelcov Intergenerácia, je iniciátorom, organizátorom, dramaturgom, účinkujúcim, režisérom i autorom scenárov mnohých kultúrno-spoločenských podujatí. Juraj Sarvaš sa venuje aj písaniu.
„Aj keď som študoval na VŠMU v Bratislave, neprerušil som spojenie s Banskou Bystricou, s okolím, s horami,“ vyznáva sa z lásky k svojmu rodnému mestu. Tunajší študenti herectva ho majú veľmi radi. „Minule mi moji žiaci k jubileu pripravili velikánsky program, dojali ma. Na záver som mohol povedať len to, že ak som pre niečo žil, tak pre tú chvíľu, pre tých mladých ľudí, ktorým teraz môžem bez pátosu odovzdávať všetky moje skúsenosti. Mám pocit obrovského zadosťučinenia a jedného presvedčenia, čo mojím žiakom hovorím, že sa vyplatí robiť nezištne, s pokorou k obecenstvu,“ hovorí umelec. Opýtali sme sa ho, aké má ešte plány vo svoje práci: „Dopisujem ďalšiu knihu, volá sa to Spoza kulís II. A kvôli tomu, že veľmi veľa cestujem, chodím učiť do Banskej Bystrice, tak sa tá kniha ťažko rodí. Poetické štúdio, ktoré vediem v Bratislave, malo už 90. premiéru. Chcem to teda dotiahnuť k 100. premiére.
Ďalej v Štátnej vedeckej knižnici by som chcel pokračovať v Poetických večeroch, aby sa to stalo pravidelnosťou, aby sme založili aj Klub priateľov poézie. Poézia nie je strašiak, poézia musí byť prístupná ľuďom, musí sa striedať s hudbou. Toto sú moje konkrétne ciele.“

SkryťVypnúť reklamu

Beloslav Riečan: Človek by mal viac rozmýšlať
Prof. RNDr. Beloslav Riečan, DrSc., (70) je síce rodák zo Žiliny, v meste pod Urpínom však žije už 65 rokov. Okrem lásky k hre na organe ho vždy bavila matematika. Vyštudoval teda Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor matematika. Pôsobil na Slovenskej vysokej škole technickej, Prírodovedeckej fakulte UK i Matematicko-fyzikálnej fakulte UK. Bol tiež riaditeľom Matematického ústavu SAV, momentálne pôsobí na Katedre matematiky UMB v Banskej Bystrici.
Profesor Riečan doteraz publikoval takmer 200 vedeckých prác, bol autorom a spoluautorom desiatok učebníc a skrípt pre SŠ a VŠ, odborných prác, popularizačných kníh, televíznych scenárov a pod. Aj v súčasnosti pokračuje vo svojej publikačnej činnosti, organizovaní vedeckého života a najmä vo výchove nových vedeckých pracovníkov. Za svoju práci získal mnoho ocenení.
„Beriem to ako ocenenie vedeckej a učiteľskej obce. Pri tejto príležitosti by sme sa mali zamyslieť a vytvoriť čo najlepšie podmienky pre svojich učiteľov, lebo tým vytvárame podmienky pre naše deti a v mojom prípade pre vnukov,“ odpovedá na otázku, čo pre neho Cena primátora znamená. „Mojím najväčším úspechom sú moji žiaci, vychoval som 22 doktorandov – dnes vynikajúcich vedcov, z ktorých sú docenti a profesori. Moje plány, to je pokračovať v rozbehnutej práci. Máme konferencie, kde chcem tých mladých uviesť do sveta.
Stále sa niečo deje. Myslím si, že človek by mal viac rozmýšľať ako písať,“ dodáva profesor Riečan.

SkryťVypnúť reklamu

Slavomíra Očenášová–Štrbová:
Každé ráno sa teším do práce
PaedDr. Slavomíra Očenášová–Štrbová, PhD., (43) je rodená Martinčanka, vyštudovala však Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici, v učiteľskom odbore slovenský jazyk a literatúra – hudobná výchova. Pracuje na Ústave vedy a výskumu UMB v Banskej Bystrici ako samostatná vedeckovýskumná pracovníčka v odbore literárna história. Píše vedecké práce, monografie, pôsobí v cirkevných periodikách. Je autorkou viacerých filmových scenárov i libreta k pôvodnej slovenskej opere Víťazoslava Kubičku Martin Luther. Slavomíra Očenášová–Štrbová spoluorganizuje Radvanské veršobranie – celoslovenské stretnutie básnikov evanjelikov.
„Mám pocit, že v tomto dnešnom uponáhľanom pretechnizovanom svete by si každý človek mohol nájsť priestor, chvíľočku, ten malý moment na niečo, čo by obohatilo a povznieslo jeho dušu, rozhýbalo jeho srdce, cítenie, a možno aj tým ho posúvalo niekam inam, robilo by ho lepším. Myslím si, že práve umenie dáva na to skvelú príležitosť,“ hovorí mladá vedkyňa.
„Táto cena je pre mňa určite záväzkom robiť iné veci, posúvať aj seba osobne ďalej, robiť veci lepšie, hodnotnejšie a určite zmysluplnejšie,“ dodáva. „Vždy som bola akčná v oblasti kultúry, aj rodičia ma k tomu viedli. Mala som spev, klavír, recitovala som, bolo to úplne samozrejmé a prirodzené. Potom som si vybrala štúdium slovenčiny a hudobnej výchovy. Som veľmi šťastná, že sa tomuto môjmu koníčku môžem venovať aj profesionálne. Každé ráno sa vždy teším do práce.“

SkryťVypnúť reklamu

Silvia Malachovská: Šport je môj život
Rodená Banskobystričanka Silvia Malachovská (31) vyštudovala SOU farmaceutické v Slovenskej Ľupči. Odmalička ju však zaujímal šport, osem rokov sa venovala ľahkej atletike, neskôr kulturistike a aerobiku. „Stále mi však v tých športoch chýbal švih. Našla som ho až vo fitness,“ hovorí. „Som veľmi hrdá na toto mesto, že ho môžem reprezentovať či už na našich slovenských súťažiach alebo európskych či svetových. Veľmi si vážim toto ocenenie a je pre mňa cťou, že som sa mohla podpísať do pamätnej knihy.“
Tento rok fitnessku Silviu čaká obhajoba majstrovského titulu, aj obhajoba titulu absolútnej majsterky sveta a určite sa spolu s priateľom vydá na nejakú profisúťaž za oceánom, hovorí o plánoch. A dokedy chce súťažiť? „Pokiaľ mi bude zdravie slúžiť a nájdu sa peniaze na našu prípravu, budem súťažiť, veď šport je môj život. A potom by som sa chcela venovať trénovaniu mladších.“

Daniel Očenáš: Máme nový moderný ďalekohľad
Už v roku 1961 oficiálne vznikla Obvodná ľudová hvezdáreň, mala celokrajskú odborno–metodickú pôsobnosť. Odvtedy prešli desiatky rokov, nastali rôzne zmeny. Kedysi Krajská hvezdáreň v B. Bystrici sa v roku 2005 zmenila iba na Hvezdáreň. Vzniká totiž Krajská hvezdáreň a planetárium v Žiari nad Hronom. Jej organizačnými súčasťami sú však Hvezdáreň v B. Bystrici a Hvezdáreň v R. Sobote.
Cenu za kolektív pracovníkov Hvezdárne prevzal jej riaditeľ Daniel Očenáš: „Je to ocenenie našej práce, ktorú sme za celých 45 rokov dosiahli tým, že sme v Banskej Bystrici pri Vartovke vybudovali Hvezdáreň. Spoločným úsilím mnohých pracovníkov súčasných aj minulých a za pomoci mnohých ďalších záujemcov o astronómiu. Hvezdáreň má svoje pevné miesto v banskobystrickom regióne, ale aj v celej republike. Máme mnohé dobré výsledky, ktorými sme sa prezentovali aj vo svete,“ hovorí.
„Roky 2006 a 2007 sú prelomové. Robili sme veľkú rekonštrukciu, menili sme ďalekohľady, dokončili sme rekonštrukciu druhej kopuly a od jari tohto roku už návštevníci budú môcť pozorovať objekty na oblohe novým, modernejším ďalekohľadom.“
Keď sme sa ho opýtali na dlhodobú víziu práce, D. Očenáš odpovedal: „Chceli by sme zachovať činnosť Hvezdárne, ktorú sme si za tie roky vyprofilovali, aby sme sa ďalej venovali našim osvedčeným odborným pozorovaniam. No najmä sa chceme venovať popularizácii, osvetovej, kultúrnej a vzdelávacej činnosti najmä pre školy, mládež a širokú verejnosť, ktorých astronómia zaujíma.“

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 5. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 7. V Bratislave sa koná Globsec
 8. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 1. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 2. Kolektívne vyjednávania v skupine Chemosvit
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?
 4. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 5. Pacientom so sklerózou multiplex dokážu skvalitniť život
 6. Slováci radi investujú s bankami
 7. Content agency mení svoje meno na Contedy
 8. Ako správne napúšťať bazén
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 017
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 944
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 8 091
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 277
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 4 930
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 650
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 466
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 034

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: Háveď
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja
 3. Irena Šimuneková: Veľký vrch
 4. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Dospelí pacienti s SMA sa dočkali liečby
 5. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
 6. Jozef Sýkora: My na to máme! Tak za to poďme bojovať.
 7. Martina Paulenová: Považský hrad - ako vychovať malého turistu
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 796
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 92 727
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 386
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 490
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 452
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 572
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 491
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 437
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Banská Bystrica. Ilustračné foto.

Obmedzenia sa dotknú aj hromadnej dopravy.


15 h
Ostrov Mljet.

Chorvátsko má 1244 ostrovov, z toho len necelých päťdesiat obývaných.


16 h

Areál SPA & AQUAPARK leží na okraji krásneho kúpeľného parku v Turčianskych Tepliciach. Mesto sa nachádza v Turčianskej kotline medzi Malou a Veľkou Fatrou, v srdci Slovenska.


30. máj

Vlastníctvo unikátu si nárokujú aj obce.


29. máj

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: Háveď
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja
 3. Irena Šimuneková: Veľký vrch
 4. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Dospelí pacienti s SMA sa dočkali liečby
 5. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
 6. Jozef Sýkora: My na to máme! Tak za to poďme bojovať.
 7. Martina Paulenová: Považský hrad - ako vychovať malého turistu
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 796
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 92 727
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 386
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 490
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 452
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 572
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 491
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 437
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu